Kecy, kecy, kecy. Umělci, mlčte. Advokátka Hamplová před eurovolbami: Máme oči, uši, mozek. Takže...

13.02.2019 10:50 | Zprávy

ROZHOVOR Nová hnutí? „Lidé mají nových politických subjektů zakládaných starými tvářemi dost. Musel by se zjevit nový politický talent typu maďarského Orbána,“ říká známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová a doplňuje, že se není co divit, že lidi na politiku kašlou. A nové Občanské fórum? Zapomeňte. „Pan Kroupa soudí podle Prahy a jejích kaváren, mohu ho ujistit, že mimo Prahu žádné výrazné protestní pocity nejsou.“ V rozhovoru popsala i to, kdo bude mít její hlas v evropských volbách. „Budu vybírat ze subjektů, v nichž budou v čele tvrdí kritici současné EU, kteří si nebudou brát servítky, a kteří proto neschopnost nazvou neschopností, opilce opilcem, a nebudou se tajit záměry současnou podobu EU rozbít a předělat směrem k efektivitě a zdravému rozumu.“ Evropská myšlenka je podle ní skvělá, jen ji nesmí realizovat sebestřední egoisté s diktátorskými sklony.

Kecy, kecy, kecy. Umělci, mlčte. Advokátka Hamplová před eurovolbami: Máme oči, uši, mozek. Takže...
Foto: archiv J. Zwyrtek Hamplová
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová

Přibývá záměrů na vytvoření nových politických subjektů. Začít můžeme mediálním magnátem Jaromírem Soukupem, který oznámil vznik nového hnutí a už shání na Moravě podpisy. Lze List Jaromíra Soukupa brát vážně, nebo je to ztráta času o tom mluvit? Může být přínosem? Zaujal vás pan Soukup něčím?

Jak jsem zaznamenala první reakce lidí na LIST Jaromíra Soukupa, brát vážně jej sice můžeme, ale hnutí absolutně nezaujalo. Lidé podle mého názoru mají nových politických subjektů zakládaných starými tvářemi dost. Musel by se zjevit nový politický talent typu maďarského Orbána (tím neříkám, že je Orbán bezchybný, jen to, že je politický talent), pak snad by procitli. Lidé jsou politikou poslední roky otráveni, a nelze se jim ani moc divit. Kašlou na ni, a k volbám i proto chodí jen půl národa. Smutné.   

V médiích se nyní hojně propírá skutečnost, že Jaromír Soukup má obří dluhy v řádech stovek milionů korun. Jeho firmy často končí ve ztrátě, jak si všimla například Česká televize. Je to pro Soukupa problém, který jej může stáhnout ke dnu?

Těžko říct, jak se věci mají, když to člověk nevidí na vlastní oči. Pokud jsou informace ČT pravdivé, pak má pan Soukup vážný problém. Chce-li jej řešit politikou, je to špatná volba. Pro něho, i pro voliče. Ale s ohledem na mizivé procento naděje úspěchu jeho hnutí, nás to může nechávat klidnými.

Nastává oživení také řekněme na liberálně proevropské straně politického spektra, své hnutí zakládá končící europoslanec Jaromír Štětina, zkusit štěstí plánuje i jeho kolega z evropského parlamentu Pavel Telička. Mají podobné šance jako Soukup? Jak se díváte na jejich záměry?

Na všechny tři projekty se dívám velmi skepticky. Jak jsem uvedla výše – nová hnutí se starými tvářemi nemají podle mého názoru v ČR šanci.  Lidé cítí pochopitelně kalkul, nejsou hloupí.  Dnes by měl šanci nový, dynamický čtyřicátník, padesátník, dobrý ve svém dosavadním oboru, který se nijak výrazně nezapletl s nikým ze současné garnitury. To není ani jeden z pánů. Soukup se profiloval výrazně, až prvoplánově, vedle prezidenta Zemana, a svou až trapnou všudypřítomností v TV si udělal medvědí službu, a navíc dnes prosakující informace o dluzích apod., mu rozhodně nepomohou. Pavel Telička je schopný muž, ale své angažmá v politice rovněž překombinoval svým přebíháním sem a tam. Pan Štětina by měl jít dle mého názoru už do politického důchodu. Z mého okolí ho nechápe už nikdo, je to člověk, který žije ve vlastním světě, který je na míle vzdálen světu českých voličů. Jak pan Telička, tak pan Štětina potřebují svůj subjekt, protože nemají za koho kandidovat, a velmi kandidovat chtějí. S námi normálními lidmi nemá jejich snaha nic společného, všichni tři myslí jen na sebe.  

Přidejme ještě další apel nebo úvahu o vytvoření nějakého dalšího politického subjektu. Filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa se domnívá, že protestní energie už je ve společnosti dost, a proto je správná doba na nové Občanské fórum. Plán představil pro Seznam Zprávy. Čím si vysvětlujete, že je těch snah ať už o založení nějaké strany nebo hnutí tolik?

(Úsměv). Zakládání nových hnutí a stran není nic špatného. Jenže to by kolem nesměla být právě ta stará jména. To lidi unavuje, až štve. A nové Občanské fórum? Já ho pamatuji, a proto říkám – zapomeňte. Pan Kroupa soudí podle Prahy a jejích kaváren, mohu ho ujistit, že mimo Prahu žádné výrazné protestní pocity nejsou. Nové Občanské fórum je úplný nesmysl. Lidé dnes štve politika obecně, protože v ní máme řadu nestandardních věcí, které by v jiných zemích patrně nebyly myslitelné, ale že by vyšli masově do ulic? Na to má každý dost svých starostí. A nestandardní věci tu máme proto, že klasické strany po listopadu těžce zklamaly, a horko těžko budou nacházet zpět důvěru – mluvím zejména o ODS a ČSSD. Už vícekrát jsem vyslovila, že raketový vzestup ANO nebyl způsoben ani tak genialitou tohoto hnutí, jako spíše tragickým obrazem těch ostatních, kteří si mysleli, že to mají na věčné časy a nikdy jinak. A tento stav, bohužel, snad až na ODS, která pozvolna vstává z popela, trvá. Chce to zkrátka nový politický talent, který získá popularitu a s ní i podporu, kterou to tu převálcuje. Zatím tu ale takový talent nevidím. Snad opět mimo ODS – ta, pokud postaví do čela Klause juniora, by mohla být tím dravcem. K tomu ale zatím nemá holka odvahu, neb převažují ambice jiných, takže uvidíme.       

Milan Kundera je jednou ze zhruba třech desítek významných osobností, které připojily svůj podpis k manifestu varujícím před nástupem populismu. Umělci mají obavy z Brexitu a z květnových evropských voleb. Může s jejich výsledkem podobné snažení zamíchat?

Pan Kundera je skvělý spisovatel, ale to je vše. Ani jiné apely umělců neberu příliš vážně, a musím říct, že s řadou z nich velmi výrazně nesouhlasím. Jsou plné frází, gest, velkých slov, ale neřeší nic. Já na rozdíl od nich nemám obavy z Brexitu, ani z evropských voleb, to jsou totiž už jen důsledky toho, z čeho bychom měli mít obavy doopravdy. Mám tedy obavy z příčin toho všeho – EU vedou neschopní lidé, v jedné z funkcí je dokonce potácející se alkoholik, v jiné člověk bez standardního vzdělání, a tito politikové druhé až čtvrté ligy neumějí čelit ničemu – invazi imigrantů, která Evropu neskutečně ohrožuje, nevědí si rady s podvádějícími členy typu Řecka, neumějí udělat krátký proces s Polskem a jeho potravinami, křiví se evropský trh tak, že naše chovy jsou zavírány, aby se mohlo vozit maso zvenku, o dotační politice nemluvě, zkrátka podle mne se blíží doba, kdy vyslovíme spolu s železnou Margaret – EU byl krásný, ale utopistický projekt, který je odsouzen k zániku. Z EU se stal bohužel moloch, kde fráze a úředničina převážily nad zdravým rozumem a jasnou vizí. Ať se nám to líbí, nebo ne. Pokud jde o EU, jsem velký kritik a velký skeptik. A umělci, ať se raději věnují umění, a neškolí nás. Máme taky oči, uši, mozek.       

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Jiří Čunek byl položen dotaz

Fakt věříte tomu, že se to šílenství ještě podaří zvrátit?

A kdo je podle vás vlastně odpovědný za tu přehnanou korektnost, která nevede k ničemu jinému než k tomu, že lidé omezuje říct naplno svůj názor. Nebo myslíte, že tomu tak není? A dokážete si třeba dnes představit, že by se vysílal pořad Česká soda? Vždyť se tu tak vytrácí i humor a satira. A proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…