Jste nejmladší lídr v historii voleb do krajské samosprávy v Česku. Proč jste se rozhodl ve svých 20 letech kandidovat do politiky? Co vás k tomu vedlo?
Politické dění jsem sledoval už na gymnáziu. S mnohými věcmi jsem nebyl spokojený a nechtělo se mi jen nečinně přihlížet. Chtěl jsem pro změnu něco aktivně dělat, tak jsem krátce po svých 18. narozeninách vstoupil k Pirátům, abych jim pomohl. Před krajskými volbami jsem si uvědomil, že tohle je příležitost něco skutečně změnit v reálné politice.
A co vám vlastně vaše nejbližší okolí a rodina na vaše rozhodnutí kandidovat řekly?
Lidé v mém okolí mě podporují, což mě velice těší, protože to dává smysl tomu, co dělám, a motivuje mě to k další činnosti. Hodně lidí z mé rodiny se různě angažovalo a angažuje (byť ne přímo politicky), takže to berou s klidem.
Co můžete voličům nabídnout? Jaké jsou vaše zkušenosti?
Politické zkušenosti nemám, ale nepovažuji to za překážku pro výkon funkce krajského zastupitele. Nicméně už jsem se podílel na nejrůznějších projektech a nějaké základní soft skills mám. Voličům mohu nabídnout otevřenost, čitelný program a racionální přístup.
Máte nějaký politický vzor?
Nad tím jsem se nikdy nezamýšlel. Vždycky jsem obdivoval spíš vizionáře z jiných oborů – vědce, umělce, podnikatele, aktivisty atd. Mezi politiky je opravdu těžké najít nějaký vzor. Kdybych měl jmenovat někoho z historie, byl by to například Mahátma Gándhí.
Politika je dnes dosti nepopulární a zejména mladší generace nemají o ni zájem, což se projevuje i na nízké volební účasti. Vy byste mohl mít i vzhledem ke svému věku k prvovoličům blízko. Čím prolomit nezájem mladých o politiku? Jde skutečně o „ztracenou generaci“, jak někteří tvrdí?
Myslím si (ale je to jen domněnka), že mladší lidé vždy měli menší zájem o politiku než starší. Jsem přesvědčený, že mladí lidé mají oprávněný pocit, že nemůžou politiku ovlivnit a že jsou politici totálně odtržení od reality. Já se určitě budu snažit přiblížit politické dění svým vrstevníkům a vysvětlovat jim otevřeně svá rozhodnutí. Rozhodně si nemyslím, že jsme ztracená generace.
Dá se nějak podle vás pověst české politiky zachránit? Jak?
Myslím, že pověst české porevoluční politiky se od 90. let mírně lepší. Ale dříve či později se vždycky najde nějaký podvodník, který té pověsti uštědří hroznou ránu. To se pak pověst politiky zlepšuje těžko. Podle mě pomůže úroveň zvednout, když se podaří nahradit staré struktury, Středočeský kraj toho, doufejme, bude příkladem.
Co vás nejvíce irituje při pohledu na českou politickou scénu?
Nejvíc mě rozhodně vytáčí, když politik lže nebo jinak populisticky manipuluje s informacemi. Obecně mě na české politické scéně irituje zkostnatělost většiny politických stran, kde politici často pro stromy nevidí les a řeší někdy až úsměvné malichernosti místo reálných problémů.
Jaké jsou vaše vize? Čím budete chtít přesvědčit voliče ve Středočeském kraji?
Chceme ze středních Čech udělat kraj nové generace – transparentní, otevřený, moderní, svobodomyslný, naslouchající občanům. Pokud skončíme v opozici, budeme důsledně kontrolovat finanční toky v kraji a zveřejňovat co nejvíce informací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková