Pamětník vzpomíná na bombardování Srbska. A posílá drsný vzkaz Václavu Havlovi

05.04.2014 11:36 | Zprávy

ROZHOVOR Michal Drabík, známý plzeňský kverulant snažící se o obrodu ODS zevnitř, je z poloviny Srb. Zažil před 15 lety bombardování jeho původní vlasti, a tak jej v této souvislosti ParlamentníListy.cz požádaly o rozhovor.

Pamětník vzpomíná na bombardování Srbska. A posílá drsný vzkaz Václavu Havlovi
Foto: Archiv MD
Popisek: Michal Drabík (vlevo) s Jiřím Suchánkem v New Yorku při předávání ocenění za podporu v boji za lidská práva v ČR

Říkáte o sobě, že jste „JugoČech“. Co to vlastně je?

Moje bába pochází až od hranic Makedonie. Své příbuzné a předky mám především kolem Nového Sadu a Negotinu. JugoČech je přece poloviční Čech a Jugoslávec, já se sice narodil v Srbsku, ale to bývala Jugoslávie…

Vy i vaši příbuzní jste zažili útoky NATO. Jaké to bylo?

No samozřejmě strašné! Bombardovaly se i osobní vlaky, v Novém Sadu to vlítlo na tržiště, kde byly jen ženy a děti a trosky lítaly do okolních domů. To byl velký masakr a nikde žádní vojáci nebyli. Nejhorší byl ale podle mého názoru útok na Niš, kde byla rafinerie a vojáci. Odnesly to tam ale stovky civilistů! Vím, jak v Bělehradě lidé vlastními těly jako živé štíty bránily mosty, aby nebyly zničeny, jak státní televize vysílala z různých míst, když byla zasažena hlavní budova a zahynuli tam i novináři.

Tehdy se tomu říkalo „humanitární bombardování"...

To je pojmenování, které dal operaci Spojenecká síla v roce 1999 Václav Havel.  Je to samozřejmě šílený nesmysl, byla to nevyhlášená válka a pojem „humanitární bombardování“ je tak strašný protimluv, tak odporné spojení, že to Havlovi nikdy nezapomenu, i když jsme spolu nějakou dobu jako političtí vězni seděli v Plzni na Borech. Za to naše angažmá může právě on. Ten vlezdoprdelista Západu, který lezl za NATO pomalu po kolenou. Jenže co mu vlastně zbylo, on byl jen loutka, kterou jiní vodili jak pimprdle. Přesto mu tenhle krok nikdy neodpustím.

Na druhé straně si vážím nejen já, ale právě řada lidí v Srbsku, názorů Miloše Zemana a hlavně pak Václava Klause, kteří se jasně postavili proti bombardování. Neměli bychom zapomenout, že ani Slovensko se do akce nezapojilo a ostatně dodnes neuznalo Kosovo, což my jsme zase prostřednictvím páně Schwarzenberga neudělali. Ostatně, dodnes si na pana knížete v Srbsku vzpomínají, jak tam chrápal na mezinárodní konferenci a natahoval svoje nožky v apartních červených ponožkách….

Srbům se tehdy podařilo sestřelit jeden z „neviditelných" letounů, což proniklo i do „západních" médií. Vzpomínáte si na to?

Ano, táhli ho traktorem a radostí se střílelo do vzduchu. Jestli se na to použili jenom srbské, nebo i ruské zbraně nevím, ale byl to mimořádný úspěch. Stejně tak i to, že hodně náletů bylo naváděno na uměle vybudované cíle, makety zbraní a základen a i přes vyspělou techniku to Severoatlantická aliance nepoznala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

18:44 „Tragické nepochopení role BIS ve státě.“ Radek Vondráček dal slovo. Po volbách zákrok

Cenzoři mají čas do voleb, pak bude opět na prvním místě svoboda projevu. V rozhovoru pro Parlamentn…