Když se jednalo o radaru v Brdech, přišel šok. Jiří Hynek popsal, co měli dělat Češi

25.04.2022 22:10 | Rozhovor

„Obávám se, že na Donbase se schyluje ke konfliktu, pro který Ukrajinci budou bezpodmínečně potřebovat ještě další dodávky těžkých zbraní. Hodně důležité je i posílení schopností ukrajinského letectva,“ analyzuje válečnou situaci předseda Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. Zároveň zdůraznil nutnost postavit se v obraně na vlastní nohy a soustředit se na výrobu v České republice.

Když se jednalo o radaru v Brdech, přišel šok. Jiří Hynek popsal, co měli dělat Češi
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Jiří Hynek v pořadu Horké téma

Jak jsou na tom, podle vás, Ukrajinci se zbraněmi v Donbase?

Ruská armáda má od začátku jejího vpádu na Ukrajinu výraznou převahu ve zbraních. Nicméně ukrajinská armáda nebyla vůbec špatně vyzbrojena, ale kvůli mobilizaci potřebovala další techniku. Tristní situace byla u jednotek vojsk územní obrany, které měly zpočátku pouze kalašnikovy a Molotovovy koktejly. Dodávkami ze západních zemí, včetně České republiky, se podařilo počáteční výhodu Rusů eliminovat.

Nicméně ozbrojený střet trvá už dlouho a ukrajinská armáda potřebuje doplnit zničenou a poškozenou techniku. Zde mohou výraznou roli sehrát české firmy, které budou opravovat poškozenou techniku ukrajinské armády. Díky tomu, že obdobnou techniku měla ve výzbroji Československá lidová armáda, je u nás dostatek schopností tuto techniku uvést zpět do bojeschopného stavu. Máme s tím zkušenosti, uměli jsme například zajistit opravy v kurdské části Iráku.

Obávám se, že na Donbase se schyluje ke konfliktu, pro který Ukrajinci budou bezpodmínečně potřebovat ještě další dodávky těžkých zbraní. Hodně důležité je i posílení schopností ukrajinského letectva. Zde český průmysl umí zajistit ve spolupráci s dalšími zeměmi opravy motorů pro letouny MiG–29, které má ukrajinské letectvo ve výzbroji.

Dorazí k nim veškeré zbraně, které posílá Česká republika? Jaká by byla nejlepší taktika, jak docílit toho, aby Rusové konvoj zbraní nezničili?

Byla by velká škoda, aby zbraně, které nutně Ukrajina potřebuje, byly zničeny již při přepravě. Základním předpokladem, aby dodávka došla bezpečně na místo určení, je její utajení. Na jednu stranu chápu, že naši politici v rámci politického marketingu rádi prezentují, čím chceme pomoci. Ale každá taková zbytečně zveřejněná informace vyvolává vrásky na tvářích těch, kteří jsou za přepravu odpovědni.

Jak taková přeprava vypadá, bych popsal na dodávce, která se uskutečnila hned zkraje války. Chomutovská firma Strix, člen naší asociace, na své náklady vyrobila několik tisíc zastavovacích ostnů. Jsou to velké bodce, které umí znehybnit obrněnou kolovou techniku. V době, když nákladní automobil vyjížděl z Chomutova, neznal řidič ani přechod, kde bude hranice překračovat. Koordináty získával během cesty a do poslední chvíle neznal přesné místo předání. Ale zase si ten systém neidealizujme, protože se po cestě objevily dosti velké nepříjemnosti. Naštěstí hejtman daného regionu fungoval na telefonu i ve dvě v noci a dodávku se podařilo dostat na místo, kam bylo potřeba.

Na ukrajinské území zamířily i staré české tanky. Nakolik mohou Ukrajincům pomoci?

Nemohu mluvit za dodávky, které přímo dodávalo ministerstvo obrany. Nevím, v jakém stavu tato technika byla, protože pocházela z takzvaných nedotknutelných zásob. Což je technika zakonzervovaná a dlouhodobě nepoužívaná. Ale kromě daru ministerstva obrany na Ukrajinu směřovaly i těžké zbraně od našich zbrojních firem. Vzhledem k tomu, že tato technika byla připravena k expedici pro jiné zahraniční zákazníky, tak byla schopna k okamžitému bojovému nasazení.

