Nová vláda: Korýtka dostali všichni. Ti Piráti? Občané, zchudnete. „Šílenství“ zeleného plánu děsí i profesora Šestáka

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

25.11.2021 19:17 | Rozhovor

Je smutným konstatováním, že v letošních parlamentních volbách zvítězila spíše nejasná strategie určité nepřipravenosti postrádající nápady. „To nemůže být dobrá zpráva pro nikoho, kdo vnímá v dnešním světě ohrožení své nezávislosti, práva rodiny nebo samostatnosti státu,“ říká pro ParlamentníListy.cz profesor Jaroslav Šesták z Fyzikálního ústavu Akademie věd. Všeobecné šílenství elektromobilizace považuje expert na termální fyziku a termodynamiku za něco podobného, jako kdyby v půlce devatenáctého století napadlo nějakého mocnáře nařídit v důsledku nastupující automobility podříznout všem koním krk.

Nová vláda: Korýtka dostali všichni. Ti Piráti? Občané, zchudnete. „Šílenství“ zeleného plánu děsí i profesora Šestáka
Foto: Archiv JŠ
Popisek: Prof. Ing. Jaroslav Šesták, DrSc, dr.h.c., fyzikální chemik, emeritní vědec Akademie věd ČR

Česko se už zase řítí do stavu, který s koronavirem zažívalo loni, padají rekordy v počtech pozitivně testovaných za den. Pomohl by něčemu lockdown, nebo by byl zbytečný? Jak si vysvětlit, že mu většina politiků a odborníků není nakloněna, ale Česká lékařská komora vyzvala k jeho co nejrychlejšímu zavedení?

Po ekonomické stránce ovlivnily pandemie svět velmi podobně v minulosti jako dnes. Typické to bylo například u epidemií moru, kdy docházelo k něčemu podobnému, čemu dnes říkáme lockdown. Tehdy to nazývali sanitární kordon nebo kontumační zóny. Často pomáhali vojáci, nikdo nesměl ven, nikdo nesměl dovnitř. Města se izolovala, stejně tak oblasti. Používaly se zdravotní pasy, a to samozřejmě výrazným způsobem zasáhlo ekonomiku, přičemž v minulosti měla ekonomika daleko menší setrvačnost, třeba co se týče třeba potravinové bezpečnosti. Když se na měsíc zastavil obchod, tak lidé začali umírat hlady, ale k tomu dnes už nedochází, což je nejvýznamnější rozdíl od minulosti. Už v antické medicíně najdeme podle historika velice důležitou poučku: „Uteč co nejrychleji, co nejdál a zůstaň tam co nejdéle.“ Lidstvo se poučilo a všechna taková ta obecná opatření, která dodnes používáme, třeba že se má nakažený separovat, má nosit roušku nebo opatření typu sanitárních zón, to všechno jsou věci, které se dlouho vyvíjely, testovaly, v podstatě už někdy od středověku. Vždycky se našli odpírači a rozbroje mezi odbornou lékařskou komunitou a politiky, uvidíme, jak to dopadne tentokrát.

Stejně jako lockdown se často skloňuje i slovní spojení „povinné očkování“. To se od února chystá zavést náš jižní soused. Měli bychom si vzít z Rakouska příklad a vyslyšet i ČLK, která po povinné vakcinaci volá? Mohlo by jít o východisko z koronavirové epidemie?

Dobrý zdravotní stav společnosti se odvíjí od povinného očkování, které vymýtilo tak strašné nemoci jako neštovice nebo obrnu. Odpor přinášela náboženská motivace, protože třeba mor byl metla boží, tak tím, že bojujete proti nějaké epidemii, se vzpíráte božímu trestu, a to je kacířství (hereze). Dnešní oponenti se spíše rekrutují z těch, kteří podléhají internetovým fámám nebo se snaží k sobě přivolat pozornost svým frajerským postojem. Svého času byl frajerem třeba bývalý poslanec TOP 09 Dominik Feri, který byl poslem nového, progresivního světa, následně nazýván spíše dobytkem, který se choval nadřazeně k ženám. Jako zodpovědný politik složil při podezření mandát a odstoupil z kandidátky do voleb, za což mu poděkovala jak jeho předsedkyně Markéta Pekarová Adamová, tak ho po zádech poplácal otec zakladatel Miroslav Kalousek. Jestli se dal očkovat, už jeho story neříká, i když skrytě pokračuje –, ale předpokládám, že ano, už se nemusí před publikem frajeřit.

Rozpaky a pocit trapnosti vyvolala středeční tisková konference představitelů budoucí vlády k řešení covidové situace. Místo kdy, kde, co a jak udělají, zněly jen samé fráze. Přitom mělo těch pět stran bývalé „demokratické opozice“ dlouhé měsíce čas připravit se na to, jak budou řešit covid, až budou vládnout. Lze po tomto výstupu věřit, že vzniká požadovaná vláda skutečných odborníků, navíc když jeden opěvovaný to zabalí ještě dřív, aby nemusel vysvětlovat, jak to bylo s jeho kyperskými miliony?

Respektuji váženého kolegu profesora Petra Fialu jako slušného a uvážlivého člověka. S utvářením vlády to opravdu nemá lehké, ale moc možnosti to sám od sebe ovlivňovat nemá. Tak máme experty ve stylu „vařila myšička kašičku“ (i když možná nechtěně), tomu dala… a nakonec korýtka (i ta nadbytečná) dostali všichni, i když řada z adeptů se zalekla pocitu zodpovědnosti. Bohužel ve výsledku je to důvod k jistému zděšení, protože se tu zase objevují staří kádři doplnění nezkušenými nováčky – všichni zasloužilí straníci často bez potřebné či nadbytečné kvalifikace a i s paradoxem špatného svědomí. I historický bolševik si dával pozor, aby nebral do vlády takové „kádry“, jako byl třeba krejčí Bilak („na saka nedávat!!“), už jen proto, aby zajistil její funkčnost.

Bursíkových šest zelených poslanců kdysi zajistilo tři ministerstva a znatelně ochudilo občany zavedením daně na podporu obnovitelných zdrojů. Souhlasně postupují i Piráti, i když jen se čtyřmi poslanci a třemi ministry a navíc s místopředsedkyní Sněmovny včetně členské základny čítající pouhých 1 200 duší. My teď jen můžeme očekávat další zchudnutí občanů prosazením zeleného údělu. SPD žádného funkcionáře nemá, ačkoliv ji jako samostatnou stranu volila velká část občanů, kteří by si tak zasloužili reprezentaci. Ale to je o zdeformované demokracii, která se v tomto případě přibližuje až k samovládě, a tak si řekněme, k čemu jsme po 32 letech dospěli. Říkat, že v minulých volbách jsme měli o hodně víc procent, a tak máme právo na víc ministrů, je stejně úchylné, jako by KSČ chtěla ministry i v nové vládě, když v minulosti měla taky hodně procent. A s připomenutím listopadu 1989 se tehdy skandovalo, že namísto vlády straníků by měli nastoupit odborníci. Ale jak se zdá, na to si budeme muset ještě počkat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …