Na jaře 2017 jste vyvolal velké pozdvižení úvodní přednáškou na senátní konferenci s názvem Role České televize v naší společnosti, v níž jste prezentoval narůstající deficit v hospodaření veřejnoprávní televize a upozornil, že v posledních deseti letech nedosáhlo hospodaření České televize nikdy vyrovnané úrovně, v letech 2007-2011 bylo přebytkové, naopak od roku 2012 se dostává do deficitu. S jakými reakcemi jste se tehdy nejčastěji střetával?
Zaznamenal jsem všechny reakce, odmítavé, souhlasné, ale naprostá většina by se dala označit slovem překvapení nebo údiv.
Víte, výroční zprávy ČT byly formulovány tak, aby vytvářely dojem, že hospodaření ČT je skutečně vyrovnané a úspěšné. Záměrně hovořím pouze a jenom o hospodaření, nehodnotím teď vůbec původní dramatickou tvorbu, zpravodajství, publicistiku či sportovní pořady, nýbrž pouze a jenom hospodaření České televize.
Na jaře roku 2017 jsem asi jako první na veřejném fóru upozornil, že hospodaření ČT je od roku 2012 každým rokem deficitní, že to výroční zprávy předkládané Radou ČT poslancům zakrývají a že to je u veřejnoprávního média velký problém. Tehdy byly známé výsledky hospodaření do roku 2016. V letech 2017 a 2018 trend deficitů pokračoval.
Bohužel, měl jsem spíše pocit, že pravda o hospodaření ČT nikoho nezajímá.
Ale čas oponou trhnul a najednou se v poslední době i několika členům Rady ČT rozbřesklo a upozorňují, že veřejnoprávní televize už roky nehospodaří vyrovnaně, ale se skrytým deficitem. Fígl je v tom, že se ztráta dotuje z fondu televizních poplatků, který byl vytvořen za předchozího vedení ČT, tak, aby hospodářský výsledek byl vždy nula. Čím to, že někteří radní začínají mluvit vašimi slovy, chodí si k vám pro rady?
To procitnutí přišlo, dle mého názoru, velmi pozdě. Finanční situace České televize je dnes velmi vážná a v horizontu dvou až tří let nadále ekonomicky neudržitelná, pokud se něco zásadně nezmění.
Problém však nastal již v roce 2012. Při příchodu do funkce na podzim roku 2011 měl současný management na účtech 3,8 miliardy korun. Na konci roku 2018 už to bylo pouze 1,8 miliardy a na konci roku 2020 by už na účtech ČT mělo zůstat, podle dosud neschváleného návrhu rozpočtu na rok 2020, pouze 1,2 miliardy! To znamená, že po devíti letech „vyrovnaného hospodaření“ má ČT na účtech o 2,6 mld. Kč méně než při nástupu Petra Dvořáka do funkce generálního ředitele. Jistě uznáte, že vyrovnané, tj. dlouhodobě udržitelné hospodaření takto rozhodně nevypadá.
Zarážející až trestuhodné je to, že členové Rady ČT svou nečinností nechali věci zajít až tak daleko. Rada ČT má ze zákona kompetenci schvalovat rozpočet České televize, výroční zprávy o hospodaření nebo dlouhodobý plán rozvoje ČT, tzn. měla dostatek nástrojů, jak vlak řítící se z kopce dolů včas zabrzdit.
Generální ředitel ČT Petr Dvořák se už před časem k tématu odčerpávání rezerv z fondu televizních poplatků vyjádřil ve smyslu, že přesouvání prostředků z tohoto fondu nemá s hospodařením televize nic společného, nic to prý nevypovídá o její finanční kondici a podle něho jde o pouze o „účetní kategorii“. Co byste k tomu řekl?
Tuto naprosto zavádějící interpretaci jsem rovněž zaznamenal. Každým rokem se objevuje ve výroční zprávě o hospodaření. Úplně to popírá logiku podvojného účetnictví. Už tehdy na konferenci v Senátu na jaře 2017 jsem promítl křivku, která dokládá téměř dokonalou korelaci vývoje zůstatků tzv. fondu televizních poplatků a vývoje zůstatků finančních prostředků na účtech ČT.
Stručně shrnuto, v období 2012-2018 poklesl zůstatek fondu televizních poplatků o 1,74 miliardy korun a zůstatek finančních prostředků o 1,72 miliardy. To není náhoda, takto fungují principy podvojného účetnictví. To jsou fakta. Takže se ukazuje, že snaha bagatelizovat význam fondu televizních poplatků je pouhou snahou odvést pozornost od deficitního hospodaření a vytvářet mlhu nad propastí. A to mi ve skutečnosti vadí nejvíce.
Dovedu si zcela reálně představit, že krátkodobě, třeba rok dva, může být hospodaření jakékoli účetní jednotky ztrátové, ale tento deficit musí být zcela transparentně přiznán a ve výročních zprávách odůvodněn. Toto však ve výročních zprávách České televize za roky 2012 až 2018 zjevně chybí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník