Politolog z pohraničí: Volby rozhodl útok na prezidenta Beneše a jednostranná proknížecí kampaň

02.02.2013 19:21 | Zprávy

ROZHOVOR Turnovský politolog Jan Kubáček se zamýšlí nad právě proběhlými prezidentskými volbami. Výhru Miloše Zemana přisuzuje mimo jiné chybě Karla Schwarzenberga, kdy se nelichotivě vyjádřil o prezidentu Benešovi.

Politolog z pohraničí: Volby rozhodl útok na prezidenta Beneše a jednostranná proknížecí kampaň
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby

„Představa, že by Beneš pomyslně usedl vedle liberijského diktátora Taylora, je pro spoustu lidí nepřijatelná,“ říká. Podle něj i příznivci knížete poněkud přepálili svoji kampaň. „Což váhající středové voliče otrávilo. Příliš jim vadilo, že jim někdo promlouvá do jejich volby a přesvědčuje je horem dolem,“ domnívá se.

Proč vyhrál prezidentské volby Miloš Zeman, co podle vás rozhodlo?

Vidím dva aspekty. Ten první je útok Karla Schwarzenberga na prezidenta Beneše, ne až tak na jeho dekrety. Pro spoustu lidí představa, že by Beneš usedl pomyslně vedle liberijského diktátora Taylora, případně vedle aktérů srbských nebo bosenských genocid, byla naprosto nepatřičná a pobuřující. Druhým rozhodujícím aspektem byla přílišná kampaň týmu Karla Schwarzenberga a toho, že téměř každý umělec se vyjadřoval a v jeho prospěch silně promlouval.

Do toho se zapojily i deníky, které podpořily Karla Schwarzenberga. Mnohé váhající středové voliče, kteří v prvním kole volili alternativu v podobě Fischera, Franze či dalších, toto otrávilo a zůstali doma. Proto neměl Karel Schwarzenberg tak výrazný nárůst podpory ve druhém kole. Narozdíl od voličů Miloše Zemana, které tyto zmiňované záležitosti vyburcovaly, a k volbám šli. Příliš jim vadilo, že jim někdo promlouvá do jejich volby a přesvědčuje je horem dolem.

Jakým bude Miloš Zeman prezident?

Myslím, že bude prezidentem ne každodenní poltiky, což ani veřejnost nechce. Bude ale mnohem aktivnější a více promýšlet zákony a témata. Zúčastní se zasedání vlády, sněmovny i Senátu. Více se soustředí na vnitropolitická témata a agendu, kterou po něm většinová společnost chce. Ta si přeje  temperamentnějšího politika, aby vznikl korektiv vládě. Chce, aby se více zaměřil na domácí politiku. Václavu Havlovi i Klausovi se vyčítalo, že se v určitých momentech příliš soustředili na zahraničí.

V určitých kruzích ČSSD panuje obava, že Miloš Zeman bude škodit jejich straně, nebo alespoň její části, která ho nevolila v prezidentské volbě před deseti lety. Bude tomu tak, nebo bude nový prezident pragmatický a nad věcí?

Myslím, že bude pragmatik a realista. Uvědomuje si, že potřebuje vystupovat pokud možno stejně vůči všem politickým stranám. Vychází mu v tom vstříc i současná sociologická a politická realita. Strany jsou v českém politickém vědomí voličstva vnímány jako egocentričtí hráči, strůjci politikaření. Miloš Zeman se bude mnohem vehementněji vymezovat vůči všem stranám i sněmovně, než proti jednotlivým politikům. Je to pod jeho úroveň z pozice prezidenta, protože by je dával sobě na roveň, což nebude chtít.

V Libereckém kraji byly volby nesmírně vyrovnané, Miloš Zeman vyhrál o pouhých 916 hlasů, a to díky Českolipsku, kde jasně zvítězil. V ostatních třech okresech kraje – Liberecku, Jablonecku a Semilsku, měl mírnou převahu Karel Schwarzenberg. Proč?

Českolipsko volí jinak než zbytek kraje hlavně z důvodu vysoké nezaměstnanosti, která je jedna z nejvyšších v České republice spolu s okresy Most, Karviná, Znojmo. Navíc je Českolipsko dlouhodobě přehlížené, stojí stranou stěžejních silnic a propojení s centrem republiky i zahraničím. Mnozí mají pocit, že vše co si prosadili, dokázali vlastníma rukama, státu nazdory. Právě oni velmi často volí a preferují silného státníka, člověka, který se více angažuje v domácí politice a dá šanci tématům, zájmům a potřebám sociálně slabších. Českolipsko i tak volilo.

Co říkáte na zbytek Libereckého kraje, kde měl, kromě Prahy, největší podporu Karel Schwarzenberg? A v nedávných volbách tu jako český unikát vyhráli Starostové pro Liberecký kraj a pohořely velké strany – ČSSD a ODS?

Sociální demokraté tady při krajských volbách prohráli svoji příležitost, podobně jako ODS v celostátní politice. Nedůvěra je na Liberecku k těmto dvěma stranám obrovská. Lidé si myslí, že jsou si obě podobné, a proto vsadili na politickou alternativu v podobě Starostů. A nyní jim dali bianco šek číslo dvě a podporovali jejich kandidáta Karla Schwarzenberga.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

7:30 „Nejsme připraveni.“ Až tisíce ukrajinských vojáků přijedou do ČR. Vážné varování znalce

Historické zkušenosti s uprchlíky z balkánských zemí se vynořují z paměti s vidinou možného brzkého …