Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl v „předsjezdovém“ rozhovoru v Právu, že strana je jednotná, nejsou v ní žádné názorové proudy, pouze lidé s různými ambicemi. Nepřehnal to pan předseda ve snaze ve volebním roce zapůsobit jednotně? Opravdu je to tak?
Já jsem hrdý na to, že jsem členem demokratické strany a že v ní je možné mít jiný názor. I když ten jiný názor nemůže být tak úplně opačného směru. Jsme levicová strana, máme, aspoň doufám, všichni levicové smýšlení. Rozdílné pohledy mohou být nuančně v detailních otázkách, ale rozhodně ne v hlavním pohledu na věc. Pokud to pan premiér myslel tak, že v hlavním proudu jsme jednotní, pak má pravdu.
Takže proudy býti mohou, ale nesmí se to s nimi přehnat...
Ano, pochopil jste. Že máme na dílčí věci rozdílné názory, je pochopitelné. To ani jinak nejde. Každý máme nějakou životní zkušenost a díky tomu prosazujeme nějakou detailní věc. Klasickým příkladem je třeba pohled na kouření.
Známý právník a sportovní funkcionář Miroslav Jansta ve středečních Lidových novinách řekl, že v ČSSD je naprosto umrtvená diskuze. Je to tak?
S tím bych nesouhlasil. Myslím, že diskuze je vedená. Občas se opravdu vyskytnou názory na některou věc jinak, ale stále u nás platí, že to lze veřejně publikovat. Na rozdíl od jiných hnutí, která mají názor toho jednoho hlavního muže a nemůžou mít jiný. Závazné hlasování ve Sněmovně jsme měli – jestli se dobře pamatuji – za ty tři roky jednou. A to jsme vládní strana. Protože jsme se vždycky shodli a neměli jsme problém pro návrhy našich ministrů hlasovat bez problémů a bezkonfliktně.
Po sněmu ANO se rozebírala nová pravomoc Andreje Babiše škrtat v kandidátkách. Jak je tomu v ČSSD? Oficiálně tuto pravomoc předseda samozřejmě nemá, ale neděje se tak skrytě?
Jsou lidé, kteří drží okres nebo kraj. Ale přejme jim to. Oni nesou odpovědnost, jestli uspějí ve volbách. A pokud neuspějí, doufám že členové budou mít rozum a postaví se k tomu ve smyslu – hele, chlapče, ty jsi tady udělal změny, ale ve finále byly špatně a kvůli tomu jsme volby prohráli. Máš na tom svůj podíl. A on pak přijde o moc na svém kraji nebo okrese. Pořád je to tak, že o tom rozhodují členové strany, kteří nemohou být odstaveni od rozhodování. Jsou to oni, kteří nám pomáhají na náměstích, přesvědčují ostatní lidi ve svém okolí, že náš program je správný. Čím je strana větší, tím je její vliv větší – díky tomu, že má hodně členů.
Spíše jsem to myslel tak, že v ANO má možnost Andrej Babiš škrtat v jednotlivých kandidátkách. Jestli se něco podobného nemůže dít i v ČSSD, i když neoficiálně?
Absolutně ne. Četl jsem, možná u vás na Parlamentních listech, že někdo řekl, že je to taková pseudodemokracie. Ne, to není pravda.
Čekáte teď na sjezdu nějaké překvapení, třeba v podobě nečekaného místopředsedy? Kdo má podle vás šanci?
Pokud by někdo chtěl kandidovat, dá to už najevo a přesvědčuje kandidáty na krajských konferencích. Jiný kandidát není, takže nečekám nějaký velký karambol na sjezdu. Tam se může stát jenom to, že se pobijí o místo prvního místopředsedy Chovanec s Tejcem. Uvidíme, jak se k tomu delegáti postaví. Tady mohou trochu rozhodnout i projevy na sjezdu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban