Kolektivní imunita není příliš vysoká, varuje lékař Voleman z nemocnice. Do budoucna je to velké riziko

18.05.2020 15:42 | Zprávy

ROZHOVOR Zdravotnická tripartita musí nalézt řešení, aby se české nemocnice nedostaly do ekonomické katastrofy. V době největšího nebezpečí šíření nemoci totiž omezily například plánované operace. Fungují však z peněz, které jsou na množství péče přímo navázány. Podle místopředsedy Lékařského odborového klubu Miloše Volemana existuje několik modelů, jak problém vyřešit. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rovněž upozornil, že nízká promořenost znamená potenciální riziko do budoucna.

Kolektivní imunita není příliš vysoká, varuje lékař Voleman z nemocnice. Do budoucna je to velké riziko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Voleman

V polovině března, kdy jsme spolu mluvili naposledy, trpěli zdravotníci a nemocnice nedostatkem ochranných pomůcek. Vím, že spotřeba pomůcek je každý den velká, takže jak jsou na tom nemocnice nyní?

Spotřeba je obrovská. Nevylučuji, že ještě někde v terénu mohou být lokální problémy, nemám detailní informace, ale zásobování obecně – alespoň ve velkých nemocnicích – je bezproblémové. Ochranných pomůcek je nyní už dostatek.

Předpokládáte, že samy nemocnice a lékaři se budou předzásobovat pro případnou druhou vlnu nebo podobné situace?

Já předpokládám, že ano. Protože po zkušenostech ze začátku pandemie se s tím bude počítat a zásoby budou, a to jak na úrovni lokální, tak na úrovni státu. Předpokládám, že stát si už nějaké rezervy dělá také.

Před dvěma měsíci jste celkem pozitivně hodnotil rozšiřování nákazy mezi zdravotním personálem. Řekl jste mi, že kromě problémů v olomoucké nemocnici, kde to rovněž zvládli, žádný velký problém nenastal. Znamená to, že jsme tuto pandemii zvládli bez závažnějšího šíření mezi zdravotníky?

Celkově průběh v České republice ve srovnání s řadou jiných zemí byl asi lehčí, to je pravda. Ale když se nyní udělaly statistiky, tak zdravotníci byli nejpostiženější profese, jak se nakonec ukázalo. Pokud to bereme podle profesí, nejvíce případů nákazy bylo mezi zdravotníky, sestrami a lékaři. Ze 7 580 prokázaných případů bylo na konci března 820 mezi zdravotníky, to je 11 procent. A tuším, že dvě zdravotní sestry zemřely.

Zvládly to přes tuto skutečnost nemocnice a zdravotníci dobře?

Ano. Nedošlo k tomu, že by se zhroutila zdravotní péče. Počty případů, které byly hospitalizovány, současné nemocniční kapacity zvládly. Udělala se místní opatření, bylo nutné v nemocnicích redukovat plánovaný provoz, ale nedošlo k tomu, aby nebyly kapacity pro nemocné lidi, kteří péči potřebovali. To se podařilo zvládnout.

Je něco, co nemocnice změní oproti době před pandemií? Nějaké postupy, aby byly lépe připraveny? Víte, co se bude pro příště dělat jinak?

To je dobrá otázka, ale na to bohužel nedokážu odpovědět. Organizační změny či plánování – pokud by něco takového bylo v plánu, jsme se nedozvěděli. Je možné, že něco takového bude, bylo by to logické.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stát prorostlý neziskovkami. Pro začátek zrušit dvě nejšílenější ministerstva, navrhuje senátor

19:57 Stát prorostlý neziskovkami. Pro začátek zrušit dvě nejšílenější ministerstva, navrhuje senátor

Jakou moc mají politické neziskovky a jak se s ní vypořádat? Může Ústavní soud místo zákonodárců roz…