Tento rozhovor vychází v sobotu o půlnoci. Co obvykle děláte v tuto dobu?
O půlnoci už většinou býváme s přítelkyní Andreou doma a usínáme, sobotní večer je ale časem zábavy, takže často ještě sedíme někde s přáteli.
Prosazujete svobodu jednotlivce. Kde podle vás končí právo člověka na svobodné jednání a kdy už má právo zasáhnout stát?
Stát má do svobodného jednání zasahovat jen tehdy, když někdo porušuje něčí právo na život a majetek. Jinými slovy, stát má stíhat a trestat, když někdo krade nebo ničí majetek druhých, když někdo někomu ubližuje. Nemá nám ale říkat, čím svítit, co jíst, co pít a jaké kupovat zdravotní pojištění.
Jak jako zastánce svobodného trhu reagujete na tvrzení filozofa Noama Chomskyho, který tento týden při návštěve ČR uvedl, že vnucení volného trhu východní Evropě, konkrétně například Ukrajině, zničilo místní ekonomiku?
Nemyslím si, že někdo nutil východní Evropě volný trh, ani tu volný trh nemáme!
Chomsky vnímá volný trh jako socialismus pro bohaté. Podle něj totiž veřejnost zaplatí výdaje a bohatí pak mají zisk. Co si o tom myslíte?
Ve východní Evropě existuje oligarchie boháčů, kteří většinou zbohatli prostřednictvím zákonů na úkor lidí. Kdybychom měli volný trh, myslíte si, že by Babiš byl tak bohatý? Nikdy by neměl tolik miliard, kdyby nevydělával na evropských dotacích a na zákonech o přidávání biopaliv do nafty. Volný trh je něco, co by měla právě ta většina, která platí oligarchům zisky, požadovat místo korporativismu, který tu máme teď.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka