Nejdiskutovanějším tématem posledních dní se v médiích určitě stalo Bělorusko a tamní protesty po prezidentských volbách. Ty podle oficiálních čísel znovu vyhrál Alexandr Lukašenko, a to s osmdesáti procenty hlasů. Podezření na manipulaci s hlasy podpořila i videa z volebních míst a lidé vyšli do ulic. Naposledy se podle odhadů shromáždilo na náměstí 100 tisíc až 200 tisíc Bělorusů, kteří volají po odchodu Lukašenka. Ten se k němu zatím nemá. Ustojí svoji pozici podle vás?
Manipulaci s volbami připustilo už i Rusko, takže moc není o čem diskutovat. Dopadnout to může různě, ale teď bych si na setrvání Lukašenka spíš nevsadil. Co je ale otřesné: brutalita, se kterou nasadil ozbrojené složky proti demonstrantům. Jen tím podtrhl, že do civilizované Evropy naprosto nepatří.
Často zaznívá srovnání s listopadem 1989 v Československu. Lze to srovnávat? Případně v čem je toto srovnání podobné, a v čem naopak nikoliv?
Podobné je to v tom, že tam zřetelně zaznívá touha lidí odstranit diktaturu. V Bělorusku to teď odstartovaly zjevně zmanipulované volby, rok 1989 byl o zhroucení celého komunistického bloku.
Nakolik by do tamního dění měl zasahovat svět a nakolik bychom měli běloruské politické změny nechat Bělorusům? Co Evropská unie, Spojené státy, Česká republika? A jsou sankce vhodnou cestou?
Nikdo se nesmí vměšovat ovlivňováním voleb. Ale naopak tlak Evropské unie, aby volby proběhly regulérně a pod mezinárodním dozorem, je naprosto namístě. V Bělorusku neprobíhá konflikt Západ nebo Rusko, i značná část běloruské opozice je proruská. Jen prostě odmítá Lukašenkovu diktaturu. A v tom by naši podporu opozice mít měla, a to razantní.
Na druhé straně Lukašenko má oporu v Rusku a Vladimiru Putinovi. Mohou protesty v Bělorusku kvůli tomu zhoršit napjaté vztahy mezi Putinem a Evropskou unií?
Pokud se k situaci postaví Rusko rozumně, tak nikoliv. Jedinou cestou je podle mého opakovat volby.
Proč se podle vás český prezident Miloš Zeman k těmto událostem nevyjadřuje, zatímco slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nasvítila sídlo bíločervenou barvou?
Už jsem si zvykl a nepřekvapuje mě to. Popravdě, tu reakci ani neočekávám a nejsem si jistý, jestli to není dokonce lepší.
Česká republika hostila amerického ministra zahraničí Mikea Pompea. Americká delegace prý byla zklamána z výsledku návštěvy kvůli tomu, že Česká republika neodstavila Huawei a Rosatom z možnosti budoucí spolupráce. Může na tom být něco pravdy? Souhlasíte v tomto s premiérem Andrejem Babišem, tedy že nebude nikoho vylučovat, ať už jde o jaderné elektrárny, nebo 5G síť?
Nesouhlasím. Spolu s jinými stranami ve Sněmovně jsme deklarovali, že by nebylo dobře, aby Dukovany dostavovaly ruské nebo čínské společnosti, nebo aby Číňané budovali 5G sítě. Nejde o nic jiného než o bezpečnost. Opravdu chceme, aby Čína měla přístup k našim komunikačním sítím?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová