Na propagandu a imigranty ani haléř. Rozumek a další parazité. Okamura ukazuje, kde se dá v rozpočtu ušetřit a málo to rozhodně není

23.11.2020 17:11 | Zprávy

ROZHOVOR V Poslanecké sněmovně je v posledních dnech neobyčejně živo, ještě více, než obvykle bývá při schvalování státního rozpočtu. Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura komentuje vládní návrhy a pozoruhodné momenty koaličního soužití, které při tom můžeme v přímém přenosu sledovat.

Na propagandu a imigranty ani haléř. Rozumek a další parazité. Okamura ukazuje, kde se dá v rozpočtu ušetřit a málo to rozhodně není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Ve čtvrtek se v Poslanecké sněmovně jednalo o prodloužení nouzového stavu. Z řad poslanců zaznívala kritika, že vláda svůj požadavek nedokázala vysvětlit a není zřejmé, proč by to poslanci měli schválit. Myslíte si, že žádost vlády byla důvodná?

Hnutí SPD jako jediná parlamentní strana prodloužení nouzového stavu nepodpořila, jelikož opatření lze řešit novelou zákona o ochraně veřejného zdraví bez vyhlašování nouzového stavu. Jenže to by vláda nemohla dělat veřejné zakázky bez výběrového řízení a omezovat práva opozice ve Sněmovně, jelikož ve stavu legislativní nouze nemůže opozice navrhovat zákony. Může to dělat pouze vláda. Navíc při nouzovém stavu nenese vláda za svá rozhodnutí žádnou odpovědnost.

Otázkou tedy je, proč chce vláda zase prodlužovat nouzový stav? Pokud krajské hygienické stanice mohou přijímat epidemiologická opatření i bez nouzového stavu – tedy karantény, uzavírat školy nebo firmy, pak bohužel nám tu vychází jediné – že nouzový stav tu slouží pouze k tomu, aby vláda mohla nakupovat bez výběrových řízení. To je nejviditelnější efekt nouzového stavu. Vláda měla tři čtvrtě roku na to, aby se připravila na logicky přicházející vlnu respiračních chorob, která se opakuje na podzim se železnou pravidelností rok co rok. Takže popravdě řečeno, pokud nám cokoli chybí, pak to je v první řadě problém neschopnosti vlády připravit se na to, co muselo nevyhnutelně přijít.

Bohužel žádný relevantní důvod pro nouzový stav jsme ve Sněmovně ve čtvrtek neslyšeli – jen výmluvy – ta nejkurióznější, ale pravdivá byla, že krajské hygienické stanice by mohly nařizovat opatření jen v ohniscích nákazy, zatímco vláda to může dělat plošně. Ale to je přesně to, co my žádáme – adresná cílená opatření tam, kde jsou nutná a opodstatněná. Naopak tam, kde jen škodí, by se zavádět neměla. Když mám vesnici, ve které není nikdo nemocný, tak je nesmysl tam omezovat třeba místní živnostníky, zavírat jim hospodu. Koneckonců oni ti lidé společně stejně sedí, pracují i popíjejí, covid necovid. Vlastně pokud jde o to posedávání a popíjení, zřejmě i daleko více právě proto, že mnozí jsou vyřazení z práce.

Byli jsme a stále jsme připraveni podporovat veškeré kroky a rozhodnutí vlády, jež budou chránit životy našich občanů. Tato opatření ovšem musejí být vždy přímo uměrná hrozícímu nebezpečí a musejí být přijímaná v takové podobě, kdy pod záminkou ochrany jednoho zájmu nezpůsobí daleko větší škody v jiné oblasti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

7:30 „Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

Historické zkušenosti s uprchlíky z balkánských zemí se vynořují z paměti s vidinou možného brzkého …