Piráti překonávají sebe sama – ještě nedávno ve vládě, nyní v opozici. Jejich předvolební ryk před minulými parlamentními volbami s heslem „Pusťte nás na ně“ se zase ozývá? Jsou podle vás rudí, zelení, černí? Nezklamali vás?
Skutečně, necháme-li projít odraz světla od pirátské vlajky islandským vápencem, uvidíme v duze, která se objeví, tuto neharmonickou kombinaci. Ani jejich voliči ji už patrně vidět nechtěli, což u voleb dali jasně najevo. Pirátší voliči slyšeli na protikorupční zápal, zakládají si na svobodném internetu a přáli si úspěšnou digitalizaci. Dopadlo to ale jako při objednávce z čínského e-shopu, a tak si vybalili několik desítek genderů, omezování svobody projevu podporou Digital Service Act a zpackané stavební řízení. Paradoxně i částečnou legalizaci marihuany za ně nakonec připravil proklínaný ministr Blažek. Protože jsem ovšem lepší výkon nečekal, nemůžu být zklamán. Jsem potěšen. Nejen sovy ve filmu Davida Lynche, ale ani Piráti nejsou tím, čím se mohli a hlavně chtěli svým voličům zdát. Budiž jim moře lehké.
Vydrží podle vás vláda? Nyní zase jako by trochu „zlobil“ STAN…
I když to není navenek vždycky dobře vidět, Piráti ve vládním „zlobení“ často za Starosty dobíhali až jako druzí v pořadí. Zejména v kapitolách zacházení se státní kasou je STAN ve vládě nejhlasitějším zastáncem tahání peněz z kapes daňových poplatníků před omezováním vládních výdajů. Premiér Fiala sehrává roli týmového mediátora velmi zdatně, méně prostoru mu ovšem poté zbývá pro naplnění role předsedy pravicové strany. Před volbami se hladina čeří vždy četněji než po nich, přesto si troufám odhadovat, že čtyřkoaliční uspořádání vydrží – každá jiná varianta by teď byla jen horší. Takže myslím, že kolíky STAN jsou v půdě teď již pouhé čtyřkoalice zatlučeny alespoň do parlamentních voleb dostatečně hluboko.
Co říkáte na situaci v plzeňské ODS, která, zdá se, příliš v krajských volbách neuspěla. A to vždy Plzeň byla „baštou“ ODS...
Plzeň i nadále zůstává baštou aktivních a pracovitých lidí, tedy pravicových voličů, jen se nám tentokrát nepodařilo tyto voliče přesvědčit, aby k volbám přišli. To se mohlo stát jak z důvodu určitého zklamání z vládní politiky, která poněkud zaostává za očekáváním, tak z důvodu nevýrazných témat zvolených pro krajské volby.
Svoji roli určitě sehrálo i nasazení do čela kandidátky mimoplzeňského lídra. Určitě není všem dnům konec, a protože jsem optimista, plzeňská ODS se z výsledků voleb poučí. Snad dříve než do příštích krajských voleb.
Hodně se nyní i v Senátu hovoří o návrhu možnosti být „off-line“. Jaký máte na to názor?
Digitalizace je cenný nástroj zejména tehdy, kdy stát a samosprávy efektivně sdílejí informace mezi sebou a umožňují úředníkům lépe se věnovat občanům. Digitalizace je cenná i jako možnost pro občana, který ji sám vidí jako způsob komunikace se státem a samosprávami, který mu zjednoduší život. Podtrhuji slovo možnost, protože o tom, co občan považuje za užitečné, rozhoduje občan sám. V okamžiku, kdy pro někoho on-line cesta představuje prosekávání se trnitým houštím, ať už kvůli nákladům nebo obavám o ztrátu části soukromí, není tu stát od toho, aby si občanovo on-line zapojení vynucoval. Každý politik, který respektuje svého voliče, respektuje i jeho přání zůstat off-line.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala