Panika a posilování vlivu Ruska je horší, než všichni uprchlíci dohromady. Když obětujeme náš důraz na lidská práva, staneme se primitivy, varuje poslanec Zlatuška

28.02.2016 6:28 | Zprávy

ROZHOVOR Jiří Zlatuška, poslanec hnutí ANO, patří do toho křídla svého hnutí, které zdůrazňuje pomoc uprchlíkům a důraz na evropskou doktrínu lidských práv. Utíkající lidé jsou podle něj zoufalí uprchlíci před válkou, žádná invazní armáda, jak také někteří tvrdí. Pokud tato jejich práva začneme ignorovat, staneme se prý primitivy.

Panika a posilování vlivu Ruska je horší, než všichni uprchlíci dohromady. Když obětujeme náš důraz na lidská práva, staneme se primitivy, varuje poslanec Zlatuška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška

V posledních dnech se téměř všechna česká média zabývala odprodejem podílu miliardáře Zdeňka Bakaly v Ostravsko-karvinských dolech (OKD) „spřízněným“ majitelům z mezinárodní firmy AHG. Po působení Bakaly, coby jednoho z významných vlastníků dolů, zůstalo OKD horentně zadlužené a Moravskoslezskému kraji hrozí sociální kolaps, kdy by mělo přijít o práci několik tisíc lidí. Analytička Zlámalová na portálu Echo24.cz k tomu uvádí: „OKD je klasický tunel prováděný za asistence špičkových právníků. Je to tunel na stát, akcionáře, věřitele.“ Dále pak zmíněná publicistka informuje, že Bakala měl údajně z důlní společnosti získat až 70 miliard korun. Co si o těchto argumentech myslíte?   

Zcela výjimečně mi toto vyjádření paní Zlámalové zní relativně adekvátně. Na druhou stranu bych byl opatrný v tak snadném oddělení aktivit nekalých od selhání záměru na mechanismus, který měl vlastníkům generovat ještě větší peníze. Vnější podmínky dané cenami energií před pár lety odhadoval málokdo.

Jak si lze vysvětlovat definitivní odchod Zdeňka Bakaly z OKD? Některá média spekulují, že by se tím mohly „pohnout ledy“. Tedy, že vláda bude zřejmě vstřícnější k novým majitelům a více jim bude pomáhat odvrátit sociální katastrofu, jelikož je známý dosavadní odpor ministra financí Babiše vůči miliardáři Bakalovi. Naopak někteří horničtí odboráři se obávají, že zahraniční majitelé nebudou mít už naprosto žádné skrupule a ztrátovou společnost nechají padnout. Kdo má spíše pravdu? 

Jsem skeptický k tomu, že se těžba může jakémukoli vlastníkovi za současné situace vyplácet. Prostor pro rozumnou pomoc vlády nevidím – kdyby šlo jen o financování aktivity ve smyslu stavby „hladové zdi“, tak by to snad smysl mít mohlo. Zde by ovšem šlo o navyšování negativních externalit, tedy pouze zvyšování společenských škod.

V současné době probíhá soudní řízení se soudními znalci a bývalými úředníky z Fondu národního majetku, kteří při privatizaci OKD podhodnotili Ostravsko-karvinské doly o několik miliard. Kapsu si pak „namastila“ jedna soukromá společnost a posléze i několik dalších. V privatizační kauze jsou, podle deníku Dnes, prý zainteresováni i blízcí spolupracovníci premiéra Sobotky. Myslíte si, že předsedu vlády požene někdo alespoň k morální odpovědnosti za tuto ohromnou ztrátu, kterou stát utrpěl, když byl Bohuslav Sobotka v té době ministrem financí?   

Nejsem státní zástupce ani soudce a podklady neznám natolik, abych mohl v tomto smyslu vyslovovat soudy jedním, nebo druhým směrem.

Jak by se měla česká vláda v kauze OKD vůbec zachovat? Zatím prohlašuje, že nebude v žádném případě nalévat peníze do soukromé firmy, ale na sociálních programech pro horníky se míní podílet. Jenže například zřizování nových průmyslových zón, o kterých se hovoří, kde by propuštění lidé získali práci, je během na dlouhou trať. A jak by se mělo vůbec dále naložit s OKD? Údajně v polovině ze současně fungujících dolů je ještě zásoba uhlí asi na 7 let. Mělo by se v těžbě pokračovat, když cena této komodity neustále klesá? Někteří ekonomové ale varují, že česká energetika je na uhlí stále dost závislá, a to dovážené z Polska je prý poměrně drahé…

O vhodnosti pokračování těžby za daných podmínek silně pochybuji. Problematické je rovněž za dnešních cenových podmínek tuto surovinu spálit, když v budoucnu muže být využita účelnějším a hůř nahraditelným způsobem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ten mládenec na to nemá.“ Foldyna byl zlý na Lipavského. Ale i na Řehku

13:45 „Ten mládenec na to nemá.“ Foldyna byl zlý na Lipavského. Ale i na Řehku

Dokáže ministr zahraničí Jan Lipavský zareagovat na novou geopolitickou realitu, která nastala s pří…