Ideologická kádrování, strach a obavy lidí. To nejhorší od revoluce! Politik z regionu si nebere servítky
13.06.2022 12:36 | Rozhovor
Za své názory se nestydí a po posledním rozhovoru, který přinesly ParlamentníListy.cz, musel na výslech na policii. „Jako dítě si vzpomínám, že se moji rodiče a prarodiče museli za své názory a činy zpovídat tehdejším bezpečnostním složkám předlistopadového režimu a mně se to nyní stalo také,“ líčí svůj zážitek Evžen Zadražil, místostarosta Chýnova s tím, že dnes je rozdíl jen v tom, že SSSR vystřídala EU. „Já jsem duší motocyklový závodník a když už se rozjedu, tak mě jen tak nic nezastaví. Byl jsem ovšem vychován tak, že má člověk bojovat za pravdu a nemá se ohýbat, pokud je o něčem opravdu přesvědčen,“ odmítá Zadražil, že by ho tato zkušenost jakkoliv odradila bojovat za správnou věc. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pak komentuje nejen dopad zdražování na rozpočty domácnosti, firem i samospráv, ale také reformu českého školství či vojenskou pomoc Ukrajině.
Foto:
Archiv E. Zadražila
Popisek: Evžen Zadražil, místostarosta města Chýnov a šéf jihočeského motokrosu
reklama
Vláda Petra Fialy se vydala cestou tvrdého boje proti tzv. dezinformacím. Zřídili funkci vládního zmocněnce pro dezinformace a média, po vypuknutí války na Ukrajině „zařídila" vypnutí některých údajně pro-ruských webů. Je to podle vás správný směr?
V dnešním mediálním prostoru mi zcela chybí názorová pluralita. V podstatě mi to připomíná situaci před listopadem 1989, kdy to bylo „Se Sovětským svazem na věčné časy“. Dnes je ta paralela obrovská, jen to není SSSR, ale EU. Veřejnoprávní sdělovací prostředky servírují 24/7 neověřené informace a se slovy „prý“ nebo „údajně“ nám je bezostyšně podávají jako dogma. Ale jiný názor? Tak ten je zaručeně dezinformační. A abych odpověděl na váš dotaz … Je to úplně ten nejhorší možný směr, kterého jsme se mohli v demokracii dočkat - ideologická kádrování, strach a obavy lidí. Jako dítě si vzpomínám, že se moji rodiče a prarodiče museli za své názory a činy zpovídat tehdejším bezpečnostním složkám předlistopadového režimu a mně se to nyní stalo také. Na základě anonymního udání mě koncem května vyslýchala kriminální policie.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.