Jak vnímáte protesty proti prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, za kterých začal úřadovat? Čím jsou způsobeny? Jeho chováním, údajným rasismem?
Amerika je celkově velmi otevřená společnost a lidé si tam více váží svých svobod a patří k nim i vyjadřování názorů, pokud s něčím nesouhlasí. Tohle je vnitřní záležitost Spojených států. Mně jeho hrubé chování není sympatické, ale těžko to mohu soudit z takové vzdálenosti.
Může být důvodem i rozdílná politika oproti předchozímu prezidentovi, kterou Trump prosazuje?
Samozřejmě kdybych se na věc podívala ne úplně z hlediska Spojených států, ale světa, jsou zde dvě tendence, které mohou být nebezpečné. Jde o otázku protekcionismu a izolacionismu. Protekcionismus z hlediska ekonomického, protože jeden z Trumpových kroků je například zrušit Transpacifickou smlouvu. Z ekonomického hlediska je to mimořádně nebezpečné, někteří ekonomové tvrdí, že může způsobit hospodářskou krizi. Otevřený trh je i přes svá rizika pro Američany výhodný, americké hospodářství roste v posledním roce asi o čtyři procenta, ale z velké části také proto, že roste export do zemí, jako je Čína – kromě Kanady a Mexika –, která tvoří hlavní exportní trh.
De facto podobné kroky, jako je zrušení Transpacifické smlouvy, mohou vést k útlumu amerického hospodářství. Ale i obráceně, chudí Američané často kupují zboží z Asie, a tím dojde ke zvýšení cen zboží, čímž ohrozí situaci vlastních voličů. Stále platí princip komparativní výhody, který již v roce 1817 popsal David Ricardo, který už před dvě stě lety hovořil o tom, že otevřený liberální obchod je oboustranně výhodný.
V čem vidíte slabiny Donalda Trumpa a v čem naopak jeho silné stránky, i když to lze posoudit jen z dálky, jak jste řekla?
Jde opravdu jen o pozorování z dálky. Znepokojuje mě, že jeden český akademik působící na americké univerzitě řekl, že až bude Trump sedět v Oválné pracovně, tak bude studovat, kde jsou Sýrie a Korea. Nechtěla bych to říci takto ostře, ale z některých jeho vyjádření vyplývá, že některé znalosti zkrátka nemá. To se dá částečně dohnat vzdělanými poradci v jeho okolí.
Domníváte se, že Obama na tom byl při svém nástupu do prezidentského úřadu jinak?
Jsem přesvědčena, že z hlediska vzdělání na tom byl jinak.
Ti, kteří se zastávají Donalda Trumpa, tvrdí, že ho trestají globalistické kruhy kvůli tomu, že nechce násilím šířit demokracii a lidská práva tak, jak se to dělo dosud. Spojené státy jsou za podobnou politiku čím dál více kritizovány, myslíte si, že by v tomto měla nastat změna? Jde o konec přístupu k mezinárodním vztahům Spojených států jako boje za lepší svět?
Těžko to můžeme takhle jednoznačně říci. Já si myslím, že i pohled prezidenta Trumpa se může vyvíjet. Nezačíná na zelené louce, nějaký stav světa existuje, stav vztahů, a to vše se může vyvíjet. To, co deklaruje, je izolacionismus, jaký známe z americké historie opakovaně, a vždy trval jen přechodnou dobu. Těžko dnes předpokládat, jak to bude pokračovat. Dále je třeba říci jednu věc. Spojené státy mají velmi vyvážený systém, jde o prezidentský systém, ale přesto je zde zakotven princip brzd a rovnováhy. Proto ani americký prezident není jediným aktérem, který určuje směřování Spojených států. I Trump bude v mnoha směrech závislý na spolupráci s Kongresem, kde jsou lidé i z Republikánské strany, kteří mají jiný pohled na věc, a bude velmi záležet na tom, jak bude probíhat komunikace mezi prezidentem a členy Kongresu a k jakým kompromisům bude docházet.
V minulých rozhovorech, které jsme spolu vedly, jste schvalovala sankce proti Rusku a kritizovala Putinovy kroky. Je na čase změnit vztahy mezi Amerikou a Ruskem? Jak vnímáte, že Trump by mohl s Ruskem uzavírat pragmatické dohody?
Tento názor k sankcím proti Rusku zastávám, protože Rusko stále okupuje část suverénního státu Ukrajina - Krym a bojuje na východě jejího území. Pohled Spojených států a Trumpa se v tuto chvíli zdá vstřícný, to je jeho suverénní právo. Je otázka, jak se bude situace v následujících měsících a letech vyvíjet. Zatím k žádnému setkání nedošlo. Myslím, že to může být až překvapivé, protože prezident Trump je člověk poněkud prchlivý a jeho reakce mohou být nepřiměřené. Hodnotit je předčasné. Pro vývoj v Evropě, zejména východní Evropě, by bylo nebezpečné, kdyby došlo k dohodám o novém přerozdělování moci a vlivu.
V souvislosti s Donaldem Trumpem se hodně mluví také o médiích. Víme, že některé redakce nechaly vytisknout výhru Clintonové na titulní straně dříve, než věděly, jak volby dopadnou. Předkládala média jen jeden správný názor a nyní jsou trestána? Jak vnímáte roli médií?
Ve Spojených státech i jinde je široká škála médií. Některá dělají dobře svoji práci a některá hůře. Myslím si, že paušální souzení a odsuzování médií není šťastné, protože média patří k demokracii každého demokratického státu.
Kromě zrušení Transpacifické smlouvy, již jste zmínila, chce Trump s evropskými partnery vyjednávat také o Transatlantické obchodní a investiční úmluvě (zkráceně TTIP) mezi Evropskou unií a Spojenými státy, jejíž obsah kritizuje. Je to krok správným směrem?
Podle mého názoru platí to samé, co o Transpacifické smlouvě. Samozřejmě je potřeba dobře ohlídat zájmy evropských spotřebitelů a producentů. Volný obchod je však opravdu výhodný a vede k hospodářskému růstu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová