Závěrečná zpráva Evropské komise k auditu o střetu zájmů Andreje Babiše je sice v režimu důvěrné, ale i tak ledacos z ní uniklo do médií. Její znění se hodně shoduje s textem předběžné zprávy, kterou Česko rozporovalo. Hlavně v tom, že premiér je ve střetu zájmů ve věci Agrofertu. Předpokládal jste i opakovaně takový závěr? Pokud ano, tak proč?
Ano, předpokládal jsem to. Audit Evropské unie nemohl jinak dopadnout, jelikož střet zájmů je v evropském právu zcela jednoznačně definován. Jeho definice je široká a případ Andreje Babiše jej bez jakékoli pochybnosti naplňuje.
Informace unikající ze závěrečné zprávy Evropské komise Andrej Babiš zprvu okomentoval, že je to akce zkorumpovaných udavačů z Česka, jak označil neziskovku Transparency International. A také je to prý pomsta odcházející Evropské komise za jeho odmítavý postoj k přijímání uprchlíků, kdybychom je prý přijímali, k ničemu takovému by nedošlo. Myslíte, že je na těchto argumentech něco pravdy, nebo je to jen pokus hájit těžko obhajitelné?
Tyto argumenty jsou naprosto lživé. Pokud by střet zájmů v případě Andreje Babiše neexistoval, tak by se tím Evropská unie vůbec nezabývala.
Ministr průmyslu Karel Havlíček poukázal na fakt, že Andrej Babiš šel do politiky s tím, že může vlastnit firmy. Když jako úspěšný začal vadit, přišel požadavek, aby se těch firem zbavil. Vytvořil se lex Babiš, tak své podíly ve firmách vložil do svěřenského fondu, aby zákonu učinil zadost. No a teď přichází Evropská komise s tím, že to také není dobře. České zákony ale může vykládat pouze český stát. Nebo je to jinak?
V evropském i českém právu je jednoznačně definováno, že není možné být při výkonu politické funkce ve střetu zájmů. Je zcela nežádoucí, aby premiér rozhodoval o dotacích pro soukromé firmy a zároveň byl vlastníkem takové dotované firmy. Netýká se to pouze případů samotného přímého vlastnictví, ale i případů, kdy jsou vlastníky členové rodiny a další definované osoby, které mají k sobě blízký vztah. V evropském i českém právu má takový vztah za následek nemožnost čerpat příslušné dotace. Evropské právo je navíc nadřazené nad českým právem, takže argument, že české zákony vykládá pouze český stát, je zcela lichý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník