Kandidát do senátu Matyáš (KSČM): Vláda by měla přehodnotit svou zahraniční politiku

02.07.2016 17:07 | Zprávy

Jako velký problém vnímá problematiku bydlení pro mladé a sociálně slabé občany. Zajímá se ale i o otázky ekonomiky a zaměstnanosti. Jak by chtěl občanům jako senátor pomoci? I s tím se svěřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Miroslav Matyáš (KSČM). Vyslovil se také proti záměru stavby hráze na Berounce stejně jako proti těžbě břidlicového plynu v okrese za pomoci metody hydraulického štěpení hornin. A prozradil nám, v jakém z kandidátů shledává největší konkurenci i to, jaká řešení navrhuje za účelem snížení byrokratické zátěže v Česku.

Kandidát do senátu Matyáš (KSČM): Vláda by měla přehodnotit svou zahraniční politiku
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Kandidát do Senátu za obvod č. 16 - Beroun Miroslav Matyáš (KSČM)

Kdo je Miroslav Matyáš? Můžete se ve stručnosti představit?

Především jsem člověkem, který není odtržen od reality běžného života, a do budoucna chci, aby to tak i zůstalo. Narodil jsem se v Praze, ale poslední dobou žiji v Libčicích nad Vltavou, menším městečku nedaleko od Prahy. Původně jsem vyučený, přičemž chvíli po maturitě jsem začal studovat na Českém vysokém učení technickém, Fakultě strojní a má závěrečná bakalářská práce se věnovala projektu personálního řízení. Když najdu nějaký volný čas, zajímám se o práci na domě, zahradě a našim dvěma psům. Ač jsem svobodný, již několik let jsem šťastně zadaný. Mezi mé záliby patří letecká technika, mobilní komunikace a elektronika, zájem o psychologii a kulturu. V posledních letech se rovněž intenzivně věnuji práci v Komunistické straně Čech a Moravy, kde jsem i členem revizní komise okresního výboru Praha-západ. Tato strana mne nominovala na kandidáta na pozici senátora ve volebním obvodě č. 16 – Beroun a část okresu Praha-západ.

Čemu byste se chtěl v senátu věnovat, co vás zajímá či takzvaně pálí nejvíce?

Nejvíce se zajímám o otázky ekonomiky a zaměstnanosti. Rovněž jako velký problém vnímám problematiku bydlení pro mladé a sociálně slabé občany. Důležité jsou pro mne dopady zmíněných problematik na běžný život našich občanů, a proto bych se jim chtěl důsledně věnovat. Když se však ptáte, co mne takzvaně pálí nejvíce, pak je to poslední dobou migrační politika a s tím spojená zahraniční politika naší republiky.

A jaký první krok, pokud pomineme počáteční formality, byste učinil, kdybyste se stal senátorem?

Mohl bych zde jmenovat již zmíněné otázky zaměstnanosti, bydlení atd. a jsou to zcela jistě problémy, kterými se chci intenzivně zabývat. Jako první zde však uvedu, že bych se chtěl zasadit o snížení byrokratické zátěže v běžném životě občanů, ale i firem. Jako jedno z mnoha řešení vidím podstatné rozšíření elektronické komunikace se státními orgány. Mám pocit, že u nás tomuto problému není věnován dostatečný důraz a ukázkový příklad toho, jak by to mělo vypadat, je pro mne Estonsko. Je až neskutečné, jaký pokrok tam stihli od devadesátých let udělat. Přes deset let už můžou volit přes internet. Například občanský průkaz s čipem funguje jako elektronický klíč do e-governmentu, internetového bankovnictví, zdravotní kartička pojištěnce, předplacená jízdenka na MHD a slouží také k ověření identity při digitálním podpisu. Cílem by pro nás mělo být, abyste při potřebě nějakého úkonu zasedli k počítači, a pokud možno jste při odchodu od něj měli vyřízeno. Do toho však máme ještě pořádně daleko. Jako jednu z prvních vlaštovek můžu jmenovat Czech POINT, stále ale musíte toto místo fyzicky navštívit a zdaleka ne vše tam vyřídíte. Musím však zdůraznit, že někteří starší občané s tím můžou mít velký problém a rozhodně bych je do toho nechtěl paušálně nutit. My sami si musíme uvědomit, co nám pomůže zlepšit kvalitu života a ušetřit čas pro rodinu, sport a spoustu dalších, příjemnějších aktivit. Toto vidím jako jeden z velmi důležitých bodů pro intenzivní práci.

Jak byste chtěl z pozice senátora pomoci Berounsku, kde kandidujete? Čím je váš obvod specifický? Co nejvíce potřebuje?

Berounsko trápí mnoho problémů, které je třeba řešit. Pro příklad uvedu některé z těch důležitých:

1.    Měl by se vybudovat silniční obchvat Hořovic, silniční doprava od dálnice D5 směrem na Příbram vede kamiony přes Hořovice a neúměrně a nebezpečně zatěžuje dopravu ve městě.

2.    Podporuji rychlostní koridor železniční dopravy Praha – Plzeň a zejména jeho vedení v určených úsecích tunelem.

3.    Zásadně nesouhlasím s průzkumem a uvažovanou těžbou břidlicových plynů v této lokalitě.

4.    Nesouhlasím s výstavbou vodní nádrže na řece Berounce.

5.    Podporuji stanovisko obcí mikroregionu Křivoklátsko k ochraně krajiny, tak aby nebyl omezován a limitován další rozvoj regionu.

To je pro mne ukázka problémů, které můj volební obvod trápí, a z pozice a možností senátora bych chtěl pomoci s jejich řešením. Nechci být senátorem, který řeší jenom problémy celostátní. Moji voliči jsou z Berounska a části okresu Praha-západ, a je tedy mou povinností pomáhat především jim.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

17:04 Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

Nejstrašnější by bylo, kdyby se vrátili od Parlamentu komunisti, nechal se slyšet 17. listopadu Mart…