Konec? Ne. Exdiplomat suší slzy příznivcům Norberta Hofera, v Rakousku i Evropě prý vše pokračuje

06.12.2016 10:25 | Zprávy

ROZHOVOR „Ve státě, jako je Rakousko, se vládnoucí establishment obával o své pozice, které si drží fakticky od konce války. Znamená to, že to byl souboj všichni proti Hoferovi,“ analyzuje důležité volby u našich západních sousedů někdejší pražský primátor a velvyslanec v Rakousku Jan Koukal. Ke svým názorům pak ještě dodává: „Naděje na vítězství Hofera nebyla malá, ale šlo spíše o přání. Van der Bellen sice není výrazný politik, ale vyhrál proto, aby se Hofer nestal prezidentem. Tento vítěz bude jistě přitakávat Bruselu, ať už jde o imigraci anebo povinné kvóty.“

Konec? Ne. Exdiplomat suší slzy příznivcům Norberta Hofera, v Rakousku i Evropě prý vše pokračuje
Foto: ilustrační foto
Popisek: Bývalý český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal

Překvapilo vás vítězství Alexandra van der Bellena v rakouských prezidentských volbách? Dalo se to předpokládat? Řada politických komentátorů spíše předpovídala výhru jeho soupeře Norberta Hofera…

Politické předpovědi jsou často horší než předpovědi počasí. Lidé v Rakousku byli pod velkým tlakem, strašení ze změn, destrukce rakouské demokracie, obnovování neofašistických hodnot, odchodu z EU a podobně. V korporátním státě, jako je Rakousko, se vládnoucí establishment musel samozřejmě obávat o své pozice, které si drží v uspořádání velké koalice fakticky od konce války. Znamená to, že to byl souboj všichni proti Hoferovi. Naděje na vítězství Hofera nebyla malá, ale byla více přáním, tedy samozřejmě ne u většiny politických komentátorů, přestože tak někteří v tuto dobu psali.

Alexander van der Bellen je prý zastáncem proimigrační politiky Angely Merkelové, proevropské integrace a také samozřejmě důsledné ochrany životního prostředí. Co to bude znamenat pro ČR a Evropskou unii? Máme se obávat nesmlouvavé kritiky české jaderné energetické koncepce a také našeho odtažitého přístupu k uprchlickým kvótám?

Především Alexander van der Bellen není politik, který by něco někam táhl. Jako nevýrazného politika, pod kterým Strana zelených ztrácela preference, jej před pár lety odvolali z vedoucí pozice. Lidé jej nevolili proto, že nemá výraznou vizi a ani ji neočekávají. Je prezidentem proto, aby jím nebyl Hofer. Lze proto očekávat, že bude přitakávat bruselskému establishmentu, a je jedno, zda tam jsou Angela Merkelová, Juncker, Tusk nebo Schulz. Tudy povede jeho úvaha o imigraci a o kvótách. Naše jaderná energetika je a bude pro Rakousko problém. Je to jediná země, která si postavila jadernou elektrárnu a díky celostátnímu referendu, kde vítězství zajistilo necelé procento hlasů, ji nakonec nespustila. Nejsou to proto jenom Zelení, kteří iracionálně o této otázce hovoří. Udělali si z toho národní identitu. Možná bude budoucí rakouský prezident více emotivní.

Svobodní Norberta Hofera mají údajně velkou podporu v menších městech a na venkově, kde velmi kriticky posuzují vstřícnou proimigrační politiku Německa. Domníváte se, že pokud by Vídeň po zvolení Van der Bellena v ní pokračovala, mohlo by to vyvolat v Rakousku i bouřlivější protesty?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…