Jak hodnotíte současnou ekonomickou situaci Česka?
To se mi bude hodnotit blbě. Jako majitel Cylinders Holding, tedy firmy, která je jedničkou na světovém trhu ve výrobě bezešvých ocelových lahví, zároveň je však z pohledu českého hospodářství zcela marginální, si můžu něco myslet, ale bude to taky marginální.
Od roku 2008 řešíme zcela jednoznačně vliv čínských výrobců. A tady vnímám monopolizaci světa. Tím, jak se Evropa, hlavně Němci, přestěhovali do Číny, tak jsme si zadělali jako Evropská unie (EU) na obrovský problém. Číňané mají dnes moderní technologie a systémy. My to děláme hloupě, oni to dělají výborně. Vidím problém v budoucnosti.
A chápu, že se lidé v Evropě začali ptát sami sebe, co tu vlastně budou dělat? Viděl jsem to třeba na autosalonu v Mnichově. Tvrdím to patnáct let, a až teď jsme se začali trochu probouzet. Všichni si říkali, co si ten Světlík vymýšlí za problém, ale problém tady je a je dlouhodobý. Číňané mají strategii na několik desítek let. My ne.
V demokracii se plánuje na jedno volební období, kdežto v Číně na desítky let. To je problém?
Číňané mají dlouhodobou strategii a vizi, nastavený azimut nemění ani v desítkách ani ve stovkách let.
S některými rozhodnutími v energetice jsme se v Evropě zbavili konkurenční výhody. V čem je totiž Evropa zajímavá? Byla v posledních dvě stě padesáti letech zajímavá kvůli průmyslové revoluci. Do té doby to byla díra plná lidí žijících v pralesích, možná Germánů či Slovanů. Například Arabové měli tehdy vzdělanost, měli třeba číslice. Evropa se dostala nahoru opravdu až průmyslovou revolucí. A nyní se výhod průmyslové revoluce sami zbavujeme.
Když to přeženu, tak podle vás lezeme „zpátky na stromy“?
My si sice myslíme, že kráčíme kupředu, ale v zásadě se vracíme a Číňané se nám smějí. Export z Číny do Evropy je dotovaný. Náklady na výrobu v Číně nejsou nižší. To, s čím my bojujeme, jsou dotace, které dostávají vybraní čínští výrobci. Jsou to dotace na investice, na energie a na export do Evropy. A není to tak, že se v Číně pracuje za hrst rýže na den.
Ale relativně dlouhodobě chytrá politika Číny dostává Evropu do kolen. Strašně jsme řešili závislost na ruském plynu, ale naše závislost na čínské ekonomice je stonásobně vyšší. Jen si to, bohužel, ještě neuvědomujeme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský