Jak ČT plní svou veřejnoprávní roli: Pozve si koho chce, ostatní „nechá vykecat“ v nějakém nezajímavém čase, všiml si profesor

28.05.2019 16:28 | Zprávy

NEKOREKTNÍ PROFESOR Lidi od politiků odděluje silná bariéra médií, politických neziskových organizací a dalších zprostředkovatelů. A tak rozšířit informaci o hlasování europoslanců proti vlastní zemi, tak aby to mělo znatelný vliv na chování voličů, je v době ohromného informačního přetlaku nesmírně obtížné. V souvislosti se zvolením tří kandidátů koalice TOP 09 a STAN na to upozorňuje profesor Masarykovy univerzity Ivan Holoubek, který ve volbách do Evropského parlamentu vedl hnutí Vědci pro ČR. Zároveň poukazuje na to, jak svévolně si Česká televize počínala při výběru hostů do tzv. superdebaty, když od veřejnoprávních médií by očekával více péče o demokracii.

Jak ČT plní svou veřejnoprávní roli: Pozve si koho chce, ostatní „nechá vykecat“ v nějakém nezajímavém čase, všiml si profesor
Foto: Archiv IH
Popisek: Prof. RNDr. Ivan Holoubek, CSc

Co podle vás ukázal výsledek eurovoleb v České republice?

Především bych chtěl poděkovat voličům, kteří dali hlas naší kandidátce Vědci pro Českou republiku. Téměř devatenáct a půl tisíce hlasů považujeme za dobrý výsledek.

Ale k samotné otázce. Výsledek voleb podle mého názoru potvrdil, že lidé ve volbách do Evropského parlamentu volí podle vnitrostátních preferencí. Výsledek voleb není ani protestem proti bruselské mašinerii, ani podporou dosavadního fungování EU. Pro mě z toho vychází potvrzení důležité hypotézy: proti tomu, co se nám na Evropské unii nelíbí, je třeba bojovat především na domácí půdě. Problém je však v tom, že mechanismy fungování EU jsou natolik složité a natolik vzdálené každodennímu životu lidí, že je to velmi obtížné lidem vysvětlit. Představa o reformě Evropské unie z úrovně Evropského parlamentu je iluzí, na které zavedené strany opakovaně a nutno říci, že úspěšně, staví své kampaně. Proreformní obsazení Evropského parlamentu je důležité, ale pokud jde o zásadní reformy, je to pouze podpůrný faktor. Nechci, aby to vyznělo, že Evropský parlament je zcela bezzubý, volby do něj jistě smysl mají, ale klíč k zásadní reformě EU je ukrytý v národních volbách. Dokud lidé neporozumí, jak moc dění v Evropské unii ovlivňuje jejich životy, do té doby se budou dít jen méně významné změny. Jinak řečeno, až se téma reformy EU stane žhavým tématem národních voleb, a to napříč Evropskou unií a zejména ve velkých zemích, teprve potom bude reálná šance na zásadní změnu.

Jsou vítězi voleb Pražané, jichž přišlo k volbám 38,3 procenta oprávněných voličů, zatímco v Ústeckém kraji jen 22, v Karlovarském 23,2 a Moravskoslezském kraji 23,8 procenta? V hlavním městě vyhrála s více než 20 procenty koalice TOP 09 a STAN, když jinak samostatně v domácích volbách hynou oba subjekty na úbytě.

Ty tam jsou časy, kdy volba Pražanů mohla být vzorem. Takový výsledek euroservilní TOP 09 a STAN v hlavním městě, kde je vysoká koncentrace státních institucí, klíčových obchodních společností, univerzit a tak dále, spíše potvrzuje odtrženost nemalé části tzv. elit od reality. Jak jsem už odpověděl, lidé v těchto volbách nevolili proreformně. Možná mírně ano, ale v bláhovém přesvědčení, že reformy EU lze provést z Evropského parlamentu. Jasné ovšem je, že v Praze volili proti reformám. Važme si proto uměřenějšího chování mimopražských voličů.

Sociální demokracie obhajovala čtyři mandáty a nezískala jako jediná z parlamentních stran ani jeden, což je pokračování propadu z voleb do Sněmovny na podzim 2017. Blíží se konec této nejstarší politické strany u nás, nebo ji může někdo zázračně vzkřísit tak jako Miloš Zeman v 90. letech či Jiří Paroubek v roce 2006?

Mé uvažování je na hony vzdáleno levici, tj. i programu sociální demokracie. Nicméně je fakt, že rozumná levicová strana na naší politické scéně chybí. Její elektorát „konzumuje“ ANO Andreje Babiše. Sociální demokracii ničí slabost jejích vůdců a ideologické pokrokářství některých představitelů, typicky Jiřího Dienstbiera ml., Kateřiny Valachové a jiných. Dnešní sociální demokracii zajímá více neomarxistická agenda než starosti obyčejných lidí, kteří nejsou žádnou elitní menšinou, například LGBTXYZ…, kteří denně chodí do práce, aby tak tak uživili své rodiny. Můj recept na takové problémy je pravicový, tj. nižší daně, méně regulací a podobně. Nicméně je faktem, že tito lidé typickými voliči pravice nejsou. Pak je lepší, aby volili normální a ne-neomarxistickou levicovou stranu než ANO, Piráty a podobné excesy. Česká sociální demokracie už vícekrát ukázala, že umí vstát „z mrtvých“. Pokud nějaká silná osobnost dokáže sociální demokracii převzít, šanci na změnu vidím. Mimochodem, toto probuzení sociální demokracie je asi základním předpokladem pro odstavení ANO. A myslím, že prvním krokem bude muset být odchod z vlády vedené Andrejem Babišem. Obávám se, že k tomu se však nynější vedení ČSSD neodhodlá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…