Něčí dlouhé prsty, jako v Majdanu. Studenti sami uřídí obří demonstraci na Letné? Spisovatel Bauer pochybuje

04.12.2019 21:26 | Zprávy

30 LET OD LISTOPADU 89 „Pokud si otec nemůže vzít svoji dceru na uctění 17. listopadu, tak je něco nenormálního. Nežijeme ve fašistickém státě, nezuří tady občanská válka…,“ říká k tomu, co se letos odehrálo na Národní třídě, spisovatel Jan Bauer. Zavzpomínal, jak on sám prožíval dny listopadu 1989, a řekl také, jaký má pohled na Václava Havla. V rozhovoru se vrátil i k nehodě Alexandra Dubčeka, o kterou se jako novinář tehdy zajímal, a prozradil, co je mu dodnes divné. Ohledně čerstvé informace o stíhání Štrougala, Jakeše a Václavíka rázně říká: „Sprostý hyenismus. Ať už nechají ty stoleté staříky být. Když nikdo neměl sílu zasáhnout proti předním komunistickým funkcionářům v roce 1989, tak ať se na to teď vykašlou.“

Něčí dlouhé prsty, jako v Majdanu. Studenti sami uřídí obří demonstraci na Letné? Spisovatel Bauer pochybuje
Foto: David Hora
Popisek: Jan Bauer

Vrátíme se ještě k nedávným událostem. Pískání a nadávky provázely při pokládání květin na Národní třídě premiéra Andreje Babiše i předsedu Trikolóry Václava Klause mladšího. Zatímco na premiéra křičeli: „Táhni odsud, estébáku“, Klaus ml. slyšel z davu mnohem horší věci. „Ty zkurvysyne,“ musel si vyslechnout poslanec se svou malou dcerou, když chtěl uctít 17. listopad. Další mu nadávali do „Putinových děvek“. Podle některých neměl Václav Klaus mladší na Národní třídu vůbec chodit, jiní mu vyčítají, že s sebou neměl brát dítě a že ho bral „do války“. Co nejen na tento názor, ale i celkově na to, co se na Národní třídě letos odehrálo, říkáte?

Pokud si nemůže vzít otec svoji dceru na uctění 17. listopadu, tak je něco nenormálního. Nežijeme ve fašistickém státě. Nezuří tady občanská válka, takže proč by si ji nebral? Navíc, jak jsem slyšel, tak si prý nějaký podivný spolek pronajal celé to pietní místo na Národní třídě a okupoval ho po celý 17. listopad. Prostě, cosi je podivné na pražském magistrátu. Já bych se ptal spíš pana primátora, kdo tohle zavinil.

Jiřímu Drahošovi, Miroslavu Kalouskovi nebo Miroslavě Němcové se naopak na Národní třídě dostalo velmi vřelého přijetí…

Samozřejmě že se tam pak volá Kalousek na Hrad a podobné nesmyslné výkřiky. To je evidentní. To jsou asi jakési spolky, napojené na topku, která tedy spěje k nevolitelnosti. Zvlášť pod paní Pekarovou tomu určitě zasadí další hřebík do rakve. Ale přesto mají takové bojůvky, které jsou schopné dělat skandály.

Když se vrátíme k tomu, co se dělo o den dříve, 16. listopadu, na Letné. Co říkáte na ultimátum, které tam zaznělo na adresu premiéra Babiše ohledně toho, že se buď do konce roku zbaví Agrofertu a odvolá Marii Benešovou, nebo má odstoupit z funkce? Pokud požadavky nesplní, vyjdou prý zase v lednu do ulic…

Mně to připomíná žluté vesty v Paříži, když křičely: Macron demission, Macron demission! Je to obdobné. Ta Evropa je prostě v jakémsi neklidu. Někdo to možná organizuje, jako organizovali Majdan a podobné akce v Kyjevě. Prostě jsou v tom něčí dlouhé prsty. To říkám opakovaně. Není možné, aby si tři nedostudovaní studenti pronajali Letnou a řídili takovouhle manifestaci. To je prostě nesmysl, to mi nikdo nenamluví. Ať si to někdo zkusí to zorganizovat. To prostě neudělá. A zrovna nedostudovaný student teologie?

My jsme si vždycky, v celých dějinách, potrpěli na takové ty hlasité protesty. K ničemu to nikdy nebylo. Ona ta generace, která teď u toho je, je generace, která leccos nezažila. My, kteří jsme demonstrovali v roce 1968, nám hrozily tanky, ostré kulky. Když jsme demonstrovali za normalizace, hrozilo nám zatčení. Dnes jim nehrozí nic. Ale každá doba prostě potřebuje své revolucionáře. Byť se jedná o revolucionáře v uvozovkách.

Od sametové revoluce letos uběhlo už třicet let. Jak celkově ty porevoluční roky hodnotíte? Co se povedlo a co naopak ne?

Ta doba je podle mne v podstatě normální. Jestli měl někdo v tom roce 1989, nebo na začátku devadesátých let, nějaké přehnané představy, jak tady zavládne štěstí a blahobyt…? To úplné štěstí a blahobyt není nikde na světě. Ani v těch tehdy vyspělých západních demokraciích… když dneska začínám pochybovat, jestli se jedná o vyspělé demokracie. Když vezmu takové ty politické korektnosti a podobné nesmysly a vítání emigrantů odněkud ze subsaharské Afriky, kteří ani neznají splachovací záchod a teď by se tady chtěli roztahovat. Ale to jen tak na okraj. Ta doba se prostě trochu vymkla z kloubů, ale myslím si, že Česká republika v tom sehrává spíš takovou tu zklidňující roli. A jestli někomu vadí pan Babiš nebo pan Zeman, tak je to prostě jen na něm. Může si zvolit někoho jiného. Čili buďme prosím vás při zemi a buďme rádi za to, co máme. Myslím, že zažíváme v podstatě nejšťastnější období novodobé české historie. Ani první republika, ani žádné jiné období se s tím zdaleka nemůže srovnávat. Akorát tady prostě někdo záměrně kalí vodu, rozděluje společnost a štve lidi proti sobě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …