Lukáš Kostínek přečetl na setkání na Albertově manifest studentů k 17. listopadu. „My, studenti a zástupci vysokých škol, se tímto přihlašujeme k hodnotám liberální demokracie, na nichž jsou základní kameny této společnosti postaveny. Prohlašujeme, že si nepřejeme, aby se od nich naše společnost odchýlila. Zavazujeme se, že na ni budeme pozitivním způsobem působit,“ uvedl. Myslíte si, že se společnost odchýlila od hodnot liberální demokracie nebo ne?
Pana Kostínka neznám a jejich výzvě nerozumím, jelikož nemám pocit, že by byla v naší společnosti ohrožena liberální demokracie. Rozumím tedy výzvě spíše tak, vzhledem k tomu, že se akce na Albertově zúčastnil i bývalý premiér Petr Pithart z KDU-ČSL, že někteří studenti usilují o zachování současného systému vládnoucích elit a stranických oligarchií, kde se běžný občan nemůže domoci spravedlnosti ani demokracie.
Naše hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) pochopitelně prosazuje opak, chceme v České republice skutečnou demokracii, kde jsou politici přímo volení a odvolatelní a mají přímou hmotnou odpovědnost. Požadujeme také zákon o širokém celostátním referendu a vymahatelnou odpovědnost soudců, přičemž v případě soudců navrhujeme, aby měli mandát omezený na pět let, který by pak museli obhajovat, jako je tomu v mnoha nejvyspělejších zemích světa. Tím bychom rozhýbali nefunkční a zkostnatělé soudnictví.
Co si myslíte, že studentům dnes nejvíc vadí? Padala slova o ohrožení demokracie a svobody. Bere vám někdo svobodu a demokracii?
Jak jsem uvedla v předešlé odpovědi, myslím, že jsou různí studenti s různými názory. Já jako studentka vysoké školy nemůžu souhlasit s tím, že nějací samozvaní mluvčí studentů v Praze mluví za všechny vysokoškolské studenty. Za mě rozhodně nemluví a bylo by dobré, aby tito studenti ve svých projevech jasně vždy sdělili, že mluví jen za sebe a za svoji určitou skupinu.
Tereza Hyťhová. Předsedkyně SPD v Ústeckém kraji a studentka vysoké školy v Ústí nad Labem.
Co se týče demokracie, myslím, že se v současnosti spíše cítí ohroženi ti, kterým vyhovuje současný systém, kdy se běžní občané nemohou domoci svých práv. Kdyby u nás fungovala skutečná demokracie, kterou prosazuje naše hnutí SPD po vzoru vyspělých zemí světa, tak vláda ani politici nikdy neudělají obludnou privatizaci v 90. letech minulého století, nikdy by nedošlo k církevním restitucím v současném pojetí, nikdy by nedošlo ani k přijímání islámských migrantů, které předvádí Sobotkova a Babišova vláda. Nedošlo by k tomu z toho důvodu, že by byli tací politici ihned občany odvoláni a pohnáni k odpovědnosti. No, ono by k tomu ve skutečnosti nedošlo už jen z toho důvodu, že by se politici a priori báli v takovém systému udělat cokoliv proti vůli většiny občanů. A to je přesně to, o co usilujeme, aby politici neustále museli při svém rozhodování brát v potaz zájem občanů. Nikoliv svůj vlastní či svých zákulisních kmotrů. Proto se současné elity podporované různými tzv. neziskovými organizacemi a aktivisty bojí změny systému jako čert kříže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá