Před týdnem v noci z pátku na sobotu Spojené státy spolu s Francií a Británií zaútočily na Sýrii. Jedná se o odvetu za údajný chemický útok ve městě Dúmá, který má podle USA a Francie na svědomí Asad podporovaný Ruskem. Rusko ale tvrdí, že tento chemický útok byl zinscenovaný. Překvapil vás tento vojenský úder? A jaký je váš pohled na tento zásah? Byl opravdu nezbytný, jak tvrdí například Petr Fiala?
Útok překvapivý nebyl, byl avizovaný a očekávaný. Byl reakcí na použití chemických zbraní v konfliktu, které je nepřijatelné. Podle spojenců jsou důkazy nezpochybnitelné a nezbývá než věřit, že tomu tak je.
Fiala ve svém komentáři v reakci na útok také napsal, že to, co zaznívá v zahraničněpolitických otázkách od některých současných či potenciálních stran vládního tábora, vyvolává ty nejvážnější obavy. Z hlediska našich zájmů a naší bezpečnosti. Souhlasíte? A můžete být případně konkrétnější?
Nepovažuji za vhodné interpretovat to, co řekne či napíše předseda Fiala, na to by bylo lepší zeptat se přímo jeho. Mohu hovořit pouze za sebe. Je skutečně podivuhodné, jaké veletoče předvedla vláda a její ministři od chvíle, kdy útok začal, do okamžiku setkání předsedy vlády v demisi Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. Nejprve udělají dva ministři tiskovou konferenci, jsou podpořeni předsedou vlády, který se od nich a jejich prohlášení během několika dnů distancuje, protože se to nelíbí prezidentu Zemanovi, kterého Andrej Babiš potřebuje. To je hlavní problém – jaký tím vysíláme signál? Pouze a jen zmatečný. Jaký je náš národní zájem, to jsme se od těch, kteří jsou za zahraniční politiku odpovědni, ovšem nedozvěděli.
K problematice Sýrie jsme měli 18. dubna společné jednání výboru pro obranu a zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. K mému překvapení neprošla část usnesení, která se týkala podpory zřízení mezinárodního tribunálu pro zločiny v Sýrii. Je to škoda, protože by prospělo, pokud by mohl nějaký nezávislý orgán prošetřovat a soudit to, co se za ta léta v Sýrii stalo, včetně těch nejhorších zločinů na civilistech a používání chemických zbraní.
Rusko se nechalo slyšet, že útok na Sýrii nezůstane bez odezvy. Obáváte se, že může jít o předehru k většímu, mezinárodnímu konfliktu?
Ne, to si nemyslím.
Pojďme k dění v České republice, konkrétně v Praze. Adriana Krnáčová již oznámila, že nebude obhajovat mandát primátorky Prahy a z politiky odchází. Vítáte její rozhodnutí? Jak byste ji jako primátorku hodnotila?
I přes počáteční silácké řeči o velkých změnách a občasně drsnou rétoriku předvedla Adriana Krnáčová velmi slabý výkon a jejím dědictvím budou promarněná léta, kdy za ekonomicky velmi příznivé situace mohla Praha poskočit o míle kupředu. Magistrát pod jejím vedením byl spícím zámkem, ve kterém se zavřela, jen aby čas od času zaperlila nějakým bizarním výrokem či vulgarismem. V Praze se mezitím nakupila celá řada problémů, ať už se jedná o růst cen nemovitostí a nájmů kvůli stagnaci rozvoje bytové infrastruktury nebo kolaps v automobilové i hromadné dopravě. Problémem není jen to, že žádný její vlastní projekt nebyl dotažen do konce, ale že ani žádný nebyl nastartován nebo naplánován. Vedení Prahy šlo jen po povrchu a zaměřilo se na měkké investice, ale Praha potřebuje ke svému rozvoji mnohem víc. Městský okruh, nové linky metra, opravy stávající infrastruktury, to vše se již léta nehýbe. Jen s wi-fi na zastávkách a s Lítačkou v kapse si nevystačíme.
Kdy bude rozhodnuto a pražském volebním lídrovi ODS? Spekuluje se, že v čele kandidátky by mohl být Bohuslav Svoboda či Filip Humplík. Je to pravda?
O tom bude rozhodovat definitivně regionální sněm přibližně v květnu nebo v červnu. Konkrétní jména vzejdou z místních a oblastních sdružení a v tuto chvíli není stále zřejmé, kdo mezi nimi bude. Proto nemohu tato jména ani potvrdit, ani vyvrátit. Uvidíme, kdo se bude o nominace členů ucházet.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková