Muž, který bedlivě sleduje prezidenta: Zeman prý svými výroky o Ukrajině není za hranou. Zatím. Pokud ale řekne...

17.07.2015 8:32 | Zprávy

ROZHOVOR Autor petice, která žádá senátory, aby se zabývali kroky prezidenta Miloše Zemana a případně podali na hlavu státu ústavní žalobu, očekává, jak dopadne jednání o petici na podzim. „Dobré na tom je, že se prezident teď musí trochu hlídat, protože sami právníci řekli, že se pohybuje na samé hraně Ústavy. Kdyby prezident chtěl dělat něco horšího, tak už ví, že je na něj nějaký veřejný dohled,“ řekl ParlamentnímListům.cz autor petice Michal Majzner, který se také podílel na organizaci tzv. Pražského Majdanu na Staroměstském náměstí nebo prosincové demonstrace ke Dni lidských práv.

Muž, který bedlivě sleduje prezidenta: Zeman prý svými výroky o Ukrajině není za hranou. Zatím. Pokud ale řekne...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Při rozhovoru s novináři

Petici, která žádá senátory, aby se zabývali kroky prezidenta Miloše Zemana a případně se obrátili na Ústavní soud, nepodpořili senátoři ze Stálé komise Senátu pro Ústavu ani právníci, kteří se účastnili tzv. kulatého stolu na toto téma. Zklamalo vás to natolik, že jste snahu odvolat současnou hlavu státu vzdali?

Já si myslím, že proces ještě neskončil. To hlavní nás teprve čeká, protože projednávání petice na plénu v Senátu, což bude to nejzajímavější, proběhne na podzim.

Doufáte, že se k petici a výzvě Senát jako celek postaví jinak?

Jsem rád, že jsme nasbírali pod petici přes jedenáct tisíc podpisů, takže se tím musí zabývat plénum horní komory. Další dobrá věc podle mne také je, že se k chování prezidenta Miloše Zemana vyjádřili odborníci na ústavní právo. To byl náš záměr, chtěli jsme, aby se tomuto tématu věnovali odborníci a řekli, jestli výroky Miloše Zemana k Ukrajině nejsou v rozporu s Ústavou České republiky. Zejména jsme kritizovali fakt, že Miloš Zeman neustále zdůrazňoval, že na Ukrajině probíhá občanská válka. Chtěli jsme vědět, jestli takové tvrzení není za hranou Ústavy, ale odborníci došli k závěru, že ještě ne. Dostali jsme odpověď od právníka Právnické fakulty Karlovy univerzity Jana Kysely a bývalé ústavní soudkyně, senátorky Elišky Wagnerové, že by to muselo poškodit Českou republiku větším způsobem, třeba tak, že by nám například spojenci z NATO neposkytovali informace nebo nás nezvali na důležitá jednání v rámci aliance. To zřejmě ještě nenastalo. Někteří z právníků, kteří se účastnili kulatého stolu v Senátu, se tím nezabývali do hloubky, ale to se dalo čekat, protože jsou všichni zmateni množstvím prezidentových kontroverzních výroků, takže se každý zabýval něčím jiným. Ale potěšilo nás, že někteří se skutečně zabývali tím jádrem, kvůli kterému jsme tu petici dělali.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…