Čím si vysvětlujete vzestup té nejradikálnější odnože islámu v posledních dejme tomu 20 letech? Proč k němu dochází? A je to vůbec islám, v jehož jménu se páchají různé zločiny?
S touto radikalitou se setkáváme jen v určitých částech světa. Na Blízkém a Středním východě a v Evropě. Těžko ji ale najdete v jiných částech muslimského světa. Včetně třeba USA, kde žije početná muslimská komunita. Záleží, jak je tato komunita v případě neislámských zemí integrovaná do společnosti. Pokud je integrovaná dobře, radikální proudy nemají šanci. V případě islámských zemí je radikální islám na vzestupu tam, kde je nějaká politická krize. Ať už vnitřní, nebo vnější. Takže to nesouvisí ani tak s islámem, jako spíše s politickou a sociální situací v daných regionech. Co se týče toho, jestli je to islám, nebo není? To je úplně stejné jako kdybych se zeptal, jestli Ku-klux-klan, který vychází z radikálního křesťanství, je křesťanství, nebo není.
Je to prostě okrajový proud, který představuje jedno, dvě, tři procenta muslimské populace. A který vyvolává děs nejen v Evropě. Kdo se jím cítí reálně ohrožen, jsou i samotní muslimové. Když čtu vyjádření některých radikálních proudů jako je Islámský stát nebo hnutí Boko Haram, tak celá řada věcí je proti koránu – viz kupříkladu poslední exces, kdy popravili třináct kluků, protože se dívali na fotbal. To je naprostý nesmysl. Mám možnost se bavit s kolegy ze zahraničí. Někteří z nich jsou muslimové, experti v muslimském právu. A ti konstatují, že rozhodnutí a tvrzení, o která se oni opírají, jsou v naprostém rozporu s principy islámu, islámského myšlení a práva.
Evropané si nicméně teď kladou otázku, jestli islám nemá násilí v sobě obsažen?
Každé náboženství má v sobě obsaženo násilí. Protože každá činnost, která je spojena s člověkem, má v sobě obsaženo násilí. Není to tak dávno, kdy v Barmě, která je většinově buddhistická, probíhaly pogromy, v jejichž čele byli buddhističtí mniši. Likvidovali nebuddhistické, v tomto případě islámské obyvatelstvo. V nedávné historii se v Severním Irsku likvidovaly dvě náboženské skupiny. V Indii probíhaly střety mezi Hindy a Sikhy, na Srí Lance mezi buddhisty a hinduisty, a tak by se dalo pokračovat dál. Přečtěte si Starý zákon. Těch výzev ke genocidě se tam z dnešního pohledu najde celá řada. Je potřeba si uvědomit, že tyto texty vznikaly v nějaké době a reflektují určitou situaci. Často mají spíše symbolické vyjádření než faktické. Takže zkratkovité tvrzení, že jenom islám má v sobě zakódované násilí, je nesmysl. Násilí najdete v nějaké podobě přítomné v každém náboženství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban