Kandidát do Senátu Čuňas: Dienstbier by měl chodit kanálama

05.08.2016 15:45 | Zprávy

Děsí mne ta bezmezná touha pana Babiše a socialistů všechno o všech vědět. Vadí mi snaha Miloše Zemana o erdoganizaci naší země, a že nás otáčí na Východ, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nezávislý kandidát do Senátu František „Čuňas“ Stárek. Zanechal prezidentovi i vzkaz. Jaký? A jak vzpomíná na našeho prvního porevolučního prezidenta? V souvislosti s polistopadovým vývojem připouští, že máme před sebou ještě kus cesty, ale poukázal zároveň na jednu věc, o níž je přesvědčen, že ji budoucí historikové docení. Prozradil nám také, s jakými prioritami kandiduje do Senátu. A nejen to...

Kandidát do Senátu Čuňas: Dienstbier by měl chodit kanálama
Foto: archiv kandidáta
Popisek: František ,,Čuňas" Stárek

Svoje rozhodnutí kandidovat vysvětlujete tak, že vás trápí vstup oligarchů do politiky a ohrožení svobody jednotlivce. Jaký zákon nebo opatření vnímáte jako největší rizika?

Není to o jediném zákonu. Jde o systematické ořezávání svobod, posilování prokontrolovanosti, čehož výsledkem je omezování prostoru pro svobodnou vůli. Mě na tom přitom děsí ta bezmezná touha pana Babiše a socialistů všechno o všech vědět. To máte kontrolní hlášení, elektronickou evidenci tržeb, registr sportovců, klubů a trenérů, zákon o prokazování původu majetku, národní registr hrazených zdravotních služeb nebo i prolomení domovní svobody, kdy by vám mohl domů přijít úředník zkontrolovat, čím topíte.

Andrej Babiš takhle dokonce chtěl i registr bankovních účtů. To už si říkám, že za chvíli bude vláda chtít vědět i kolikrát denně jíme, kolik máme žárovek a jak často jezdíme autem. A k tomu si připočtěme zápas mezi hnutím ANO a ČSSD, který přerůstá v politizaci policie. Jako občané musíme své svobody a práva bránit. Jinak hrozí, že o ně postupně přijdeme.

Jaký první krok, pokud pomineme počáteční formality, byste učinil, kdybyste se stal senátorem?

Snažil bych se oživit projednávání ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, jehož podstatou by bylo zvýšit výdaje na obranu. To je potřeba, protože naše armáda je dlouhodobě podfinancována. Svou obranu a spojenecké závazky bychom si měli financovat ze svého a ne jet na cizí účet. Bohužel obdobný návrh Senát nedávno zamítl, ale snad se po volbách změní rozložení sil a návrh bude mít šanci uspět.

Dále bych se chtěl bránit přijetí kvót pro přerozdělování uprchlíků a hájit svobodný internet. To může znít někomu jako samozřejmost, ale bohužel není. Zrovna nedávno se provalilo, že Jiří Dienstbier navrhoval, že stát bude z našich peněz platit cenzory, kteří budou dohlížet na Facebook. Přitom zrovna on, ministr pro lidská práva, by měl být tím posledním, kdo něco takového navrhuje. Za to by měl chodit kanálama.

Je podle vás Andrej Babiš ohrožením demokracie v naší zemi?

Myslím, že každou demokracii ohrožuje, když dojde k masivnímu spojení ekonomické, politické a mediální moci. Navíc jeho spojení se sociální demokracií vyvolává stav, kdy nahoře vzniká privilegovaná vrstva, high society, která si přihrává dotace a zakázky, a dole jsme my všichni ostatní, prostý lid, který se má smířit s tím, že má jen socialisticky pracovat a žít. A to je pro demokracii nebezpečný koktejl.

Nedávno jste navrhl, že by mělo v Evropě být zřízeno něco na způsob americké věznice Guantánamo. K čemu by to bylo dobré, věznit imigranty v Evropě?

V řadách Islámského státu dnes bojuje přibližně šest tisíc islamistů s evropskými pasy. Další radikálové jsou připraveni zabíjet na naši vlastní půdě. Pokud se nám je podaří zadržet, pak je rizikové zavírat je do běžných věznic. V nich totiž můžou radikalizovat své spoluvězně. Tomu musíme zabránit. Povšimněte si přitom prosím, že řada teroristů začínala jako drobní kriminálníčci.

Zároveň je rozumné mít specializované zařízení, ve kterém budou pracovat ti nejlepší odborníci. Ti budou ze zadržených teroristů vytěžovat informace o jejich spolupracovnících a o jejich dalších plánech. Tak budeme schopni předcházet dalším útokům.

Nemělo by ale jít o žádnou továrnu na porušování lidských práv. Naopak, vše by mělo probíhat podle našeho platného práva. Nesmíme totiž klesat na barbarskou úroveň našich protivníků. Ostatně i v případě amerického Guantánama byly tamní excesy vyšetřeny a jejich pachatelé potrestáni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

17:04 Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

Nejstrašnější by bylo, kdyby se vrátili od Parlamentu komunisti, nechal se slyšet 17. listopadu Mart…