Domníváte se, že přínos současných vládních opatření pro zachování zdraví obyvatel převažuje zátěž, kterou tato opatření představují pro ekonomiku a individuální svodody?
To dle mého názoru nelze vůbec poměřovat; ostatně jakou metriku byste zvolil? V čem chcete měřit „přínos“ a „zátěž“? Přínosem mohou být třeba zachráněné životy, ušetření fyzické bolesti či zdrojů ve zdravotnictví; zátěží pak ztráta svobody, zhoršení kvality života nebo ekonomické ztráty.
Už dlouhé roky poukazuji na to, že přesně touto slepotou jsou z principu zatížena všechna státní nařízení (nejen ta koronavirová); jen jedinec může sám za sebe určit, za jakou míru vlastních omezení mu stojí snížení šance na nákazu, přičemž na to neexistuje žádná „správná míra“.
Znám lidi s přístupem: „Vždyť stejně všichni jednou musíme umřít, nechci žít ve strachu.“ A také lidi, kteří vnímají současnou situaci jako apokalyptickou katastrofu. Oba přístupy jsou naprosto v pořádku, dokud je nikdo nikomu nevnucuje násilím.
A to je přesně problém centralizované moci (státu) obecně. Místo aby byla zodpovědnost ponechána na úrovni jednotlivců (a tržních subjektů), je všem nařizováno cosi shora; to z principu bude vždy pro někoho škodlivé.
Jsou podle vás současná opatření spíše šířením zbytečného strachu? A pokud ano, tak proč?
Myslím, že na to neexistuje žádná „správná“ odpověď. Lidé jsou různí a vyhodnocují rizika individuálně. Předpokládejme na chvíli, že všichni známe všechna fakta a shodneme se na nich; řekněme, že víme, že někdo má třeba o 1 % nižší šanci umřít na koronavirus, když přijme nějaká konkrétní opatření po určitou dobu (tohle samozřejmě nikdo vědět nemůže, ale jde o hypotetický příklad). Jeden řekne: „OK, přijmu opatření.“ Druhý zas: „Ne, tohle mi za tu šanci nestojí.“ Pak může být stejná míra opatrnosti rozumná pro jednoho a „zbytečný strach“ pro druhého.
Ostatně všichni vědí, že ohrožují svůj život pitím, nezdravým životním stylem a podobně; někteří lidé to nedělají, jiným to za to stojí. Neexistuje univerzální objektivně správná strategie.
Trpí v současné době více ekonomika, nebo svobody?
Opět nevím, dle jaké metriky bych měl tohle porovnat. Rozhodně si ale myslím, že škody na ekonomice jsou výrazně snáze opravitelné; vydobývat zpět ztracenou svobodu je mnohem těžší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Marek Korejs