Kouzlo Donalda Trumpa. Tomáš Haas odhaluje, čím tak vyděsil mocenské struktury

20.03.2016 20:21 | Zprávy

ROZHOVOR Tomáš Haas, někdejší poradce Václava Klause pro otázky zahraniční politiky, poznal díky svému životu na severoamerickém kontinentu zevrubně politiku USA. Současné tažení Donalda Trumpa jej nechává nepoměrně klidnějším než řadu dalších, kteří varují, že miliardář v čele největší světové mocnosti uvrhne svět do katastrofy. Haas připomíná, že Trump není žádný šílenec, ale byznysmen, který je zvyklý hledat reálná řešení.

Kouzlo Donalda Trumpa. Tomáš Haas odhaluje, čím tak vyděsil mocenské struktury
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas

Textař Michal Horáček se pochlubil, že si již vsadil na prezidentské vítězství Hillary Clintonové. Troufl byste si vy nyní uzavírat jakékoliv sázky na vítěze prezidentských voleb v USA?

Ne, netroufl. Do těchto projekcí se vždy promítá přání toho, kdo se k otázce vyslovuje. A čím méně toho ví, tím více je ta predikce jen přáním. Já vidím, že se v amerických prezidentských volbách silně projevuje to, co je celosvětovým fenoménem, diskreditace establishmentu a zklamání voličů. Ale netroufal bych si říci, že to již dosáhlo v USA takového stupně, aby se zklamání a diskreditace staly dominantním faktorem voleb. Rozhodně volbu ovlivní a určitě budou faktorem, ale nevím, jestli už dosáhly takového stupně, aby volby rozhodly.

Fenoménem letošních voleb je ale spíše vedoucí kandidát republikánů Donald Trump. Kde hledat kořeny tohoto fenoménu?

To s první otázkou souvisí. Republikánští voliči jsou zklamáni politickým establishmentem jak americkým, tak svým vlastním stranickým. Mají pocit, že nereflektuje jejich potřeby a nereprezentuje jejich zájmy, rozchází se s nimi. Všimněme si, že reprezentant establishmentu, floridský senátor Marco Rubio, totálně pohořel. A ostatní jeden po druhém končí svou kampaň a odstupují. V ringu zůstávají tři, Donald Trump, Ted Cruz, senátor z Texasu, a John Kasich, guvernér Ohia.

Ted Cruz, politický „Bushův konzervativec“, odpůrce potratů, odpůrce doktríny globálního oteplování, má jeden zatím málo zmiňovaný hendikep, není narozen v USA. Narodil se v kanadské Albertě americké matce a kubánskému otci. Jeho otec se mimochodem účastnil Castrovy revoluce, ale těsně před jejím vítězstvím emigroval do USA, kde v roce 1961 dostal politický azyl. Pracoval a později podnikal v ropném průmyslu, a to jej přivedlo do Kanady, kde se rodičům Cruzovým v roce 1970 narodil syn Ted. Není tedy rodilým Američanem, což je ústavní podmínkou pro kandidaturu na prezidentský úřad.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…