Hejtmanka Vildumetzová (ANO): Nebojím se

04.04.2017 9:12 | Zprávy

S ambicí zviditelnit a prosadit region se stala Jana Vildumetzová (ANO) historicky první hejtmankou Karlovarského kraje. V rozhovoru, který poskytla pro ParlamentníListy.cz, blíže představila nejen své záměry. Vyjádřila se také k řadě zděděných, ale i aktuálních problémů včetně chystané stávky řidičů autobusů. Nešlo jí zabránit? Jak pomoci personálně poddimenzovanému zdravotnictví? Svěřila se nám se svou představou příští hlavy státu. A nejen s tím.

Hejtmanka Vildumetzová (ANO): Nebojím se
Foto: archiv hejtmanky
Popisek: Historicky první hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO)

Jste historicky první hejtmankou kraje. Vaší ambicí je, aby byl kraj více vidět a lépe se prosadil. Nyní jste měla možnost se detailně seznámit s chodem úřadu. Kde konkrétně dělalo podle vás předchozí vedení chybu a jaká opatření pro nápravu plánujete?

Mnohé u nás bohužel léta běželo automaticky a lidé do dění v kraji moc neviděli. Třeba do krajských projektů financovaných z evropských dotací. Nikdo moc neřešil, kde a proč došlo k pochybení a kdo za to může. Proto teď projekty mapujeme a chceme vyvodit konkrétní odpovědnost. Nejde přece nad stomilionovými pokutami, které za špatné čerpání evropských peněz platíme, jen mávnout rukou. Jsou to veřejné finance, tedy prostředky nás všech. O mnoha věcech se v minulosti také jen mluvilo, ale nic nedělalo. Příkladem je národní kulturní památka Císařské lázně. O kompletní obnově se mluví od roku 2008 a s opravou se ani nezačalo! Zájmové sdružení, kde byl Karlovarský kraj členem, nakonec zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby, ale nikoho na krajském úřadě o tom neinformovalo. Proto jsme ze sdružení vystoupili, převzali správu objektu a plánujeme s veřejností diskutovat nejvhodnější využití Císařských lázní a dodavatele na opravu vybrat maximálně transparentně. Změnilo se také vedení krajské společnosti Údržba silnic, noví členové představenstva vzešli z veřejného výběrového řízení, kde jsme kladli důraz na odbornost. Také jsme zavedli Dny s hejtmankou, kam může přijít kdokoliv a osobně mi říct, co ho trápí a co by chtěl v kraji změnit. Vše tedy dělám otevřeně s ohledem na zájmy občanů. Budou-li lidé spokojení, budeme spokojení i my, představitelé kraje.

Když jsme spolu hovořili naposledy, za svou absolutní prioritu jste označila transparentní a efektivní řízení kraje. Co se pro to snažíte dělat?

O tom jsem už mluvila v předchozí odpovědi. Dodala bych důraz na zavedení systému ve veřejných zakázkách. V minulosti některé tendry vyhlašoval kraj, někdy to byly příspěvkové organizace, na některé zakázky se najímaly externí firmy… Na krajském úřadě nyní chceme zřídit odbor, který se bude veřejným zakázkám věnovat centrálně s cílem jednotného a maximálně transparentního zadávání. Už se nesmí opakovat situace z minula, na kterou doplácíme dnes a ještě dlouho budeme, kdy Karlovarský kraj musí v kontextu s dřívějšími pochybeními v zakázkách platit stomilionové pokuty.  

Karlovarský kraj získává v přepočtu druhý nejvyšší příjem na občana ze všech krajů České republiky, přesto řada věcí nefunguje a kraj má dluhy. Kde plánujete ušetřit? Nebo co je podle vás příčinou takto špatného hospodaření?

Kraj má dluhy především kvůli chybám v evropských projektech, ve kterých chyběla osobní odpovědnost. Všude, kde jsem pracovala, jsem kladla důraz na řádné a transparentní hospodaření, podobné péči o finance firmy či domácnosti. Všichni by měli mít možnost vědět, co, proč a za kolik kraj pořídí, a pořizovat by se to mělo v okamžiku, kdy to krajský rozpočet dovolí. Před investicí je samozřejmě třeba zjistit si situaci na trhu a dosáhnout toho, aby se – zjednodušeně – za málo peněz pořídilo hodně muziky. Nikoliv ale muziky třetí cenové skupiny, muziky, kterou všichni chtějí a rádi poslouchají. Proto nyní osobně kontroluji, za co a kolik peněz kraj utrácí. Také jsme revidovali krajský rozpočet. A bývalým vedením naplánovaný schodek ve výši více než jedné miliardy se nám podařilo snížit skoro o třetinu.

Máte nějaký konkrétní plán, jak zajistit dostatek kvalitní zdravotní a lékárenské péče v kraji?

V nemocnicích v Karlových Varech a Chebu chybí asi 100 sester a asi 20 lékařů. Navíc musíme řešit zvýšení mezd zdravotníků, o kterém rozhodla vláda, aniž na něj krajům dala peníze. Nejen proto se sestrami a lékaři průběžně jednáme a na provoz nemocnic jsme přidali deset milionů korun, které vedení musí využít výhradně na mzdy zdravotníků. Dalších deset milionů bude schvalovat dubnové zastupitelstvo. Vládní nařízení bohužel není systémové, systémové by bylo, kdyby se potřebné peníze do nemocnic dostaly prostřednictvím úhradové vyhlášky, což je zodpovědnost ministerstva zdravotnictví. Přes všechny složitosti podmínky pro práci zdravotníků zlepšujeme, například jsme zahájili dostavbu nemocnice v Chebu za téměř půl miliardy korun, ukončena je rekonstrukce lůžkové ortopedie v Sokolově, máme plán vybudovat nové operační sály v pavilonu B a letos začne také přestavba karlovarské porodnice. Také jsme zavedli lékárenskou pohotovost o svátcích, protože se změnou legislativy mají v danou dobu zavřeno i hypermarkety, kde byly lékárny v provozu do večera. Pohotovost bude nově fungovat v lékárnách karlovarské a chebské nemocnice od 9 do 21 hodin.

V jaké fázi je projekt Senior pasů, které by měly pomoci starším lidem, aby mohli být aktivní, účastnit se kulturních nebo sportovních akcí, cestovat se slevami?

Zavedení Senior pasů patří k prioritám kraje. Aktivní senior totiž znamená delší a plnohodnotnější život. U Senior pasu nás inspiroval Kraj Vysočina, sbíráme zde zkušenosti, abychom tyto výhody kvalitně připravili pro občany Karlovarského kraje. Nyní pracujeme na podmínkách, které stanoví, kdo přesně a jak bude moci čerpat slevy. Ty by měly mimo jiné zahrnovat i podíl kraje na hrazení dálniční známky v úseku Cheb – Karlovy Vary. Projekt bychom chtěli spustit v příštím roce.

Karlovarský kraj převzal přípravu rekonstrukce Císařských lázní. Kolik plánujete do revitalizace investovat a zejména jaké plánujete jejich využití v budoucnu?

Znovu opakuji, kompletní oprava národní kulturní památky Císařské lázně se plánuje už od roku 2008 a dosud nebyly práce ani zahájeny. Náklady na rekonstrukci by měly dosáhnout zhruba 600 milionů korun, k využití budovy chceme otevřít veřejnosti diskusi. Odborná i laická veřejnost by měla mít možnost přijít s nápady a podněty k účelnému využití Císařských lázní. Dívat se přitom samozřejmě budeme muset i na ekonomiku provozu.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …