Jste přesvědčen o tom, že podmínky pro život jsou zde určitě nejlepší ze všech krajů. Proč tak podle vás v nedávném porovnání kvality života v krajích skončil jako poslední?
Protože setrvačnost lidského myšlení je opravdu velká! Podle oné analýzy jsou na vině například nejvyšší naměřené emise polétavého prachu, nejvyšší úbytek obyvatel v Česku, třetí nejvyšší výskyt trestných činů, ale i řada dalších faktorů. Já si ovšem myslím, že to není o prachu ani kriminalitě, ale o to, jak nás ostatní vnímají a jak vnímáme my sami sebe. Pořád se nám snaží někdo namluvit, že jsme na zaprášeném kraji republiky a máme jen špinavou Ostravu. Vždyť to není pravda! Lidé tady odjakživa dřeli a jsou na tento výjimečný kraj pyšní. Nenechme si neustále něco nalhávat. Máme zelené krajské město plné volných a levných pozemků, prostorů a bytů a stejně i jiná města a obce v kraji. Mají snad toto Praha nebo Brno? Kam chce republika dále růst, když jsou všude jinde byty, nemovitosti předražené a normální bydlení není možné najít? Ten rozvoj naopak bude u nás, protože my tímto vším nejen disponujeme, ale naši lidé jsou navíc aktivní a pracovití. Pokud mám být odvážný, tak rovnou řeknu, že náš kraj bude v budoucnu těžištěm dění a rozvoje v republice.
Kde vidíte hlavní potenciál kraje pro jeho rozvoj navzdory problémům v souvislosti s řešením situace v OKD? A jak byste tomu chtěl jít případně jako hejtman vstříc?
Jsme z kraje, jehož prosperita byla doslova vydolována ze země. Dnes však naše bohatství není v hluboko uloženém uhlí, ani v sociálních dávkách pro horníky. Naše bohatství je v lidech! Odjakživa zde byli velmi aktivní a pracovití lidé jsou tady dosud! To nemá každý kraj v republice. My jsme vždy byli jiní a já jsem na to mimochodem velice pyšný. V našich lidech je nejen potenciál, ale i onen rozvoj. Pokud tady budou nadále studovat, žít a pracovat, nemusíme mít strach.
A co se týče té druhé otázky – jako hejtman bych se právě chtěl o tyto lidi opřít. Jim patří tento kraj, a to je nutné mít v úctě, nikoliv naopak. To je ale o pohledu na politiku jako takovou. Pro mne je politika služba občanům. Proto bych jako hejtman chtěl zase kraj lidem vrátit a otevřít ho. Tak, jak to dělal náš předešlý hejtman za ODS Evžen Tošenovský. Mimoto jsem rád, že je na naší kandidátce.
Moravskoslezská krajská tripartita chce, aby byl úpadek těžební společnosti OKD řešen formou reorganizace, nikoli konkurzem. Tripartita zároveň požaduje, aby stát byl po reorganizaci většinovým vlastníkem OKD. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nedávno uvedl, že by stát mohl těžební společnosti OKD poskytnout finanční pomoc při případné reorganizaci. V každém případě ale bude požadovat garance, že o vložené peníze nepřijde. Je to podle vás reálný požadavek?
V souvislosti s úpadkem OKD vzniknou státu daleko vyšší výdaje, než si dnes myslíme. Zavřít šachtu není jen tak, nejprve se musí řízeně utlumit a pak desítky let sanovat. Už dnes je jasné, že desítky miliard na útlum bude platit stát. Na účtech OKD ty peníze nejsou a už nikdy nebudou. Takže jediná garance státu je, že bude platit a platit za chyby bývalých majitelů OKD. Daleko větším problémem než zaměstnání samotných propuštěných horníků jsou lidé ve firmách na OKD napojených. Stovkám firem dnes OKD dluží (mimochodem i 85 000 Kč naší firmě GABEN, spol. s r.o.). Ať už bude úpadek řešen jakkoliv, z těchto peněz uvidí dlužníci jen zlomek. Pro mnoho dlužníků to bude smrtící. Pro malé firmy a živnostníky bude obrovským problémem výpadek příjmů horníků. Firmy v průmyslových zónách, kam pravděpodobně zamíří většina propuštěných horníků, platí výrazně méně. A to se projeví nejen na životní úrovni pracovníků OKD, ale celého regionu. Řešení není jednoduché, ale příklady dobré praxe, třeba z Německa, jsou. Poučme se.
Olomoucké vrchní státní zastupitelství vyšetřuje představenstvo insolventního těžaře OKD a jeho matky NWR pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinností při správě cizího majetku a pro zneužití informací v obchodním styku. Je podle vašeho mínění vůbec možné, že by k tunelování nedošlo, a přesto společnost za podmínek, které měla, tak rychle zkrachovala?
Ceny uhlí před rokem 2010 nebyly o moc vyšší, než jsou dnes. A přes to všechno OKD vydělávalo. Proč majitelé nechali firmu dojít za těch pár let až k dnešní insolvenci, se musíme ptát jich. Těžko to vyřeší policie nebo státní zástupci. Byl to jejich majetek a dělali si s ním, co chtěli. Respektive to, co jim umožňovala privatizační smlouva podepsaná dnešním předsedou ČSSD. Že nedokázal smluvně ošetřit aspoň byty nájemníků, je zcela jasné pochybení, které není možné svalovat na Bakalu. Ale voličům to zřejmě nevadí. Politika někdy nemá logiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková