Národní katastrofy dle rockera Jandy. Řeč je o husitských kacířích a Čingischánově Rusku

30.11.2014 9:39 | Zprávy

ROZHOVOR Husitství, národní obrození, rozpad Rakouska-Uherska a odsun Němců ze Sudet. To jsou hlavní katastrofy naší historie, ze které je třeba očistit nánosy lží. Dnešní společnost potřebuje ideály a ne jen neustálý konzum. Poslední, kdo si to uvědomoval, byl Václav Havel. Rocker a kapelník Abraxasu Slávek Janda se s tím nepáře a je si vědom, že sklidí dost nevole.

Národní katastrofy dle rockera Jandy. Řeč je o husitských kacířích a Čingischánově Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slávek Janda, zakládající člen skupiny Abraxas

Jak vypadaly začátky rock'n'rollu v komunistickém režimu?

Na tu dobu musíme nahlížet ze dvou úhlů. Skrze zdejší poměry a skrze situaci ve světě. Rock'n'roll vznikl na konci padesátých let písní Billa Haleye Rock Around the Clock. Stejně to byl ale pořád ještě tvrdší swing. Základ veškeré dnešní hudby vznikl v následujících letech. Šlo o dost silné hnutí, takže se dostalo i za železnou oponu. Všude šlo o určitý protest proti establishmentu. Ostatně rockeři měli problémy i v USA. Všude bylo něco, ale zásadně nelze srovnávat demokratickou společnost s tou žijící v diktatuře. My zde žili jako v kolonii SSSR. Češi se stali hlavně věčnými kverulanty a kacíři, což se stalo i jejich velkým problémem do budoucna. A když jsem začal o muzice, tak po roce 2000 se z ní podle mě invence a kreativita začala vypařovat. Výsledkem je nárůst revivalových kapel. Prosadit se s vlastní tvorbou je dnes dost těžké a pro spoustu muzikantů je cesta revivalu příjemnější.

Kverulanství je v Česku takový problém, protože se víc žvaní než maká anebo se hodně mluví po hospodách a s mírou vypitého piva je debata hloupější a hloupější?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

4:43 Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

„Progresivismus je velmi zranitelný, protože odporuje zdravému rozumu a Američané mají výhodu brutál…