Haag a zatykač na Putina. Je v tom záměr. Jaký? Konečná má jasno

21.03.2023 17:17 | Rozhovor

„Vláda vidí, že jí prezident nebude v ničem překážet a bude si hledat další způsoby, jak zalepit díry v rozpočtu na úkor těch středně- a nízkopříjmových skupin,“ říká europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Vyjádřila se i k zatykači na ruského prezidenta Putina a zmínila jeho setkání s čínským prezidentem. „Vyhazovat někoho z akademické pozice na základě jeho občanského postoje a pomoci zraněnému člověku mi přijde alarmující,“ říká pak k tomu, co se děje kolem docenta Ševčíka. Prozradila také, na co se jí lidé v souvislosti s dnešní dobou ptají.

Haag a zatykač na Putina. Je v tom záměr. Jaký? Konečná má jasno
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná

Koncem minulého týdne se objevila zpráva, že soud v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta  Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Lvovovou-Bělovovou. Co na to říkáte?

Předpokládám, že ze strany Mezinárodního trestního soudu se jedná o postup, o kterém jsou ti, kdo jej navrhli plně přesvědčeni. Nikde jsem zatím neviděla informaci, že s tímto postupem souhlasí všech 123 zemí, které přistoupily k Římskému statutu. A pokud i ano, stále je ještě spousta států, které se k podpisu nepřipojily a rozhodnutím tohoto soudu se řídit nemusí, a tedy ani nebudou. Mezi nimi jsou například Spojené státy, Čína, Izrael a třeba právě Rusko. Signatářem Římského statutu není mimochodem ani Ukrajina. Ve statistikách počtu migrantů z Ukrajiny, kteří si vybrali jako svůj cíl Rusko, je stále velký rozptyl. Zatímco OSN uvádí čísla okolo 2,8 mil., Rusko uvádí údaj kolem 5 mil. obyvatel. Pokud nebudou dána z obou stran relevantní čísla, není z mého pohledu zajištěno dostatek hodnověrných údajů pro tak závažné obvinění. 
 
A co říci na reakci Ruska, podle kterého zatykač nemá v podstatě „žádný význam“?

Jak jsem zmínila, Rusko není signatářem Římských dohod a jak vyznívá z prohlášení vysokých představitelů státu, necítí se tedy být závěry soudu nijak vázáno.

Pokud se mělo jednat o další formu sankce vůči prezidentu Ruska a lidí z jeho okolí, nepřispěje to asi pozitivně k přístupu k jednání o ukončení konfliktu. Připadá mi to jako záměr, snažit se mírovou dohodu zcela znemožnit. A bohužel je to postup západních zemí. Čínský prezident se v pondělí v Moskvě sešel s ruským prezidentem. Jak je vidět, čínská strana asi tomuto zatykači také příliš velkou váhu nepřikládá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nezávislý, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetirhonza , 21.03.2023 19:52:53
Mezinárodní trestní tribunál v Haagu? Co asi poradili tomuto tribunálu USA, že již není ani zmínky o eventuálním trestním stíhání USA za válečné zločiny?

|  14 |  0

Další články z rubriky

Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

9:45 Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

„Nejlépe jsme na tom perspektivně. Budeme prý mít nejlepší stíhačky na světě, až je jednou vyrobí, u…