Lídr KDU-ČSL v Jihočeském kraji: Je zapotřebí vychovat nové elity

06.07.2016 10:17 | Zprávy

Zásadním tématem pro mé další působení v politice je ochrana životního prostředí a odpadová politika, která je alfou a omegou každé společnosti, říká starosta Kaplic a nyní jednička na kandidátce KDU-ČSL v Jihočeském kraji Pavel Talíř. Povídali jsme si i o problémech zemědělství a budoucnosti českého venkova. Tradiční prioritou lidovců je ale zejména rodina, která tak byla dalším z hlavních témat našeho rozhovoru.

Lídr KDU-ČSL v Jihočeském kraji: Je zapotřebí vychovat nové elity
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Kaplic a kandidát na hejtmana Mgr. Pavel Talíř (KDU-ČSL)

Tradiční programovou prioritou lidovců je rodina. Pokud byste uspěl, co byste se z pozice hejtmana snažil pro rodiny udělat?


Pojem rodiny jako základu společnosti má bohužel v poslední době velké trhliny a myslím, že naším úkolem je podpořit vzájemnou pozitivní komunikaci mezi lidmi různého věku. Komunitní domy jsou tím správným bodem setkávání. Jsou systémově koncipovány tak, že se v nich mají potkávat různé komunitní organizace nebo zájmová sdružení a hlavně různé generace. Pokud mají rodiny správně fungovat, musíme se vrátit ke kořenům a naučit všechny generace znovu mezi sebou komunikovat. Nikoliv virtuálně, jak je dnes trendem, ale osobně. Jen tak můžeme dávat mladým vzor v tom, jak má efektivně fungovat tak důležitý svazek, jako je rodina.

Jestliže se podíváme na váš program obšírněji, je v něm zakotvena i podpora sociálních služeb, vzdělávání a spolkové činnosti. Můžete být konkrétnější? Co si pod slibovanou podporou představit?


Zatímco je sociální politika jasně zakotvená v programu KDU-ČSL a ostatně i v koaliční smlouvě, neboť lidovci jsou jednou z vládních stran, pokusil jsem se již v některých svých mediálních výstupech zamyslet nad potřebou výchovy určitých nových elit. Tento pojem však nechápejme nijak agresivně. Jde o prosté vyvážení podpory sociálních případů tam, kde je skutečně potřebná pomoc, investicí do budoucí elity národa, která by třeba lépe než my sami dokázala posunout společnost dopředu nejen obecně intelektuálně, ale zajistila jí dostatečný mezinárodní přesah, tím zároveň nadhled nad tuzemským děním a z hlediska profesního pak výrazně rozšířila počet špičkových odborníků ve svých oborech nejen doma, ale i za našimi hranicemi. O tomto sním a myslím, že jsem stále realista. Mám totiž rád českou (a československou) svobodnou historii. Češi v těchto dobách dokázali být skutečně na špičce. Pokud se ptáte, co bych konkrétně udělal, tak je to například větší provázanost akademické půdy s profesionály z byznysu. Pokud by se do takového projektu zapojili politici, kteří jsou hybateli legislativního prostředí, mělo by jít o ideální symbiózu. Samozřejmě že tím neapeluji o propojování politiky s byznysem, ale o zdravé transparentní propojení profesionálů z praxe s akademiky.

Proti současné koalici ČSSD s KSČM po volbách protestovali nejen studenti, ale připojila se i řada dalších lidí a někteří dokonce drželi hladovku. Jak byste působení koalice hodnotil vy sám?

Pan hejtman se některými svými rozhodnutími choval pragmaticky a prospěšně pro kraj, ale přiznávám, že v některých otázkách bychom si nerozuměli. Jde například o téma církevních restitucí. Myslím si, že restituce byly přece již vyřešeny zákonem, který přesně stanovil, jaký má být postup. S retroaktivitou případných dalších kroků bych byl opatrný. A působení komunistů v politice? Za mě je to letitý problém, který sahá až do počátku devadesátých let, kdy jim společnost umožnila setrvat v systému. Pokud bych byl tím, kdo bude rozhodovat o sestavení koalice s účastí KDU-ČSL, byl bych proti tomu, aby se jí komunisté zúčastnili.

Ačkoliv jsem si vědoma toho, že koalice se uzavírají až po volbách, prozradíte nám, jaký z koaličních partnerů je pro vás přijatelný a s kým naopak spolupráci vylučujete?

Paní redaktorko, podívejte se na strukturu a počet kandidujících politických stran a hnutí. V tuto chvíli nejsme schopni ani přesně vyjmenovat, jaké subjekty kandidují. Je to nepřehledná situace a do zastupitelstva se může dostat vlastně kdokoliv. Já věřím v tradiční a konzervativní hodnoty a stabilní politické prostředí, ale až po volbách se skutečně ukáže, s kým stavět koaliční svazek.

V politice nejste žádným nováčkem a nyní působíte jako starosta. Jak budete chtít zúročit své zkušenosti ve prospěch kraje?

Kromě toho, že jsem již druhým funkčním období starostou sedmitisícového města Kaplice, jsem i krajským zastupitelem za KDU-ČSL. Působím rovněž v krajském výboru lidovců. Ke kraji mám tedy aktivní vztah a již se spolupodílím na rozhodování ve všech otázkách, které přísluší zastupitelstvu Jihočeského kraje. V současnosti jsme opoziční stranou, a já věřím, že konstruktivní. Pokud bychom po volbách byli součástí koalice, mohli bychom naše snahy zúročit ještě aktivněji a efektivněji v duchu lidoveckých myšlenek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl: Zruší u nás volby jako v Rumunsku. Zelenského sabotáž nás dusí

8:41 Rajchl: Zruší u nás volby jako v Rumunsku. Zelenského sabotáž nás dusí

„Obávám se, aby Česká republika nebyla opět ta poslední, která ke změnám dospěje,“ říká k nastávajíc…