Jsem přesvědčen, že každá technika či zbraně, které na Ukrajinu pošleme, se jim bude hodit. Nyní třeba žádají nákladní automobily Praga V3S. Je to sice starý nákladní automobil, ale se vzduchem chlazeným motorem, spolehlivý a bezúdržbový. Když je válka, tak nějaké emisní normy jdou opravdu stranou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádá stále další a další vybavení, zbraně, protiletadlové střely a tak dále. Je podle vás podpora dostatečná?

Kdyby podpora byla dostatečná, tak by ukrajinský prezident nežádal o další dodávky.

Co by jim tedy ještě mohlo od západních spojenců pomoci?

V současnosti již třetí den trávím s ukrajinskou vojenskou delegací návštěvami u českých výrobců. Z těch věcí, které je zajímají a které mohu zmínit, jsou kontejnerová mobilní pracoviště první pomoci. Ale také mobilní kontejnerové ubytovací kapacity až pro padesát rodin. Zkušenosti s výrobou takzvaných čunkodomků v Česku jsou a nyní se hodí. 

Ukrajinci se brání ruským vojskům, jak se dá, mluví se o překvapení Rusů z jejich urputnosti a vytrvalosti. Překvapili vás také?

Myslím, že to překvapilo všechny. Včetně Rusů. Nevím, jestli to bylo selhání ruských zpravodajských služeb či jestli ruské velení jejich informace nebralo vážně. Tu urputnost obrany více přičítám mentalitě a vůli jednotlivců než dokonalému fungování systému.

Vím, že se nyní moc nenosí kritizovat cokoliv na Ukrajině, ale sám jsem koncem devadesátých let na Ukrajině podnikal, dokonce jsem tam s několika kolegy vlastnil podíl ve výrobním podniku, takže mám dostatek osobních zkušeností. Mnohdy mi bylo zaměstnanců líto, v jakém prostředí musí žít. Nicméně jejich vztah k vlastní zemi byl příkladný bez ohledu na to, jaký měli názor na své vrcholné představitele. Na příkladu tohoto konfliktu je vidět, jak lze vzdorovat, když bráníte svoji zemi proti tomu, kdo útočí na základě rozkazu.

Osobně mi je líto všech obětí tohoto konfliktu na obou stranách. V dějinách válek tomu bylo vždy, že nejvíce obětí přinesli ti, kteří za nic nemohli. Naše asociace má v záhlaví: Pomáháme bránit bezpečný svět. Je ideální, když máte armádu silnou a kvalitně vyzbrojenou, a ta nemusí nikdy válčit, protože si na ni nikdo netroufne.

Jaké informace o válečném konfliktu z poslední doby považujete za zajímavé či výjimečné?

Je jich dost, ale ještě nenastal čas o nich mluvit, protože by to neprospělo. Doufám, že Ukrajina po válce projde určitým očistným otřesem. Ukáže se, kdo selhal, a naopak, kdo se osvědčil. Jen by bylo smutné, kdyby to dopadlo ve stylu socialistického potrestání nevinných a odměňování nezúčastněných. Ale jsem optimista, že tomu tak nebude.

Další zástupci České republiky vyrazili na Ukrajinu. O co by měly usilovat podobné návštěvy při jednáních?

Když kdokoliv jede na Ukrajinu, tak by jeho hlavním motivem nemělo být politické zviditelnění. Motivem ředitele chomutovské firmy Strix, když vezl na Ukrajinu ocelové bodce, byla snaha pomoci ochránit životy lidí. To, že si to tam budou pamatovat, až dojde po válce k obnově zničené země, to nebylo jeho cílem. Věřím, že karma funguje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajinci

Informace pro ukrajinské občany na území ČR v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině na leznete na oficiálních stránkách MV ČR. MV ČR také pro tento účel zřídilo samostatný portál. Základní informace o ukrajinské diaspoře v České republice naleznete na těchto stránkách.

autor: Zuzana Koulová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…