Odborář z chemičky Agrofertu promluvil, jaké jsou „u Babiše“ pracovní podmínky. Možná budete překvapeni

25.05.2018 13:03 | Zprávy

ROZHOVOR „Všichni jsme nespokojení se svou mzdou!“ Šéf odborářů organizace Echo v chemičce Deza, která patří do koncernu Agrofert, Michal Sváček vysvětluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, proč požadují zaměstnanci třináctiprocentní navýšení tarifních mez a vyhlásili stávkovou pohotovost. V souvislosti s premiérem Andrejem Babišem Sváček poznamenal: „Zaměstnanci na Deze o panu Babišovi nic neví a to nemůže nikdo popřít. Já osobně jsem ho potkal cca před pěti lety na Velké pardubické, kde se objevil.“

Odborář z chemičky Agrofertu promluvil, jaké jsou „u Babiše“ pracovní podmínky. Možná budete překvapeni
Foto: Daniela Černá
Popisek: Chemička Deza ve Valašském Meziříčí

Když se bavíte s lidmi ve firmě, jsou hodně nespokojení s penězi, které dostávají?

Deza má tisíc zaměstnanců. Už s ohledem na počet jejich názory o něčem vypovídají. Všichni jsme nespokojení se svou mzdou. Bojujeme za to, abychom měli peníze vyšší. U nás pracujeme s chemickými, karcinogenními, zdraví škodlivými látkami, technologie jsou náročné, složité. Myslíme si, že zaměstnanci nejsou ohodnoceni dostatečně za práci v takových podmínkách.

Vadí lidem i pracovní podmínky, nebo si hlavně stěžují na ohodnocení?

Hlavně na výši mzdy. V okolí vyrůstají další firmy, které nabízejí daleko více. Někteří naši zaměstnanci u nás pracují dvacet nebo třicet let a je pro ně složité měnit zaměstnání. Další i mladší, kteří technologiím velmi dobře rozumí a nemají problém hledat uplatnění jinde, nechtějí firmu opustit, protože se mohou věnovat své práci v oboru. Jenže vidí, že se všude v okolí peníze přidávají.

Jste ve stávkové pohotovosti, protože jste se nedohodli na kolektivní smlouvě. Žádáte zvýšení základních tarifních mezd o 13 procent, růst příplatku za směnnost o 20 procent a růst podílu na zisku o 2 procenta. Můžete to ještě upřesnit?

Naše mzda se skládá z několika položek. Hlavní nosnou položkou je tarifní mzda a výkonnostní odměny. Další položkou pro zaměstnance v nepřetržitém provozu, kteří směnují, je tzv. směnový příplatek. Zaměstnanci, kteří pracují v nepřetržitém provozu ve výrobě mají příplatek za zdraví škodlivé prostředí. Nám se jedná hlavně o tarif, který je nosnou složkou mzdy. Přišli jsme nejdřív s navýšením o patnáct procent, teď žádáme 13 procent. 

Takové navýšení je ale zatím pro Agrofert „neadekvátní“. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka říká, že už letos došlo k navýšení mezd o 10,7 procenta, a to mzdovým předpisem…

Od původního tarifu, který byl v roce 2017, žádáme navýšení o 13 procent. Kolektivní smlouvu jsme neuzavřeli. Zaměstnavatel musel od 1. 1. vydat tzv. mzdový předpis a samozřejmě, aby „utišil“ atmosféru ve firmě, vydal nějakou valorizaci tarifních stupňů. Tohle navýšení nedosahuje 13 procent. U každého tarifu je to navíc jiné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…