Lidé jsou dnes mediálně vzdělaní, ne jako za televizní krize. Přijde den, kdy odmítnou kavárně platit její televizi. Promlouvá dáma, kterou elity nenávidí již sedmnáct let

16.02.2018 7:45 | Zprávy

ROZHOVOR Že za prohru Jiřího Drahoše mohou i řetězové e-maily? „Moje babička nebyla žádná vědkyně, pouze prostá žena z lidu, ale určitě by směrem k panu profesorovi prohlásila větu, kterou nás častovala, pokud jsme řekli něco nevhodného nebo hledali výmluvy: Chlapče, mohls mlčet a nemusels být za vola,“ glosuje šéfredaktorka serveru Virtually Jana Dědečková, místopředsedkyně Občanského sdružení televizních a rozhlasových koncesionářů. V případě, že by skutečně došlo k vyhlášení referenda o našem členství v Evropské unii, budou podle Dědečkové hrát média důležitou roli. „Já osobně jsem pro Czexit, ale na srovnání relevantních argumentů pro a proti stále čekám,“ říká.

Lidé jsou dnes mediálně vzdělaní, ne jako za televizní krize. Přijde den, kdy odmítnou kavárně platit její televizi. Promlouvá dáma, kterou elity nenávidí již sedmnáct let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Jako o novém médiu hovoří v souvislosti s řetězovými e-maily ve svém komentáři na serveru Institutu Václava Klause sociolog Petr Hampl. „Ve skutečnosti sílu nového média nikdo nezná přesně, což je dobře,“ uvedl. Naopak profesor Jiří Drahoš tzv. řetězové e-maily kritizoval, jejich prostřednictvím se šířila jeho neúprosná kritika a lži v předvolební kampani. Jakou má podle vás sílu a jak k tomuto „novému médiu“ přistupovat? Jaká mohou být rizika?

Nevím, zda má pan Hampl tak docela pravdu, když píše o novém médiu. Podobným způsobem přece vznikaly lidové písně, mýty, pranostiky, pověry. Sdílení slova zde bylo odjakživa, podle technické vyspělosti světa se mění pouze způsob sdílení. Dříve ústně, později psaným slovem a jak zaznamenal ve svém textu Děvenka štěstí a mládenec žal i náš básník Jaromír Nohavica, třeba poštou. Dnes jsou k dispozici e-mail, Facebook a další komunikační možnosti. Nevidím v tom žádné riziko.

Pro ukázku text JN „Dostal jsem včera poštou obálku, v ní Čínskou modlitbu štěstí, někdo mi tímto přeje na dálku, suché a velmi rovné cesty, mám to jen opsat desetkrát a zaslat smutným lidem, řetěz se nesmí zpřetrhat a štěstí samo přijde, vložil jsem do stroje, papíry s kopíráky, že komu smutno je, ať pozná radost taky...“

Co se týče profesora Jiřího Drahoše, který svým prohlášením dokladoval, že evidentně neunesl tíhu prohry, toho ani trochu nelituji. Moje babička nebyla žádná vědkyně, pouze prostá žena z lidu, ale určitě by směrem k panu profesorovi prohlásila větu, kterou nás častovala, pokud jsme řekli něco nevhodného nebo hledali výmluvy: Chlapče, mohls mlčet a nemusels být za vola.

Když se ještě vrátím k volbě prezidenta, jaká byla role médií v předvolební kampani? Co byl opravdu klíčový moment? A jakou váhu přisoudit vystupování obou kandidátů v televizních debatách na Primě a v České televizi?

Domnívám se, že štvavá a nehorázná kampaň proti panu Zemanovi byla tak nechutná, že mu jistě zajistila hodně hlasů. Klíčový moment nevidím. Většina voličů byla rozhodnutá dávno před volbou a s nástupem uměleckokulturní fronty se ve své volbě pouze utvrdila. Zatímco pan Drahoš se vyhříval v přízni našich komediantů a mnohdy se trapně snažil o vtip (nemám trekové hole a přišel jsem mezi vás bez podpory), pravděpodobně netušil, co já věděla s jistotou, že právě dostává polibek smrti. Televizní debaty na tom už příliš změnit nemohly. Jen potvrdily, že pan Drahoš je člověk bez pevného názoru, který do politiky nepatří.

Jak vnímat spor v Českém rozhlase, kdy je Janek Kroupa „popotahován“ před radou tohoto média a část tisku hovoří o „neonormalizaci“? Naopak výrazná část veřejnosti má za to, že ČT i ČRo si zprivatizovali „kavárna“ a její redaktoři, a přeje si s tím něco dělat. Jak hodnotit spor v souvislosti s Jankem Kroupou? O čem to svědčí?

Víte, novináři jako Janek Kroupa mají zvláštní představu o svobodě slova. Americký spisovatel svého času prohlásil, „máme tolik zákonů na ochranu svobody tisku a ani jediný trochu spolehlivý zákon na ochranu lidí před tiskem“, což je nakonec v mnoha případech pravda i u nás. Nevím, jestli si dnes ještě někdo vzpomene, že na základě Kroupovy lživé reportáže byla zatčená a nějaký čas ve vězení strávila Věra Jourová. Sepisovat petice na jeho obranu nebo odvolávat se na „neonormalizaci“  je docela směšné. Novinář není posvátná kráva a není nekritizovatelný.

Jsem ráda, že si veřejnost stále více uvědomuje, že veřejnoprávní média neplní svou roli. Doby, kdy si před sedmnácti lety dovolili v ČT prostřednictvím obrazovky manipulovat s občany a svolávat demonstrace na obranu svobody slova, jsou nenávratně pryč. Lidé jsou dnes mediálně mnohem více vzdělaní a s nárůstem nových televizí, internetových zpravodajských serverů, názorových blogů a komunitních sítí je zhoubný dosah neprofesionálních veřejnoprávních médií stále menší. Svého času jsem si myslela, že ČT je reformovatelná. Dnes si to nemyslím. Věřím, že přijde doba, kdy veřejnost odmítne „kavárně“ platit koncesionářský poplatek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

15:30 Paní Drábová tvrdí, že se máme parádně? Ve srovnání s Kongem určitě, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Podle političky STAN a jaderné inženýrky Dany Drábové se máme v té naší…