Praha byla v sobotu plná demonstrací, incidentů a policejních manévrů. Akce Bloku proti islámu a Úsvitu na Hradčanském náměstí se zúčastnily tisíce lidí, náměstí bylo zaplněné. Není to přitom tak dávno, co lidé na akce tohoto typu chodili maximálně v počtech pár stovek a to bylo co říci. Je zvýšená aktivita dána migrační krizí a obavami? Mohou ti lidé reálně něco změnit nebo to nemá význam?
Je přirozené, že veřejnost, jak se dívá na média a některé politiky jako Tomio Okamura, Úsvit a další, tak má obavu o to, co se kolem ní odvíjí. A tak lidé přišli svoji obavu vyjádřit. Myslím si, že je to normální přirozený jev. Nepřeceňoval bych ale tu masovost. Účast jistě stoupá a bylo to vidět. Nešlo však o něco, co by se dalo označit za alarmující. Zkrátka jde o přirozenou obavu veřejnosti. Lidé sledují, co se děje v Německu a dalších zemích, proto se začínají více angažovat.
Na vládní politice je, aby byla schopná vystoupit a říci veřejnosti, že strach nemusí mít. Všiml jsem si jednoho komentáře na internetu, kde člověk psal: tak máme demonstraci proti imigrantům, demonstraci proti těm, co jsou proti imigrantům a chybí pouze to, že tu ještě nejsou imigranti.
Při zmiňované protiimigrační demonstraci na Hradčanech musela Česká televize přerušit vysílání. Během živého vstupu lidé začali skandovat „vysíláte špínu“, někdo dokonce vstoupil před kameru a znemožnil vysílání. Podobný problém měl i Český rozhlas, do jehož přenosového vozu se prý pár demonstrantů snažilo dostat, dokonce odpojili elektrocentrálu, ale policie prý nic nedělala. Co k tomu říci?
Především je třeba říct, že policie je tu od toho, aby zajistila dodržování bezpečnosti a pořádku. Když někdo odpojuje rozhlasu přívod elektřiny nebo překazí vysílání ČT, to je porušování pořádku a policie by to měla vyhodnotit, že v tomto špatně pracovala.
Že je veřejnost rozdělená z některých jednostranných postojů televize, to je zjevné a probírá se to v poslední době ze všech stran. Česká televize často něco výrazně akcentuje, něco přejde mlčením a něco komentuje trošku odlišně nebo zabarveně. Konec konců zhruba před rokem byla demonstrace na Kavčích horách, kde lidé vyzývali redakci zpravodajství ČT, aby pracovali objektivně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka