Do říjnových voleb v Belgii jde islámská strana, která by zde prý mimo jiné chtěla do budoucna zavést právo šaría. Má tato strana podle vás šanci uspět?
V tom se pouze zrcadlí stupeň islamizace Belgie. Je to sice malá země, ale s mnoha cizinci z islámských zemí, kteří se neintegrovali. Naopak, teď se snaží prosazovat svůj životní styl i politickými prostředky.
Jsou podobné tendence i v Německu? Je možné, že by časem v Německu mohlo platit právo šaría?
V Německu již také existuje podobná strana. Zatím nemá šanci přeskočit pětiprocentní hranici. Ale pokud bude islamizace země pokračovat stejným tempem jako za poslední dva roky, tak je možné, že i tato strana získá větší vliv. Momentálně ji ale v Německu muslimové nepotřebují – jejich zájmy hájí velmi agresivně Zelení, SPD a CDU.
Vede se poměrně velká polemika, zda muslimové a islám k Německu patří, či nikoliv. Německý prezident nedávno prohlásil, že muslimové k Německu patří, že jsou součástí společnosti. Například ministr vnitra uvedl, že muslimové, kteří zde žijí, samozřejmě k Německu patří, islám ale ne. Řekl, že Německo je utvářeno křesťanstvím. Kancléřka Merkelová ale řekla už před třemi roky, že islám k Německu patří. Jak to vidíte vy a jak na toto podle vašich zkušeností hledí veřejnost?
Tady se neustále míchají rozdílné roviny:
Historicky islám samozřejmě k Německu ani k Evropě nepatří. Naopak – po staletí byl islám hrozbou pro Evropu. Po staletí jsme s ním válčili.
V současnosti samozřejmě k Německu islám už fakticky patří – už jen vzhledem k tomu, že zde žije několik milionů muslimů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora