Na vánoční svátky jste doma přivítala děti a několik dospělých z Ukrajiny. Proč vlastně?
Domnívám, že se nemají přerušovat stará přátelství a partnerství. Děti, které měly pohnutý osud už v tak mladém věku, si zaslouží přátelské přijetí a chvíli klidu.
Jak se u vás ocitla návštěva z Ukrajiny?
Šlo o děti Chmelnycké oblasti Ukrajiny z městečka Dunajevcy, které je partnerským městem Brandýs nad Labem (Nina Nováková působí ve zdejší komunální politice od roku 2006, pozn. red.).
Co jste se dozvěděla o dění na Ukrajině nového?
My jsme se o tom téměř nebavili, když jsem se ptala vedoucí dětské skupiny, dozvěděla jsem se, že ten má tatínka v zajetí a ten nemá rodiče už vůbec… Takže jsme se o tom nebavili, spíše jsme porovnávali různé sváteční zvyky na Ukrajině a u nás. Dospělí věří, že vše nakonec dobře dopadne a doufají v navázání intenzivnější spolupráce.
Mluvili o válečném stavu, ale shodovali se na posunu z hlediska psychologického. Cítí, že národ může držet pohromadě celý a Ukrajina jim nepřipadá rozdělená, mají větší pocit celku. Z celé skupiny byla vidět hrdost na to, že jsou Ukrajinci. Měli s sebou vlaječky, hračky a zpívali. Byli jsme například navštívit Dům s pečovatelskou službou v Brandýse a popřát seniorům. Zvláštní okamžik nastal, když děti začaly zpívat ukrajinskou hymnu. Všichni senioři poznali, že jde o hymnu, a když dozpívali, senioři zase zazpívali českou. S tím jsme se loučili a bylo to překrásné.
Jak se liší jejich vyprávění od toho, co prezentují zdejší média, což je poslední dobou součástí častých diskuzí?
Když jsme se bavili o potřebné pomoci, tak mluvili pouze o humanitární pomoci a zároveň o slibu, aby zde mohli chodit studovat jejich děti na vysokou školu a podobně. Spojují s námi budoucnost. Těžko říci. U nás už má snad každý obrazy o dění nejméně dva, já jako poslanec neustále dostávám různé e-maily, které jsou dost strašlivé. Na Ukrajině není obraz médií tak neobjektivní, ale je pravda, že otázka Ukrajiny naši společnost rozdělila.
Jak vy sama vnímáte současný konflikt? Je vina úplně na straně Ruska?
Já si nemyslím, že za všechno může Rusko. Rusko využívá jednoho procesu, na který upozorňovali odborníci. Rusko využilo situaci, která tam panuje, a možná to bylo předpřipravené. Jaký podíl mělo Rusko na přípravě? Domnívám se, že na Ukrajině jde o jednu důležitou věc, aby se nerozdělila, a jestliže se jí podaří se nerozdělit, lze to ustát.
A pokud se rozdělí?
Já doufám, že se nerozdělí napořád a bylo by to jen dočasné.
Prezident Miloš Zeman je kritizován za své názory na tamní dění, myslíte si, že prezident musí podléhat názoru vlády a nemůže vyjádřit svůj postoj?
Já si myslím, že jestliže někdo usiluje o to stát se prezidentem a potom se jím stane, musí být dvacet čtyři hodin ve službě té zemi, již reprezentuje. Není možné, aby odděloval názory své od názorů jeho země.
Co říkáte na Zemanovy výroky, jak na vás působí?
O panu prezidentovi jsem si vždy myslela, že je velmi inteligentní. V současné době někdy tak trochu ukazuje odvrácenou tvář našeho národa.
Putin uzavřel mezinárodní obchod s jinými zeměmi a zbavuje se dolaru. Nemyslíte si, že na to může Evropa doplatit?
Od začátku si nemyslím, že doplácení je vyčíslitelné pouze penězi. Je rozdíl mezi doplatit, nebo zaplatit. Musíme být připraveni zaplatit oběti, což se ve výsledku vyplatí.
Poslední dobou se rozvířila diskuze kolem islámu, přistěhovalců z tamních zemí a jejich adaptaci v Evropském prostředí. Teď útok na redaktory deníku ve Francii. Obáváte se, že by se mohla situace dále vyostřovat?
Muslimové žijící v Evropě ne dostatečně dávají najevo nesouhlas s tím, co se děje v Islámském státě. A je potřeba, aby dávali razantněji najevo, jak se mají podobné věci řešit. To samozřejmě vytváří překážku, abychom důvěřovali muslimům a vytvořili atmosféru dostatečné důvěry předtím, než budeme muset pomoci lidem, kteří jsou v nouzi, jako jsou utečenci.
Jaká je cesta ke smíru? Jak se má Evropa stavět k přistěhovalcům?
Principiálně je to jasné. Pomáhat, ale zároveň nemůžeme destruovat svoji společnost. Teď je naším hlavním úkolem a i ostatních zemí Evropy nastavit takové podmínky pro přijímání uprchlíků, aby nás to nedestruovalo. Útok ve Francii tomu nepomáhá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová