Pravicový myslitel: Štvavé tragikomedie proti Babišovi, Zemanovi a Rusku jsou neúčinné. Sobotka vyprodává náš stát. Německá Evropa bude žalářem národů

10.06.2017 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR „Štvavé tragikomedie přestávají účinkovat. To je vidět na vnitropolitické scéně proti Babišovi a Zemanovi, a třeba i na postoji ke štvavé kampani proti Rusku. Lidé nevěří hlavním sdělovacím prostředkům, protože pochopili, že jim neříkají pravdu,“ míní konzervativní myslitel a spisovatel Vlastimil Podracký.

Pravicový myslitel: Štvavé tragikomedie proti Babišovi, Zemanovi a Rusku jsou neúčinné. Sobotka vyprodává náš stát. Německá Evropa bude žalářem národů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman a Andrej Babiš znehodnocují státní dluhopis za 4 miliony a snižují tak o tuto částku státní dluh

Andrej Babiš již není ve vládě, jeho hnutí ANO však vládní krizí příliš neutrpělo. ČSSD dle průzkumů ztrácí. Jak je to možné? Jak to, že voliči ČSSD neslyší na rétoriku ,,obrany demokracie“? Co vlastně chtějí potenciální voliči sociální demokracie od vedení ČSSD?

Začínám mít úctu k českému voliči v tom rozsahu, který lze očekávat od obyčejných lidí zatížených prací a jinými starostmi. Naši voliči začínají myslet hlavou. Štvavé tragikomedie přestávají účinkovat. To je vidět na vnitropolitické scéně proti Babišovi a Zemanovi, a třeba i na postoji ke štvavé kampani proti Rusku. Lidé nevěří hlavním sdělovacím prostředkům, protože pochopili, že jim neříkají pravdu. Taktéž nevěří ideologiím, ale selský rozum jim napovídá, že vytvoření muslimské komunity u nás je nebezpečné. Budou volit Babiše a ČSSD. Od vedení ČSSD voliči už nic více neočekávají, než dělá. Je otázka, jak dalece to kritizují. Myslím si, že ČSSD na tom není špatně, ale to ne proto, že se staví proti Babišovi.

Na Babiše otevřeně útočí i kruhy řadící se k ,,pražské kavárně“. Respekt píše, že ,,je nutné mu strhnout proevropskou masku“. Pavel Šafr neustále tvrdí, že Babiš ohrožuje demokracii, jiní autoři píší o jeho podnikání, o Čapím hnízdu a podobně. Preference ANO ale příliš neklesají. Jsou tedy ti, kteří se řadí k obráncům odkazu Václava Havla, ,,mimo“, protože lidé Babiše stejně ,,berou“ jako někoho, kdo jim zařídí lepší život?

Máte pravdu. Babiš vítězí tím, že je podnikatel, který umí. Takovému se potom ledacos odpustí. Každý chápe, že tam musí přijít nový člověk, aby odhalil všechny podvody, ti staří jsou vzájemně napojeni a kryjí se. Nevím, jakou proevropskou masku má? Je pragmaticky proevropský. Ohrožení demokracie Babišem: Dokud jsou demokratické volby, v podstatě o mnoho nejde. Horším ohrožením je omezování svobody slova, štvavé kampaně proti některým webům a podobně. Je vidět, že média jsou zmanipulovaná, ale vyčítá se to jen Babišovi. Bohužel Babiš nemá vyhraněný ideový program, a proto nevíme vlastně, jak se bude chovat v geopolitice.

A je tedy Babiš pravdoláskař (vazby na bývalého velvyslance USA Schapira, chtěl sem pozvat „Sorosovu univerzitu“, v hnutí ANO má Roberta Pelikána podporujího migraci, Pavla Teličku, Věru Jourovou a tak dále), nebo „populista“ srovnatelný třeba s Orbánem či Putinem?

To je nevyjasněnost Babiše, která ovšem zajímá nás intelektuály. Zahraničněpolitické otázky lidé většinou neřeší, takže je ani Babišovi nezazlívají. Babiš je stoprocentní pragmatik, dělá to, co pokládá momentálně za vhodné. To je jeho nevýhoda, protože tím je vlastně nevyzpytatelný. Popularitu získal tím, že zavedl v politice změnu a odstraňuje staré diskreditované strany. Protože nemá ideovou náplň, není možno jej srovnávat s Orbánem nebo Putinem.

Sociolog Daniel Prokop uvádí, že Babiš získává voliče mezi občany ve věku 50-70 let, kteří inklinují k Miloši Zemanovi a mají pocit, že za minulého režimu bylo leccos lepší, ale komunisty už nyní nevolí. Současně jim vadí migrace a obecně bývají nespokojeni s polistopadovým vývojem. Máte pochopení pro tyto občany ve víceméně předdůchodovém věku? Dokáží ve volbách prosadit svou? Co vzkazují volbou Babiše a Zemana?

Tuto skupinu bych velmi silně rozšířil. Souvisí to s názorovým rozdělením celé evropské civilizace. Souboj dvou proudů se ukázal v amerických volbách, v Británii, ve Francii a prostě všude. Je to rozdělení, které s sebou přináší nedokončená globalizace. Zygmunt Bauman popsal tyto skupiny jako „tekutí“ (liquid) a „ukořenění“ (rooted).

A pokud to ještě doplníme, do jaké míry může platit, že jak novináři, tak politici ne zcela pochopili, co například ona generace těsně předdůchodová chce? Nedůvěřuje EU, je kritická vůči směřování Česka, je přirozeně konzervativnější k věcem jako homosexuálové a podobně. Jsou zde věci jako ohrožení chudobou, exekuce, ohrožení životní úrovně za krize po roce 2008. Říkají nám: ,,Strčte si někam Havla a vzpomínky na Listopad, nám nevadí, že Babiš byl estébák... A kradete všichni, tak co?“ Jak to chápete?

Jsem rád za doplňující otázku, odpověď je sice složitější, ale vyčerpávající. „Ukořenění“ jsou lidé žijící doma, mající vztah ke svému domovu, to znamená ke své obci a národu, obvykle mají rodinu a podobně, je možné je také nazývat „lidovými konzervativci“. „Tekutí“ jsou světoví do té míry, že je osud vlastního národa zase tak moc nezajímá. Na postoji k migraci se tito lidé odkopali. „Ukořeněné“ zajímá, co bude s jejich zemí. Nezajímají je havloviny, vidí, že Listopad je minulost a stejně tak minulý režim. Vidí nebezpečí šíření islámského obyvatelstva na Západě, a nechtějí, abychom dopadli shodně.

A sociální či sociologická stratifikace těchto skupin je tedy jaká?

Konfliktní linie těchto skupin jde napříč třídami a starými ideovými proudy. Přesto je pozorovatelné, že „ukořenění“ jsou lidé starší, zkušenější, nepříliš znalí světa, a tak mají blíže k Zemanovi a spoléhají na Babiše víceméně proto, že nemají svého opravdového vůdce, na rozdíl od Polska a Maďarska. Tato skupina v Americe volila Trumpa, protože se prezentoval jako vlastenec. Apologetové minulého režimu k nim mají blíže, protože praxe, nikoliv teorie, tohoto režimu byla jaksi „ukořeněná“. Sociálně slabší se přidávají spíše kvůli Zemanově osobě, jinak si nejsem jist jejich podporou „ukořeněných“.

„Tekutí“ včetně havlistů jsou globalističtí intelektuálové napojení na takzvané evropské hodnoty, což jsou dnes hlavně myšlenky multikulturalismu, genderového feminismu, homosexualismu, humanrightismu a podobně. „Ukořenění“ chápou nebezpečí těchto ideálů a cítí z nich svým lidovým konzervativním čichem pach rozkladu společnosti, rozkladu rodin, zbabělost při obraně své kultury, vymírání a zánik. „Tekutí“ ovšem nemusí všechny tyto ideály hlásat, ale přesto je nezajímá budoucnost národa, žijí bez kořenů a vlají si ve větru globálních ideologií.

Zajímavou sondou do duše národa mohla být vlna podpory Jiřímu Kajínkovi. Co to signalizovalo? Nedůvěru v soudní systém, nedůvěru ve spravedlnost, nedůvěru v polistopadové zřízení jako takové? A čím to, že naopak jsou Češi často kritičtí k umělcům, kteří se občansky angažují třeba proti Zemanovi a Babišovi, jako třeba Bára Štěpánová nebo dříve Jiří Bartoška?

Podpora Kajínka je na základě většinového přesvědčení, že dostal zbytečně velký trest nebo je nevinen. Lidé nevěří bezmezně ve spravedlnost. Jinak je to spíše romantický příběh. Zemanovi příznivci jsou samozřejmě kritičtí k jeho oponentům.

Je to ještě relativně daleko, ale co lze očekávat po sněmovních volbách? Udělá Babiš jednobarevnou vládu s tichou podporou KSČM a Okamury, nebo koalici s ODS a KDU-ČSL (a Starosty)? Nebo to bude ještě jinak?

To je velká neznámá. Asi to druhé, ale postoj ODS se bude muset změnit. Ale to není žádný problém. Kdo má tu příležitost se dostat do vlády, určitě jí využije. Rád bych tam viděl ODS, protože je euroskeptická.

Prezident Zeman čelil kritice, že v Číně i na summitu NATO vypadal unaveně. Volební preference mu kvůli vládní krizi poklesly jen o dvě procenta, leč velmi posílil Jiří Drahoš. Odpůrci Zemana jsou „na koni“. Dělá Zeman něco špatně? Zhoršuje svůj výkon? Co by měl změnit? Je ohroženo znovuzvolení Zemana?

Zeman ještě jedno období vydrží, jak zdravotně, tak přízní voličů. Volba prezidenta bude naplno souboj „ukořeněných“ a „tekutých“. „Ukořeněných“ je více, jen si je Zeman nesmí nějak znepřátelit. Drahoš ovšem nenabízí víc než svoji „tekutost“, čím víc ji bude hlásat, tím více mu bude ‚pražská kavárna‘ tleskat a jásat, ale tím méně hlasů nakonec dostane.

Nyní k zahraniční politice. Češi jsou velmi skeptičtí vůči EU a nechtějí euro. Premiér Sobotka nicméně trvá na tom, že musíme být v ,,jádru EU“ a musíme přijmout euro. Co si o tom myslíte?

Myslím si, že přijmout euro a dostat se do takzvaného „jádra“ je omyl. Náš malý stát v takovém integrovaném spolku nebude mít žádné slovo. Sobotka má svoje socialistické představy, třeba, že socialisté prosadí, aby byly všude stejné platy a důchody, že budou harmonizovány daně a podobně. To je ovšem typický příklad výprodeje české státní samostatnosti za nějaké dočasné a problematické materiální výhody. Raději bych viděl náš stát ve spolku, kde můžeme něco znamenat, třeba ve Visegrádu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Postavit se Sorosovi. Robert Kotzian o Elonu Muskovi a EU

13:18 Postavit se Sorosovi. Robert Kotzian o Elonu Muskovi a EU

Zlobením se na Elona Muska ukazují, že dobře vědí, že to, co zastává, je pro lidi přirozené a lidé t…