Ukázala návštěva Andreje Babiše v Bílém domě dobře nastavené vzájemné vztahy? Bylo dobře, že Babiš navštívil i CIA? Lze brát návštěvu v Bílém domě jako poctu?
Nebral bych návštěvu premiéra Babiše v Bílém domě jako poctu, protože Česká republika je suverénní země, která má vlastní národní zájmy. Není to jakási sladká odměna za to, co jsme udělali. Jde o důkaz toho, že USA jsou naším spojencem a důležitým obchodním partnerem. V současnosti jsou česko-americké vztahy dobré, jinak by těžko mohli naši a američtí vojáci operovat společně například v Afghánistánu.
Mimochodem, Facebookem v posledních dnech koluje „vtip“, že pokud je nám známo, tak Andrej Babiš je po Karlu Köcherovi teprve druhý agent StB, kterému se podařilo proniknout do CIA. Ale vážně. Předpokládám, že Andrej Babiš navštívil CIA z důvodu výměny informací ohledně kybernetické bezpečnosti či kauzy kolem čínské firmy Huawei. Podle mých informací navštívil tuto tajnou službu těsně před ním i ministr zahraničí Petříček.
Je Donald Trump dobrým prezidentem? Plní své sliby? A co jeho přístup k otázce migrace? Můžeme u Trumpa v určitých bodech nalézt inspiraci pro Českou republiku?
Donald Trump je někdy nevypočitatelný a extravagantní politik. V mnoha věcech je ale zajímavý v tom, jak ohromný tah má na branku. Jak se snaží spolupracovat s byznysem, aby to pomohlo americké ekonomice, a jak se nebojí tlačit své soupeře ke zdi v některých otázkách zahraniční politiky. Myslím si, že celkově je daleko úspěšnější, než to prezentují média po celém světě. Proto by mohl vyhrát i další volby.
Už před volbami v roce 2016 vyšla i česky jeho kniha „Vraťme Americe její velikost: Jak dát do pořádku ochromenou Ameriku“. Všechno, co tam napsal, plní. To politici většinou nedělají. V tom může být i inspirativní. V otázkách migrace má pravdu v tom, že nelegální migraci, on často zdůrazňuje právě to slovo nelegální, nelze tolerovat. Pokud nepomáhají proti nelegální migraci jiná opatření, je adekvátní i stavba zdí.
Co vzájemný obchod s USA? Měli bychom nyní koupit americké vrtulníky? A co dostavba jaderných elektráren, mají nyní Američané větší šanci se na ní podílet? Proč je případně preferovat před Rusy?
Vzájemný obchod se Spojenými státy, jak nasvědčují čísla, by mohl být určitě větší. To by bylo jenom dobře. Amerika je obrovský a bohatý trh a mnoho českých firem by se zde mohlo prosadit více. Některým se to už podařilo a často jde o společnosti věnující se například moderním technologiím či firmám, které vyrábějí špičkové věci ve svém oboru. Jsme členy NATO, na zahraničních misích velmi úzce s americkou armádou spolupracujeme, takže americké vrtulníky bychom koupit měli. Navíc jsou to stroje vyzkoušené v bojových operacích. To nenabízí každý.
Pokud jde o dostavbu jaderných bloků, tak je otázkou, zda je jaderná divize firmy Westinghouse, o které se v souvislosti s Temelínem hovoří, vůbec americká. Léta byla součástí japonské Toshiby. V roce 2017 vyhlásila bankrot, loni byla prodána investičnímu fondu, který sídlí v Kanadě. Je vážnou otázkou, v jaké je dnes Westinghouse kondici. V případě Ruska hrají roli i strategické a bezpečnostní otázky. Navíc jsou zde i další alternativy pro dostavbu jaderných bloků – například Jihokorejci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs