Mrazáky na mrtvoly? Poslankyně Maříková, povoláním zdravotní sestra, vzteky bez sebe. Zle dopadl i Prymula

18.10.2020 7:46 | Zprávy

ROZHOVOR „Toto je výsledek toho, v jakém stavu je naše zdravotnictví a že se vláda a kraje na tento scénář přes letní měsíce nepřipravily, ač je na to odborníci upozorňovali. Vláda mohla přes léto připravit nemocnice, lůžka, lékaře a postarat se o rizikové skupiny a neudělala téměř nic. Tsunami se na nás opravdu valí, jelikož zdravotní systém bude natolik zatížen, že bude ohrožena primární a odborná péče,“ konstatuje poslankyně SPD Karla Maříková, profesí zdravotní sestra. „Setkávám se seniory, kteří se bojí vyjít ven a jet MHD. Psychika má vliv i na naše tělesné zdraví a ta panika, která se kolem covidu-19 vytvořila, bude mít negativní následky. Vyjadřování ministra vnitra o mrazácích na mrtvoly v ulicích je skutečně už za hranou. Lidé potřebují naopak sílu tuto těžkou dobu překonat, a ne jim ještě více způsobovat deprese,“ vysvětluje.

Mrazáky na mrtvoly? Poslankyně Maříková, povoláním zdravotní sestra, vzteky bez sebe. Zle dopadl i Prymula
Foto: archiv
Popisek: Poslankyně SPD Karla Maříková

Jak se díváte na nová opatření zavedená vládou proti šíření covidu-19?

Dnes stejně jako na jaře vláda zmatkuje a opatření střídá další nekoncepční opatření, které občany posílá do nejistoty. Opět chybí přesná čísla, vláda fakticky promrhala letní měsíce, které mohla využít k přípravě na krizový scénář. Jako velké pochybení vnímám, že vláda letní měsíce nevyužila k apelu na občany, aby se chovali zodpovědně jak k sobě, tak ke svému okolí. Očekávala bych také, že lidé budou od státu dostávat nějaký počet roušek pravidelně zdarma a jejich cena bude zastropována tak, aby stály to, co před touto pandemií, aby si ji mohl dovolit koupit každý člověk a mohl je dostatečně měnit.

Běžně se setkávám s tím, že lidé mají jednorázovou roušku několik dní a látkovou nosí od jara a někteří ji sotva vyprali. O účinku takové roušky můžeme pochybovat. Postrádám také edukaci občanů, jak se mají chovat, aby se minimalizoval přenos a společnost mohla fungovat dále. Místo toho je společnost tlačena restrikcemi a jedno opatření střídá jiné tak, že nikdo neví, co bude zítra. Vlastně se od toho jarního chaosu vůbec nic nezměnilo, jen ministr zdravotnictví.

Počet nakažených, hospitalizovaných a bohužel i úmrtí stoupá. Myslíte, že epidemie u nás je nyní svém vrcholu nebo náš čeká ještě vzestup?

Nezpochybňuji, že tu virus je, ale jarní a podzimní měsíce s sebou vždy nesou zvýšený výskyt virových onemocnění. Toto onemocnění se samozřejmě liší svým průběhem a infekčností. Když srovnáme data úmrtí za loňský a letošní rok, zatím se zcela neliší, proto je nutné společnost vést k zodpovědnosti, aby nedošlo k ohrožení rizikových osob. Opatření by se měla více zaměřit na ochranu rizikových skupin místo tvrdých restrikcí proti zbytku společnosti, pokud tedy vláda nechce, aby se nám ekonomika zhroutila.

Důležitým ukazatelem jsou relevantní data, která nám stále chybí. Na to, že o viru víme hodně málo, tak mě překvapuje, že pacienti, kteří zemřou s covidem, se pitvají v minimálních případech z důvodu rizika přenosu. To mě zcela zaráží, přece čím více informací máte, tím lépe můžete bojovat. Nebo snad o tyto informace nestojíme?

Milan Kubek, předseda České lékařské komory, v ČT uvedl, že na zdravotnictví se teď valí vlna tsunami, jakou nikdy nezažilo. Dá se to takto charakterizovat?

Toto je výsledek toho, v jakém stavu je naše zdravotnictví a že se vláda a kraje na tento scénář přes letní měsíce nepřipravily, ač je na to odborníci upozorňovali. Vláda mohla přes léto připravit nemocnice, lůžka, lékaře a postarat se o rizikové skupiny a neudělala téměř nic. Tsunami se na nás opravdu valí, jelikož zdravotní systém bude natolik zatížen, že bude ohrožena primární a odborná péče.

Můžeme čekat, že přísná opatření budou platit jen v řádu týdnů nebo dokonce měsíců?

Pokud je záměr plošně testovat celou společnost, pak můžeme očekávat, že čísla porostou a s tím i další opatření, která budou mít fatální dopady na celou ekonomiku a společnost. Čím déle opatření budou trvat, tím větší dopad na společnost budou mít. Určité podnikatelské sféry budou natolik opatřeními zatíženy, že to stěží ustojí, a to bude mít vliv také na zaměstnanost. Nařízení vlády jsou už nyní pro podnikatele a živnostníky noční můrou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

16:33 Škody po Fialovi budeme napravovat dlouhé roky. Ševčík žene politiky k odpovědnosti

Česko je v situaci, kdy se horních 10 % obyvatel má pořád relativně dobře, ale zbylých 90 % už ne. A…