Pane hejtmane, dříve než se dostaneme k hodnocení loňského roku z hlediska celé země nebo i světa, zeptám se na Jihočeský kraj. Co se u vás dělo? Jak byste rok shrnul?
Jako úspěšný rok. Protože to, co jsme si předsevzali, se povedlo. Rozpočet dopadl dobře, dokázali jsme si i přes rekordně nejvyšší investice našetřit nějaké peníze, které budeme chtít použít v tomto roce. Opravili jsme přes pět set kilometrů jihočeských silnic, desítky mostů, investovali jsme do nemocnic, které dnes mají ocenění nejlepší nemocnice v celé republice, a z hlediska turistického šlo o velmi zajímavý rok Husova výročí. Povedlo se zkrátka mnoho pozitivních věcí a myslím, že život v Jihočeském kraji se rozhodně nezastavil.
A podíváme-li se na politický vývoj a sled událostí z celonárodního pohledu? Nebo konkrétněji spolupráce krajů s vládou, kde už v minulosti byly z vyjádření vašich i kolegů hejtmanů jisté trhliny…
Musím samozřejmě říct, že jako hejtmanovi zvolenému za ČSSD se mi lépe pracuje s ministry, kteří jsou z mé strany. Zmíním Honzu Mládka, Sváťu Němečka, Milana Chovance, ministryni práce Marksovou nebo i novou ministryni Valachou, ministra zahraničí Zaorálka a samozřejmě premiéra. Horší už je to se všemi ostatními ministry. Ti asi nemají tolik snahy pomáhat reprezentacím, v jejichž čele stojí sociálnědemokratičtí hejtmani, ať už jde o ministerstvo pro místní rozvoj, dopravu nebo zemědělství… Tam už to tak jednoduché není, ale současně to neznamená, že by nám vázla komunikace.
Čím si to vysvětlujete? Blížící se krajské volby, menší zkušenosti s praktickou politikou?
Je to obojí. To, že už běží předvolební kampaň, je naprosto zřejmé. Myslím, že ministr financí Babiš opakovaně některými svými kroky naznačuje, že nám nedá nic zadarmo, a proto se ani nemůžu divit, že i jiní ministři (zejména resorty dopravy, životního prostředí) nám logicky úplně na ruku nepůjdou. Pan Babiš si v této zemi rozehrál vlastní variantu hry Monopoly, netají se například tím, že ho láká lukrativní oblast nemocničních zařízení, ke kterým ovšem nyní vede cesta jen prostřednictvím krajských voleb. Jeho lidé si bohužel neuvědomují, že to přece není o hejtmanech a snaze je politicky poškodit, že je to o obyvatelích krajů a jejich životech. Hejtmani jen reprezentují kraj navenek. V případě šumavského národního parku svádíme nekonečné a nesmyslné boje s Ministerstvem životního prostředí, v jednání s resortem dopravy se domáháme zlepšení silniční sítě na jihu Čech, od ministerstva pro místní rozvoj chceme nastartování evropských projektů. Nic z toho ale přece není jen a pouze záležitost sociálnědemokratická. Doufám proto, že se někteří ministři v tomto smyslu vzpamatují a politiku do těchto věcí tahat nebudou. Nakolik se tam projevuje jejich nezkušenost, že neměli co dočinění s politikou, je jiná věc, ale myslím si, že za ty dva roky, co vládnou, se to už mohli naučit, a proto bych tomu takovou váhu nepřisuzoval.
V loňském roce se poměrně dost věcí dělo kolem prezidenta Zemana. Nešlo jen o jeho kroky, činnost nebo výroky, ale i mnohdy drsné kritické hodnocení jeho osoby ze strany jiných politiků nebo veřejně známých lidí. Nebo vyvěšení červených trenýrek místo standarty, což mnozí považovali dobrý vtip. Dalo by se zmínit mnoho dalších případů. Našel byste něco, za co si prezident kritiku zasloužil?
Já jsem zařazen mezi prezidentovy příznivce a těžko ode mne čekat významně kritická slova. Pana prezidenta si vážím za jeho v čase neměnné názory, za schopnost věci naprosto jasně a srozumitelně pojmenovat. Současně si ho vážím i za odvahu stát si za svým názorem a neustoupit, i když potom ta slyšitelnější menšina vyvádí jak utržená z provazu. Pan prezident prostě čelí soustavnému tlaku menšiny již od svého zvolení. Řada lidí se nedokázala smířit s tím, že byl zvolen většinově v přímé volbě, neustále proto vyvolávají problémy, neustále se snaží jakýkoli jeho krok nebo vyjádření zesměšňovat, ale v konečném důsledku se jen zesměšňují sami. Červené trenky, to nebylo nic jiného, než obrovsky trapný pokus o vtip. Já mám rád dobré vtipy, inteligentní cimrmanovský humor, ale vidět něco vtipného na znesvěcení prezidentské standarty a vůbec Pražského hradu červenými spartakiádními trenkami, tomu se můžou smát opravdu jen lidé se značně pokřiveným smyslem pro humor.
Ale zpět k panu prezidentovi. Jasně se ukazuje, že Miloš Zeman je schopen přemýšlet několik tahů dopředu a naplňovat tak slova klasika: říkejte si, co chcete, na moje slova stejně dojde. A ono se to prostě ukazuje.
Při tom výčtu různých situací nebo kritických akcí vůči prezidentu republiky jsem záměrně vynechal jednu událost na samostatnou otázku. Jde o akci na Albertově. Prezident byl kritizován, že místo zablokoval a nebyli tam vpuštěni studenti, kteří chtěli položit kytku k pamětní desce, přitom se moc nikdy nezmiňovalo, že Albertov byl už před třetí hodinou odpoledne zcela volný. Současně s tím se řešilo i to, že Miloš Zeman mluvil k tisícům občanů a vedle něho na pódiu stál šéf Bloku proti islámu Martin Konvička. Jak jste to vnímal?
Ano, ani já nechci být absolutně nekritický a proto jsem celou záležitost vnímal jako vysoce nešťastnou. Zdá se mi, že byl zneužit organizátory a panem Konvičkou, protože ani na okamžik nemohu věřit, že by pan prezident sdílel krajně nacionalistické názory tohoto pána.
Hejtman Jiří Zimola.
Zůstaňme ještě u tohoto tématu. Nedlouho po Albertovu vyšel v HN rozhovor s premiérem Sobotkou, kde nebývale ostře prezidenta kritizoval. Bylo to na místě?
Je velmi nešťastné, když si dva levicoví politici tímto způsobem ve veřejném prostoru vyměňují názory. Věřím, že si to kluci vyříkali na novoročním obědě v Lánech. Mně spíš zamrazilo z té až dětinské radosti některých premiérových poradců, kteří veřejnosti s radostí sdělovali, jak to měli na pana prezidenta připravené. Vzpomněl jsem si, jak si takhle hrávaly naše děti na pískovišti, rozšlapávaly si bábovičky a běhaly si stěžovat maminkám.
Neustále se pochopitelně opakují spekulace, zda bude Miloš Zeman podruhé kandidovat. Platí, že rozhodnutí pan prezident oznámí rok před koncem tohoto mandátu, nicméně, jak to vnímáte vy? Přál byste si, aby kandidoval a zda byste se v takovém případě zasazoval, aby sociální demokracie neměla svého jiného kandidáta?
Tohle je předčasné a já si ani nemyslím, že by Miloš Zeman, jak ho já znám, měl strach z nějakých protikandidátů, on je rád obohacován názory jiných, rád se svými protikandidáty střetává, vyměňuje si názory a dokonce, jak ho znám, bych si myslel, že on bude rád, že se nějaký protikandidát vyprofiluje. Jeho problém je v tom, že teď žádný protikandidát není. I ČSSD oznámila, že hledat svého kandidáta začne až v příštím roce. Miloš Zeman má významnou podporu v české veřejnosti. Vidím to při jeho návštěvách v kraji. Lidé mu věří, jsou rádi, že mají někoho, kdo se dokáže jednoznačně vyjádřit a kdo se zajímá o jejich život.
V loňském roce se nejvíc pozornosti soustředilo na migrační krizi, která zasáhla v podstatě celou Evropu. Z druhé strany v případě České republiky se v praxi týkala nejvíc dvou krajů, jižní Moravy a vašich jižních Čech. Jakým způsobem vnímáte celou situaci?
Hlavně musím konstatovat, jaký je skutečný stav, nikoli stav podle českých hospodských štamgastů. Naprosto chápu, že i když jsme v realitě u nás v podstatě ještě žádného imigranta neviděli, televizní zpravodajství přináší děsivé informace. Nicméně - za prvé, počet nelegálních migrantů zachycených na území Jihočeského kraje je v řádu jedinců, nikoli stovek či tisíců. Za druhé, to, že se tohoto tématu zmocňují lidé jako je pan Konvička, kteří vyvolávají v občanech nejen Jihočeského kraje strach, paniku, nejistotu, je znepokojivé a svědčí o tom, že historie se opakuje. Chci proto ujistit Jihočechy, mé krajany, že se nic dramatického neděje a jejich bezpečí není nikterak ohroženo. Opakovaně se setkávám s řediteli a šéfy bezpečnostních složek, v rámci bezpečnostní rady kraje jim mohu přidělovat úkoly a trvat na jejich plnění. Setkáváme se pravidelně, naposledy si ode mě odnesli řadu úkolů a opět se sejmeme v průběhu ledna, abychom si řekli, co dál. Samozřejmě se může stát cokoli a já nejsem takový optimista, abych si myslel, že se nám uprchlická krize bude vyhýbat i v letošním roce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka