Připomenuli jsme si 70 let od trestu smrti Milady Horákové. Její smrt jste označil za vraždu, pojem justiční vražda je v této souvislosti užíván často...
Pojem justiční vražda se používá delší dobu, a byť pochopitelně nejde o právnicky přesný termín, tak vystihuje podstatu. Myslím, že nejen já, ale i celá řada jiných lidí ve straně to delší dobu říká. Co jsem si vědom, tak minimálně v posledních pěti letech se mě na to novináři ptali a já takto reagoval opakovaně.
Kvůli Miladě Horákové došlo k názorovému střetu vaší osoby s pražskou zastupitelkou Martou Semelovou, která popírá, že by poprava Horákové byla založena na vynuceném přiznání. Podle ní navíc proces probíhal standardně. Jak vnímáte tuto diskuzi?
Především pozice KSČM je vcelku sjednocená už od našeho vzniku v roce 1990. Když jsme vznikli, tak jsme převzali nejen historickou omluvu někdejší KSČ, ale zároveň jsme opakovali v různých dokumentech, o kterých jsme hlasovali, že se distancujeme od mocenské zvůle, od zneužití moci minulým režimem a aplikovali jsme to opakovaně zejména – nikoliv nejen - na padesátá léta a na politické procesy. V tomto si myslím, že máme jasno a pokud jsou ve straně jednotlivci, kterým tato distance aktivně nejde přes rty, nejde jim z pusy, vnímám je jako lidi, kteří vybočují z přijatých usnesení, což je otázka vnitrostranické politické diskuze, s jakou mírou tolerance se s těmito odlišnými názory vypořádáváme.
Diskuze posledních dní se týká i samotné viny Milady Horákové, zda skutečně byla úplně nevinná. Je pro vás hrdinkou, která zemřela za svůj postoj? Jak vy vnímáte její osobnost?
Pokud to někdo neví, tak je dobré připomenout, že politické procesy byly procesy zinscenované. Zinscenované na základě importovaných receptů s pomocí politických poradců. V podstatě to byla receptura tehdejší NKVD (Lidový komisariát vnitřních záležitostí, sovětský státní orgán, pozn. red.), která měla za úkol v podstatě dosáhnout předem daného cíle. To znamená zlikvidovat lidi s opozičním, odlišným názorem. Pokud v té době docházelo k politickým procesům, tak se dá i nepochybně historicky i na základě faktů doložit, že chybělo právo na spravedlivý proces, což je základní atribut právního státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová