Někdo tu lže. Nedělejte z nás idioty! „Zemanův novičok“ pohledem Štěpána Kotrby

05.05.2018 7:02 | Zprávy

ROZHOVOR Byl to vzkaz do Moskvy i do Londýna zároveň, říká publicista, analytik Štěpán Kotrba v souvislosti s aktuálním vyjádřením prezidenta republiky o novičoku. V rozhovoru pro ParlamentniListy.cz analyzuje informace, které se dostaly v souvislosti s výrobou nebo testováním nervového jedu u nás na veřejnost. K reakcím české politické scény dodává: „Jen političtí idioti, herci a ostatní hlupáci, kteří nikdy nebyli na vojně, mohou nadšeně hýkat při tak snadno odhalitelné lži, jakou předvedla britská premiérka. Zeman není na rozdíl od ní hlupák.“

Někdo tu lže. Nedělejte z nás idioty! „Zemanův novičok“ pohledem Štěpána Kotrby
Foto: Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma

Prezident Miloš Zeman se opět postaral o mezinárodní rozruch. V TV Barrandov s odkazem na to, že si prostudoval zprávy tajných služeb, zmínil, že novičok u nás byl vyráběn „byť v malém množství, a poté byl zničen“, a že by bylo pokrytecké předstírat, že se nic takového nedělo. Jak tuhle informaci, která souvisí s kauzou Skripal, brát?

Jako informaci, kterou vojenská tajná služba „pustila“ prezidentovi. Při vší úctě…

Potvrdilo se, že civilní kontrarozvědka neumí číst v otevřených zdrojích, neumí  se ptát, neví na co a neví koho, což je tragicky tristní stav. Nicméně třeba mnou předem předpokládaný. Předvídal jsem už v březnu ve chvíli, kdy prezident dal zadání, jak to dopadne.

Potvrdilo se, že si vojáci v podstatě dělají, co chtějí a prezidentovi řeknou jen to, co se jim hodí. Vědí totiž, že si jejich informace nepůjde ověřovat... Vlk se nažere a koza zůstane celá. Je také otázka, co vše prostudoval prezident a co zveřejnil. To nevíme. Takže při vší úctě k hlavě státu a vysoké inteligenci Miloše Zemana, domnívám se, že to, co bylo řečeno, bylo v této podobě řečeno schválně a šlo o vzkaz. Do Moskvy i do Londýna zároveň. Na obě strany varování, že by nebylo dobré z nás dělat idioty. Myslím, že v Londýně by se divili, co všechno víme o jejich laboratoři v Porton Downu a vzhledem ke čtyřicetiletému úzkému partnerství s Moskvou by ani Rusko nebylo rádo, kdybychom se začali detailně probírat archivy českých chemických knihoven.

Jako zvláštní oříšek k rozlousknutí je hra s čísly, kterou předvedl Zeman v televizi. Je otázka, zda ony specifikace jednotlivých látek (A 230, A 340 a A 234 či A 342) odpovídají realitě, nebo ne. Zkoumat to nemá v tuto chvíli smysl.

Myslím si, že informace, kterou jsem já na toto téma přinesl koncem března Parlamentním listům, je komplexnější a přesnější, víc odpovídající realitě, než to, co řekl prezident v televizi. Ale mohu se mýlit...

Podle BIS se u nás novičok netestoval, podle názoru Vojenského zpravodajství testoval…

BIS bohužel neví, co se v tomto státě děje. Ta služba teď spektakulárně dokázala, že je na nic.

Vojenský výzkumný vojenský ústav v Brně sdělil, že látka, která se u nás vyráběla, nese jiné označení než jed, který byl použit při otravě agenta Skripala. Jak si vysvětlit, že jsou informace protichůdné?

No... tak předně nikdo neví, jaký to byl jed, který byl použit při otravě agenta Skripala. Švýcarská i česká laboratoř jsou vázány mlčením vůči OPCW, Britové žvaní PR nesmysly, špatný herec Stropnický jen papouškuje pro Lidové noviny a Rusko cituje Brity.

Vzhledem k tomu, že všechny kdekoliv zveřejněné informace prošly sítem profesionálně paranoidních technologických kontrarozvědčíků a poté nic nevědoucích tiskových mluvčích, aby pak byly opakovány dalšími laiky, je problém s vyhodnocením toho, co kdo od koho v médiích opsal a co kdo zkreslil. Ti, kteří vědí, že se náš speciální chemický výzkum pohybuje na hraně mezinárodní Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení, resp. implementačního zákona č. 19/1997 Sb., mlčí a mlčet budou i nadále, vázáni profesním tajemstvím. Ostatní chemici se koukají na to zmatení a zvědavě listují ve starých monografiích.

Ministerstvo obrany připustilo, že látky typu nervového jedu novičok se v Česku syntetizují kvůli protichemické obraně, ale protože jde o mikrosyntézu, tak se nejedná o výrobu. Navíc vzniká maximálně několik mikrogramů, neskladuje se a jsou likvidovány hned po provedení testů...

To je žvást. Respektive několik žvástů. Za prvé „novičok“ neexistuje. Existují „novičoky“ – to je celá skupina organofosfátů, které jsou v různé míře vstřebatelné buněčnými membránami a v různé míře letální. Nejde tedy jen o látky A-230, A-232 (novičok-5) a A-234, ale o jejich všemožné příbuzné. Odborníci je také nazývají „série N“. Ne všechny jsou použitelné jako chemické zbraně, některé z těchto organických sloučenin fosforu (organofosfátů) známe jako prostředky na hubení škůdců v zemědělství či při deratizaci. Novinářská zkratka „novičok“ v jednotném čísle je buď neurčitým označením „jednoho z rodiny“, nebo neznalostním zmatením pojmů.

Za druhé: Zákon nezná „mikrosyntézu“. Zákon zná „výrobou stanovených látek“ jako „jejich vytváření chemickou reakcí“ dle § 2 písm. g)  zákona. Otázka množství hraje roli pouze v případě písm. a), kde se říká, že „chemickými zbraněmi se rozumí toxické chemické látky a jejich prekurzory, jichž může být vzhledem k jejich toxickým vlastnostem a množství využito jako prostředku vedení bojové činnosti“. Podstatné je ono „vedení bojové činnosti“, které předpokládá neindividuální, hromadné užití za účelem usmrcení a jako cíl použití hromadnou smrt živých organismů. Živočichů či rostlin. Což se při „mikrosyntéze“ předpokládat nedá...

A pak praví § 3, že vývoj, výroba, držení, použití a nakládání s chemickými zbraněmi se zakazují. Dokonce § 5 říká, že vývoj, výroba, převod, montáž, jakož i jiné nabývání a držení zařízení pro výrobu chemických zbraní se zakazují. Pro výrobu chemických zbraní. Takže i do určité sestavy složené laboratorní sklo je teoreticky zakázané... protože v něm lze vyrobit v řádu desítek kilogramů množství chemické látky, v tu chvíli už užitelné jako zbraň. To máte jako s černou palírnou chlastu… Do určité chvíle je to laboratorní sklo, včetně spirálového chladiče a teploměru, když je sestavíte, tak je to zařízení k páchání trestné činnosti.

Naštěstí v § 6 zákona je ustanovené, že nakládat se stanovenými látkami lze i k ochranným účelům, které se přímo týkají ochrany proti chemickým zbraním. Čímžto je „výroba“ nespecificky „malého množství“ nevyužitelného při bojové činnosti, v zákonem přísně regulovaném prostředí legalizována.

Nicméně Úmluva umožňuje od jedné sloučeniny či prekurzoru pro výzkumné, lékařské nebo farmaceutické účely vyrábět a přechovávat 10 kg za rok na jedno registrované výzkumné zařízení…

Máme se smířit s tvrzením, že se u nás tedy novičoky nevyrábějí, ale používá se mikrosyntéza, a jestli je někdo někdy viděl, tak v minimálním množství, že nejen není vidět, ale zřejmě nestojí ani za řeč?

Ne, zase špatně. Ono to nebude vždy mikrogramové  množství… Ale je to „malé množství, pro bojové operace nepoužitelné“. Využitelné ovšem při kalibraci a testování účinnosti detekčních zařízení a detekčních chemických směsí. Případně pro ověřování letality (smrtelnosti). Třeba na psech či stádu ovcí.

U nejjedovatějších látek z kategorie novičok je letální množství v řádu 10-50 mikrogramů (milióntin gramu) na kilogram váhy... Ne miligramů, ne gramů. Čili 1-10 miligramů usmrtí spolehlivě 100 kg vážícího člověka. A až 1000 miligramů je jeden gram... Takže prosím berte informaci o deseti dekách novičoku v Salisbury, která teď běží západními médii, za nevzdělanost redaktora New York Times, který měl z fyziky na základní škole nedostatečnou a proto šel dělat novináře. Sto gramy jedu byste možná zabil celé město. Ale oni nezemřeli ani Skripalovi...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…