V současnosti působíte ve funkci radního pro školství. Proč jste se rozhodl kandidovat na pozici starosty?
Zaprvé: V oblasti školství se může ODS na Praze 6 prezentovat řadou hmatatelných úspěchů – cizí jazyky se naše děti učí od mateřských škol, ve srovnávacích testech jsou o třetinu lepší než děti z jiných městských částí, máme dobře vybavené školy i sportoviště, rozvíjíme nové metody výuky. Za druhé jsem cítil podporu své domovské organizace a vyslyšel výzvy svých kolegů. A za třetí jsem si o více odpovědnosti řekl i proto, že jsem naštvaný ze situace, ve které se ocitla ODS a vlastně celá politická scéna v České republice.
V čem spatřujete největší výhody a naopak nevýhody Prahy 6?
Jako patriot vidím Prahu 6 coby nejhezčí a nejlépe vybavenou městskou část v Praze. Máme širokou síť školek a kvalitní školy, k dispozici mnoho sportovišť a parků pro trávení volného času i dobře dostupné sociální a zdravotní služby, spolupracujeme s neziskovým sektorem. Prostě si myslím, že se na Praze 6 - i díky rozumnému vedení radnice v posledních letech - žije dobře všem generacím. Samozřejmě mi vadí, že byla Praha 6 v posledních letech rozkopaná kvůli stavbě tunelu Blanka a metra A do Motola. Naštěstí obě stavby jdou do finále a lidé na „šestce" už budou mít klid.
S jakým programem se budete snažit oslovit voliče v blížících se komunálních volbách?
I když to zní jako klišé, skutečně věřím, že nejlepším programem jsou výsledky naší práce a současná podoba „šestky". Určitě ale nebudeme tyto výsledky jen obhajovat. Nabídneme jasnou představu dalšího rozvoje městské části, na detailech nyní pracujeme. Velký důraz budeme v programu klást na kvalitní školství, vysokou bezpečnost, údržbu, čistotu a rozvoj veřejného prostoru, zejména veřejné zeleně, parků, ulic a náměstí, a rychlé dokončení zmíněných infrastrukturních staveb a řešení dopravy.
V komunální politice působíte již několik let. Cítíte její vývoj?
Z osobní zkušenosti vím, že komunální politika může být v porovnání s tou celostátní klidnější a živější současně. Určitě v ní nehraje tak silnou roli politická orientace jednotlivých zastupitelů, protože v ní nevznikají zákony stanovující celkový rámec našich životů. Řeší se operativní věci důležité pro běžný chod obce, na kterých se mohou bez politických bitek domluvit zástupci pravice i levice. Na druhou stranu právě díky tomu člověk získává zpětnou vazbu od lidí téměř obratem a musí na ni umět rychle reagovat. Snad to ode mě nebude znít nemístně, ale lidé na radnicích se na rozdíl od celostátních politiků nemají za co schovávat, musí odvádět dennodenní práci a jsou svým voličům stále na očích. Tenhle princip se nemění.
Vystudoval jste sportovní management a máte dokonce doktorát z kinantropologie. Využil jste někdy svoje vědomosti v praxi, když působíte jako radní pro sport, volný čas a školství?
Konkrétní znalosti zůstaly spíš v hlavě a doma v knihovně. Ale samozřejmě mi mé vzdělání usnadňuje kontakt s lidmi od sportu. S nimi úzce spolupracujeme například na projektu „Děti, pojďte ven!“, v jehož rámci mohou děti trávit odpoledne na školních hřištích pod vedením zkušených lektorů Fakulty tělesné výchovy a sportu. Sport aktivně podporujeme i na dalších úrovních, protože si myslím, že při současném stylu života je třeba jakýkoliv pohyb a sportovní aktivitu nejen dětí podpořit.
Jaké plány připravujete pro další volební období?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Markéta Grušáková