Hejtman Běhounek: Již delší dobu mám dojem vytrvalé snahy Michala Haška poškodit

02.09.2016 17:21 | Zprávy

Problémy Kraje Vysočina jsou značně spjaty s venkovským charakterem regionu. Jiří Běhounek (ČSSD) obhájil mandát již dvakrát. Jakými zásadními změnami kraj v uplynulých letech prošel a s jakými výzvami se bude muset vypořádat? Vyjádřil se také k řadě citlivých otázek včetně návrhu ministra průmyslu vybudovat v kraji hlubinné jaderné úložiště. A nejen k tomu…

Hejtman Běhounek: Již delší dobu mám dojem vytrvalé snahy Michala Haška poškodit
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)

Po volbách v roce 2012 kraj sestavil žebříček svých největších problémů. Na první příčce se umístilo zachování venkovského zemědělství a jeho podpora. Jste přesvědčen o tom, že se vám podařilo situaci v zemědělství v kraji zlepšit? Jak?

Z pozice kraje jsme já i ostatní představitelé udělali maximum. Ovšem konkrétní dotační tituly, rozhodnutí o kontrolách dovážených potravin i všechny další aktivity směřující k ochraně našeho trhu s potravinami jsou v rukách vlády a ministerstev. Snad se nám podařilo alespoň změnit vnímání situace. Věřím, že všichni představitelé pochopí, jak je zemědělství důležité pro zaměstnanost, péči o krajinu i zachování zdrojů vody v ní.

Hned na druhé příčce v hodnocení bylo zajištění vhodného bydlení pro ohrožené skupiny obyvatel, a tím zmírnění sociálního vyloučení. Vidíte za sebou výsledky své práce? Můžete být konkrétnější?

I když Vysočina nepatří mezi kraji s velkými aglomeracemi a oblastmi sociálního vyloučení, věnovali jsme této oblasti plnou pozornost. Ve spolupráci s jednotlivými obcemi, městy i nestátními neziskovými organizacemi se nám daří zmírňovat sociální napětí řadou realizovaných projektů, množství lokalit sociálního vyloučení nevzrůstá.

Otázkou také je, o kolik se mezi roky 2012–2016 podařilo snížit nezaměstnanost v kraji?

Kraj může grantovými programy, spoluprací s podnikateli a investicemi pouze pobízet zaměstnanost. Počty pracovních míst jsou v rukách jednotlivých firem. Rozdílné hodnoty procenta nezaměstnanosti v různých částech kraje jsou dány historickými souvislostmi a všeobecný pokles nezaměstnanosti je dán růstem republikového i světového hospodářství.

Neméně závažným problémem v kraji je dopravní infrastruktura. Co jste v tomto volebním období udělali pro odblokování situace?

V této souvislosti je třeba vidět, že nejdelší úsek dálnice D1, v současné době kontinuálně opravované, prochází přes území našeho kraje. I když jsme od roku 2008 do silnic a mostů investovali více než osm miliard, stále se podfinancování silnic převzatých od státu snížit nepodařilo. Z celkového počtu 4,5 tisíce kilometrů silnic jsme modernizovali či generálně opravili více než tisíc kilometrů a opravili cca 90 mostů.

Nedostatek lékařů a dalšího zdravotnického personálu zvlášť na venkově je realitou. A Vysočina není výjimkou. Jak se snažíte jako hejtman podpořit personální politiku nemocnic a celkově garantovat dostupnou a kvalitní zdravotní péči v kraji?

Do našich nemocnic jsme investovali velké finance jak krajské, tak z evropských fondů. Zatím můžeme garantovat dostupnost i kvalitu péče v kraji. Personální politika v našich nemocnicích je podporována systémy stipendií, stáží studentů vyšších ročníků lékařských fakult i náborovými příspěvky. Ne zcela uspokojivá je situace v oblasti praktických lékařů pro dospělé a děti. Věková struktura a rozložení v území nevěstí nic pozitivního. Již nyní máme problém ve venkovských oblastech nahradit praktické lékaře odcházející do penze.

Jaké priority jsou pro vás klíčové pro nadcházející roky?

Každý, kdo střízlivě a objektivně hodnotí vývoj Kraje Vysočina, musí přiznat, že jeho obyvatelé a firmy odvedli obrovský kus práce. Jsem hluboce přesvědčen, že je třeba v tom pokračovat. Úkolem budoucího zastupitelstva, rady i hejtmana musí být další spolupráce na rozvoji kraje a pokračování v tom, o čem hovoříme výše. Věřím, že nově zvolení představitelé dokončí velmi složitý a rozsáhlý projekt veřejné dopravy Vysočiny.

Kraj řídíte již osm let, a to bez jakýchkoliv větších skandálů. To se bohužel nedá říci o Michalovi Haškovi, který čelí kritice nejen za kauzu kolem jeho neexistující mluvčí, nýbrž i například kolem zveřejnění smluv za audit smluv mezi krajem a společností Letiště Brno. Letos se též snaží do třetice obhájit svůj mandát. Domníváte se, že se mu to podaří?

Při stavu mediální scény a přes mnoho neověřitelných konstrukcí vydávaných za pravdu mohu říci, že situace na mě působí dojmem vytrvalé snahy Michala Haška poškodit. Michal Hašek i přes všechny turbulence kolem své osoby odvedl pro Jihomoravský kraj i Asociaci krajů České republiky obrovské penzum práce. Jsem přesvědčen, že to voliči ocení a svůj mandát obhájí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armádní vysílání Zdeňka Svěráka. Zbořil přidává jadrné přísloví

20:37 Armádní vysílání Zdeňka Svěráka. Zbořil přidává jadrné přísloví

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Válka, povodně, a do toho ještě volby. Takto vypočítal katastrofy této země Z…