Pochlebování Číně a vstřícná slova k Putinovi. Je to odpudivé a odporné, neomluvitelné selhání, stahuje lidi dolů. Laudát z TOP 09 natvrdo o Zemanovi

27.08.2015 16:26 | Zprávy

POLOČAS MILOŠE ZEMANA Podle místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta dva roky prezidentování Miloše Zemana úspěšné nebyly. Z východní politiky Laudát neschvaluje „pochlebování Číně a vstřícná slova k Putinovi“. Zeman se dle něj zapíše do učebnic takto: „Miloš Zeman, prezident, který se snažil politicky posunout naši zemi na východ a místo toho, aby osobním příkladem kultivoval lid k lepšímu, šel jeho jisté části naproti směrem dolů.“

Pochlebování Číně a vstřícná slova k Putinovi. Je to odpudivé a odporné, neomluvitelné selhání, stahuje lidi dolů. Laudát z TOP 09 natvrdo o Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Miloš Zeman je zhruba v polovině svého prezidentování. Lze si v obecnosti říci, že šlo o úspěšné dva a půl roky? Je dobře, že prezidentem se stal zrovna Zeman, a ne Karel Schwarzenberg? Co by dnes bylo v Česku jinak?

Z pohledu budoucnosti našeho národa rozhodně více než dva roky prezidentování pana Zemana úspěšné nebyly. Snížil zcela zbytečně důstojnost prezidentského úřadu. Ale jako skeptik musím říci, že tam mohl být někdo ještě daleko horší. Je špatně, že prezidentem není Karel Schwanzenberg. Určitě by držel důstojnost úřadu řádově výše. Jeho politika ve vztahu k zahraničí by byla diametrálně odlišná.

Zeman se vydal poměrně aktivně na pole zahraniční politiky. Kritizoval sankce proti Rusku, navštívil Moskvu a metropole dalších postsovětských států, rovněž jel do Číny. Co z jeho ,,východní“ politiky lze chválit a co ne? Dle expertů zanedbává tradiční pojetí lidských práv a preferuje dělání byznysu... Je to dobře? Je něco, co se mu v oblasti vztahů s někdejším SSSR a Čínou nepodařilo, byť o to sám stál?

Někdo je možná ohromen zahraničními aktivitami prezidenta. Ale myslím, že body se mají počítat v důležitých vyspělých zemích. Některé postsovětské republiky nepovažuji za takové terno. A chceme-li srovnávat, potom si vzpomeňte na Havla. Tomu otevřeli dveře v celém demokratickém světě. Jsem zásadně proti tomu, aby se svoboda, demokracie a lidská práva vyměňovala za byznys. Je to odpudivé a je mi odporný argument, že to dělají všichni. Z východní politiky osobně určitě neschvaluji pochlebování Číně a vstřícná slova k Putinovi. Jak se asi cítí Tibeťané, kterým jako národu Čína rýsuje život bez budoucnosti. Jsou na tom ještě hůře, než my po srpnové okupaci. Jen se zkuste vžít do jejich kůže.

Islám, imigrace, islámský stát... Zde prezidentův hlas zní jasně: Odmítá přijímání muslimských uprchlíků, Islámský stát srovnává s nacismem, vybízí k ostraze hranic před imigranty. Liberální komentátoři tvrdí, že se podbízí xenofobním pudům české veřejnosti. Postupuje v tomto tématu Zeman správně? Má šanci zlepšit si u české veřejnosti ratingy popularity skrze hraní na tuto notu, či dokonce výrazně posílit svou pozici? Kterými výroky v oblasti imigrace a islámu spíš prospěl, a kterými spíše uškodil?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčte. Zeman důrazně ve věci Donalda Trumpa

4:44 Mlčte. Zeman důrazně ve věci Donalda Trumpa

Trump zasedne k jednacímu stolu s Putinem a vyjedná mír na Ukrajině. Je o tom přesvědčen bývalý prez…