V rozhovorech spolu mluvíme o tom, jak současná situace zasahuje menší podnikatele a živnostníky. Jak byste shrnul jejich poslední půlrok?
Shrnout poslední půl rok za střední i malé podnikatele a živnostníky je relativně těžké a zároveň jednoduché v tom, že se naše situace zhoršuje. Nečeká nás nic dobrého, za posledního půl roku jsme se dostali na okraj zájmu vlády, a to nás velmi mrzí. Většinu z nás to štve.
Na druhou stranu je to složitější, protože ne všechno je jen špatné. Většina podnikatelů oceňuje pevné postoje vlády k ruské agresi, i když se najdou lidé, kteří postup odsuzují. Co nás ale především jako malé podnikatele a živnostníky trápí, je energetická politika vlády, která se za posledního půl roku zhoršuje, vláda nedělá nic, aby snížila ceny elektrické energie.
Na to jste si stěžoval už před pár měsíci, nic se za tu dobu nezměnilo?
Nic se nezměnilo, naopak, některé jevy se zhoršily. Když to zjednoduším, nezměnilo se nic na energetické politice vlády. Vláda vykládá, co všechno rozdá – třeba sto miliard občanům v krizových tarifech – tedy stále plánuje rozdávání peněz, ale měla by snížit ceny energií. To úzce souvisí s inflací, jakmile dojde k razantnímu snížení cen energie, půjde i inflace dolů.
Česká inflace je dokonce dvakrát vyšší než v Německu. My nechceme, aby vláda dávala kompenzace, dotace, příspěvky, o to nestojíme. My chceme, aby vláda odmítla Green Deal, nechala fungovat energetický mix v České republice, u kterého je mimochodem velkou otázkou, zda energetický mix ještě vůbec máme, a zrušit emisní povolenky. Tedy vše, co říkáme už několik měsíců.
Od pětikoaliční vlády ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů se Starosty zaznívá, že současné ceny a inflace nejsou jejich vina. Vinu dávají ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi kvůli válce, minulé vládě Andreje Babiše z hnutí ANO, ale také covidu. Co vy na to?
Některé argumenty vlády, kterými obhajuje vysokou inflaci… není pochyb, že na inflaci i energetické krizi má značný podíl Babiš a předchozí vláda. Zadlužili nás, nechali vyčerpat zdroje peněz České republiky a rezervy, nenechali naplnit zásobníky plynu. Není pochyb, že Babišova vláda má na inflaci velký díl. Na druhou stranu má zásadní podíl, a to je neoddiskutovatelné, Evropská unie a Německo, potažmo příklon vlády k Evropské unii a Německu. Jednoznačně musím odmítnout výroky Fialy, že energetická krize je zaviněna válkou na Ukrajině, není to pravda. Energokrize začala v roce 2021, ceny narostly v roce 2022 a příčinou je kvazi zelená politika Evropské unie, Německa, tlak na českou vládu, abychom se podřizovali německé politice, ergo neschopnost vlády a Fialy chovat se sebevědomě a pracovat ve prospěch České republiky a jejich obyvatel. A to mu výrazně vyčítám.
Když čtu, jak Fiala říká a rád tyto dvě věty používá, že za energetickou krizi může válka na Ukrajině a že Česká republika je stoprocentně závislá na plynu, tak obojí je lež. Vláda a především Fiala dělá, jako by naše energetika byla závislá na plynu, ale není. Na plynu jsou závislá odvětví výrobní nebo podnikatelská jako sklárny nebo velké množství pekáren či chemického průmyslu, ale pokud se podíváme na energetický mix České republiky, je jasné, že plyn je zcela minoritním zdrojem. Energomix tvoří ze 44 procent hnědé uhlí a je zdrojem naší energie, 40 procent je z jádra, necelých 10 procent z plynu a asi pět procent jsou obnovitelné zdroje. Zbývající jedno procento jsou ropa, mazut a podobné marginálie. To je energetický mix České repliky a Fiala a jeho vláda to ignoruje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová