Jste známí, tvrdí bojovníci proti stavbě úložiště jaderného odpadu. Jak se situace vyvíjí v současné době, jaká je spolupráce s ministrem Havlíčkem?
Obce a spolky z Horažďovicka požádaly krajskou samosprávu o pomoc ve věci hlubinného úložiště radioaktivních odpadů. Víme, že doba s covidem-19 je pro všechny velmi složitá. I u lidí v našich obcích a i přímo v řadách starostů a jejich rodin nemoc útočila. Bohužel však i v této době současná vláda a představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu nás tvrdě tlačí svými rozhodnutími do pozice, kdy jsme nuceni se bránit.
Obce, které se nacházejí v takzvané lokalitě Březový potok, obdržely od ministra Karla Havlíčka dne 22. 12. 2020 sdělení, že se tato lokalita dostala do užšího čtyřčlenného výběru lokalit. V případě vybudování tohoto úložiště by byly v té době dotčeny hlavně obce Chanovice, Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov a Velký Bor a občané jejich 17 vesnic. A to na základě usnesení vlády ČR z 21. 12. 2020.
Jako mezikrok na počátku roku zaslalo zmiňované ministerstvo výše uvedeným obcím po jednom milionu korun. Zdůvodněno, že se jedná o kompenzace za minulá období, kdy naše obce a život v nich velice ovlivňovaly různé průzkumy, výzkumy a různá úřední jednání. K tomu sdělujeme – nikdy nám nešlo o peníze!
Dále dne 15. 1. 2021 ředitel Správy úložišť jaderného opadu Prachař sdělil dalším čtyřem obcím na Horažďovicku, že byly zahrnuty do území, o které rozšiřuje takzvanou lokalitu Březový potok. Rozšíření se týká obcí Břežany, Kovčín a Malý Bor a města Horažďovice a občanů celkem jejich 15 sídel.
Takže nově se problematika úložiště na Horažďovicku přímo týká 10 samosprávných celků 9 obcí a jedno město a lidí z jejich 32 sídel, tedy cca 10 000 obyvatel.
Všech deset dotčených obcí nesouhlasí dlouhodobě se záměrem MPO umístit na jejich správním území hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Současné zákony a konání vládních institucí nás staví do pozice „o nás, bez nás“. V této složité situaci jsme již od roku 2003 a občany zdejšího regionu to velmi trápí, unavuje a poškozuje. Stále společně věříme, že se situace změní, dle požadavků všech zdejších deseti dotčených obcí.
Plzeňský kraj schválil v dubnu usnesením zastupitelstva stanovisko k úložišti radioaktivního odpadu: Nesouhlas s umístěním hlubinného úložiště jaderného odpadu na území Plzeňského kraje. A žádá MPO ČR, aby zastavilo veškeré kroky směřující k umístění hlubinného úložiště radioaktivních odpadů v lokalitě Březový potok na Horažďovicku.
Proběhlo několik společných jednání se zástupci všech deseti obcí a organizace dalších postupů. SÚRAO žádá, aby obce dotčené úložištěm radioaktivních odpadů jmenovaly zástupce do nově navržené takzvané Lokální pracovní skupiny. Obec Chanovice se jí nebude účastnit za podmínek navržených SÚRAO, které jsou opět diskriminační směrem k obcím.
Ministr Havlíček nás tedy zklamal přehlíživým a direktivním přístupem směrem k nám, venkovským obcím a občanům. Máme založenou „Platformu proti úložišti, obce a občané hájí svá práva“. Společně jsme například najali právní kancelář, dali jsme dohromady naše požadavky, právní kancelář tomu dala náležitou formu, ale veškeré naše připomínky, ke kterým jsme byli vyzváni, se vrátily z MPO jako neakceptované.
Musím říci, že za ty roky, za ty desítky nebo dnes už stovky jednání s lidmi z MPO a SÚRAO, v tuto chvíli jsme už s kolegy z okolních obcí ztratili důvěru v tyto státní instituce a lidi, kteří je reprezentují.
Ceny stavebních hmot letí astronomicky nahoru. Mají s tím problémy soukromí stavebníci a jistě tomu není jinak – ba možná i hůře – u obcí a měst. Jak to pociťujete?
Stav se zajišťováním různých materiálů a potřeb, včetně náhradních dílů do strojního vybavení, je od počátku roku složitý. Není to jen problém cen, ale vůbec dostupnosti některého zboží. Pociťujeme to výrazně na zvýšených výdajích naší obce a na zvýšené organizaci činností. Některé materiály se staly nedostatkovými a čekací doby se prodlužují na týdny a měsíce. Například plastové potrubí na výměnu půl kilometru výtlačného řadu vodovodu nemůžeme sehnat. Zřejmě budeme muset plánovanou opravu přesunout na příští rok.
...ceny některých komodit jsou neskutečné, zvedají se o desítky procent za měsíc. Toto není normální stav...
Zajištění a dostupnost, či spíše nedostupnost, stavebních materiálů vidím jako problém vytvářený obchodní politikou naší vlády. A myslím si, že jsme se dostali do područí velkých firem, které některé problémy vytvářejí uměle pro navýšení svého zisku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala